Czytaj PL 2019 – podsumowanie akcji

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Akcja Czytaj PL 2019 okazała się rekordowa pod każdym względem. W czasie piątej edycji zanotowaliśmy najwięcej wejść do akcji, najwięcej pobrań aplikacji Woblink i to co najważniejsze – najwięcej pobrań książek! Rekordowa okazała się także liczba zgłoszeń do konkursu Zostań Emisariuszem Superksiążek. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Rekord wypożyczeń!

Piąta akcja Czytaj PL okazała się rekordowa! Uczestnicy akcji w sumie pobrali pobrali przeszło 130 000 książek! Jest to wynik prawie 50 procent lepszy niż rok temu! Plakaty z kodem QR można było w tym roku znaleźć na 4 kontynentach, w 14 krajach i blisko 1000 miejscowościach w Polsce. Aplikacje Woblink pobrało w czasie akcji 50 000 użytkowników. To pokazuje, że Polacy z coraz większym entuzjazmem podchodzą do naszej akcji!

Zdobyliśmy cały świat!

W ciągu pięciu lat akcji Czytaj PL byliśmy na wszystkich kontynentach świata!  W 2016 roku byliśmy w Australii dzięki przewoźnej bibliotece. Rok później dotarliśmy z plakatami do Japonii i Indii. Pojawiliśmy się też w Australii i Oceanii – dokładnie w Sydney i Dunedin. W 2018 roku akcja Czytaj PL zawędrowała do obu Ameryk – plakaty akcji pojawiły się na brazylijskim wybrzeżu i w Tuscon w Stanach Zjednoczonych. W tym roku zdobyliśmy ostatnie dwa kontynenty – plakaty Czytaj PL można było zobaczyć w Afryce i na Antarktydzie.

Najchętniej czytane książki

W tym roku najpopularniejszą książką okazał się kryminał Roberta Małeckiego pt. „Skaza”. Na drugim miejscu uplasowały się „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza. Podium zamknęła książka „Mit motywacji” Jeffa Hadena.

Wyniki konkursu „Zostań Emisariuszem Superksiążek”

Co roku organizujemy konkurs, który polega na promowaniu akcji Czytaj PL w swojej okolicy. Zasady są proste – należy wydrukować plakat akcji, powiesić tak, by inni ludzie mogli z niego korzystać. Czynnikiem wpływającym na opinię jury jest kreatywność zgłoszonego projektu. W akcji Czytaj PL 2019 zanotowaliśmy rekordową ilość zgłoszeń – przeszło 270!

W tym roku wyróżniliśmy takie prace:

I miejsce:

 

II miejsce:

 

III miejsce:

Więcej o laureatach możecie przeczytać tutaj.

Szykuje się urodzinowa niespodzianka

Akcja Czytaj PL okazała się w tym roku rekordowa! Pracowaliśmy, by poprawić wszystkie elementy akcji, mocno skupiliśmy się też na poprawie aplikacji i są tego efekty. Więcej szkół, więcej wypożyczeń, większe zasięgi, najwięcej zaangażowanych w promocję czytelników, wysoko oceniona aplikacja. Bardzo nas cieszy taki wynik, a w związku z tym, że była to urodzinowa, piąta edycja akcji, planujemy również niespodziankę. Bądźcie z nami! – mówi Paweł Polański, dyrektor platformy Woblink.

Organizatorzy

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej

Wydawcy: Filia, Jaguar, Wydawnictwo Poznańskie, Znak, Wydawnictwo Otwarte, SQN, Wydawnictwo Literackie, Czwarta Strona, Marginesy

Miasta partnerskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Legnica, Opole, Poznań, Wrocław, Białystok, Toruń, Katowice, Łódź, Częstochowa, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Przemyśl, Słupsk, Zielona Góra, Płock, Szczecin

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Notthingam, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.