29 stycznia – popołudniowy przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Książka czy film by

Pierwszy miesiąc nowego roku chyli się ku końcowi. W ciągu ostatnich tygodni pojawiło się wiele interesujących zapowiedzi literackich i werdyktów nagród. Codziennie pojawiają się też nowe literackie zapowiedzi. Przedstawiamy wam kolejny przegląd książkoholicznego internetu, a w nim: m.in. Costa Book Awards dla biografii Pileckiego, nominacje do nagrody Kazackiego i cudotwórczy tweet Neila Gaimana!

Biografia rotmistrza Pileckiego z nagrodą Costa Book Awards

Możemy pochwalić się kolejnym ważnym polskim akcentem na międzynarodowym rynku literackim . Jak donosi Onet Kultura, „The volunteer” – biografia rotmistrza Witolda Pileckiego, autorstwa Jacka Fairweathera – zdobyła tytuł książki roku w prestiżowym brytyjskim konkursie literackim – Costa Book Awards. Jak donosi New York Times, Fairweather zadedykował nagrodę dzieciom Pileckiego – Andrzejowi i Zofii, którzy w czasach rządów komunistów wielokrotnie słyszeli oszczerstwa na temat swojego ojca. Historia rotmistrza Pileckiego jest w Polsce dobrze znana, jednak za granicą wielu ludzi nie wie, jak ważną rolę odegrał w światowej świadomości dotyczącej tego, co działo się w obozie śmierci w Auschwitz.

Neil Gaiman pomógł niewielkiej księgarni

Prawdopodobnie pierwszy raz w dwustuletniej historii niewielkiej księgarni w Petersfield zdarzyło się, by w ciągu całego dnia nikt nie kupił ani jednej książki! Niezadowolenie tą sytuacją pracujący tam księgarze postanowili okazać na Twitterze. Posta udostępnił bowiem Neil Gaiman, którego profil śledzi blisko 3 miliony użytkowników. Wystarczyło jedno kliknięcie, by sytuacja odwróciła się o 180 stopni – następnego dnia użytkownicy zamówili książki o łącznej wartości 1000 funtów, a zainteresowanie miejscem diametralnie wzrosło. Księgarnie odwiedzili redaktorzy „The Guardian” i radia BBC. O momentu retweeta Gaimana, księgarnia w Petersfield osiąga rekordowe przychody. Najważniejsze jest jednak to, że rozpoczęła się akcja „supportyourlocalbookstore” (pl. wspieraj swoją lokalną księgarnię) – Petersfield Bookshop zwiększyło swoją działalność w mediach społecznościowych i stara się w podobny sposób pomóc innym lokalnym księgarniom.

Gaiman skomentował akcję jednym zdaniem – W tych mrocznych czasach, wspaniale jest doświadczyć tego, że Twitter może przynieść coś dobrego! Więcej przeczytacie na stronie LubimyCzytac.pl

Nowości lutego wg New York Timesa

Jak co miesiąc, Joumana Khatib, dziennikarka New York Timesa, przedstawia najważniejsze nowości literackie. W lutowym zestawieniu wymieniła aż 14 tytułów.

Wśród nich znalazła się książka „Apeirogon” – nowa powieść Columa McCana, laureata National Book Award. Jest to z życia wzięta opowieść o znajomości Palestyńczyka i Izraelczyka, których połączyła bolesna strata.

W lutym w Stanach Zjednoczonych ukaże się nowa powieść Juliana Barnesa pod tytułem „The Man in the Red Coat”. Kolejny raz Barnes przedstawia powieść quasi-biograficzną. Jego bohaterami są Paryż czasów belle epoque, francuski lekarz Samuel Jean Pozzi, który pojawia się na obrazie Johna Singera Sargenta, a także Henry James, Oscar Wilde i Sarah Bernhardt. W Polsce książki Barnesa wydaje Świat Książki. Nie znamy jeszcze daty polskiego tłumaczenia powieści.

Warto też zwrócić uwagę na książkę „the Land of Men: A Memoir”  Adrienne Miller. Głównym tematem książki jest mizoginizm, z jakim Miller konfrontowała się przez całą swoją karierę dziennikarską. Autorka skupia się przede wszystkim na latach 90. XX wieku, kiedy zaczynała pracę, jako asystentka w redakcji GQ. Sporo jest też o jej relacji z pisarzem Davidem Fosterem Wallace’em, którego książki od niedawna cieszą się w Polsce ogromną popularnością.

Poznaliśmy nominacje do Literackiej Nagrody Kazaneckiego

Jak donosi Instytut Książki poznaliśmy ośmiu nominowanych do 29. nagrody literackiej prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Wyróżnienie przyznawane jest prozaikom i poetom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub pochodzących z tego miasta. Nominowani mogą być też artyści, którzy w swoich dziełach piszą o Białymstoku lub jego okolicach. W tym roku oprócz nagrody dla najlepszej książki przyznana zostanie nagroda za najlepszy debiut poetycki. Laureatów poznamy 27 marca.

W kategorii najlepsza książka roku nominowane zostały:

W kategorii najlepszy ogólnopolski debiut poetycki nominację otrzymały 

  • Środki transportu” Magdaleny Kicińskiej
  • „Transparty” Niny Manel
  • „Czarny organizm” Juliusza Pielichowskiego
  • „Wtracenie” Przemysława Suchaneckiego
  • „Godzina wychowawcza” Tomasza Ważnego

Setki książek ukryte w kinach

31 stycznia w kinach w całej Polsce odbędzie się premiera nominowanego do Oscarów filmu „Małe kobietki w reżyserii Grety Gerwig. Film jest ekranizacją powieści Louisy May Alcott o tym samym tytule. Z tej okazji wydawnictwo Poradnia K, wydawca filmowej edycji książki, zorganizuje, wspólnie z Cinema City, wyjątkową akcję. W dniu premiery, kilkaset egzemplarzy książki zostanie ukrytych w salach kinowych w całej Polsce. Więcej o akcji przeczytacie na portalu Booklips.com

Nominacje do Oscarów literackim okiem

W tym roku scenariusze aż 15 z 53 filmów, które otrzymały nominację do Oscarów – Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, powstały w oparciu o książki, komiksy, artykuły bądź reportaże. Na naszym portalu znajdziecie podsumowanie wszystkich literackich inspiracji oscarowych.

Oscary 2020 nominacje – książki, które inspirowały filmowców

Margaret Atwood zapowiada wydanie zbioru poezji

Margaret Atwood, autorka kultowej „Opowieści podręcznej” zapowiedziała, że w listopadzie planuje wydanie pierwszego od kilkunastu lat tomu poezji. Autorka ubolewa, że nie ma wystarczająco czasu na pisanie wierszy. Na razie wiadomo, że tomik będzie nazywał się „Dearly” i dotyczyć będą głównie przyrody, kontaktów z istotami pozaziemski, polityki i kondycji świata. Będzie w nich też sporo metafizyki. Na razie nie wiadomo czy ukaże się polskie tłumaczenie tomu.

Książki (nie)czytane przez Brytyjczyków

Na portalu niestatystyczny.pl pojawił się artykuł o książkach, o których Brytyjczycy najczęściej kłamią, że czytali. W badaniach brało udział 2 tysiące ankietowanych. Ponad połowa przyznała, że chociaż raz kłamała na temat przeczytanych książek. 1/3  pytanych powiedziała, że skłamała, by dobrze wypaść w towarzystwie. Na podium znalazły się Biblia, „Zabić drozda” Harper Lee i „Romeo i Julia” Williama Shakespeare’a. Pełną listę znajdziecie w linku poniżej.

Brytyjczycy sprawdzili, o których książkach najczęściej kłamią, że je czytali

Popołudniowy przegląd książkoholicznego internetu chcemy zakończyć życzeniem wam samych ciekawych lektur!