3 września – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Ostatni tydzień w literaturze zdominowało oczekiwanie, a następnie ogłoszenie laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku wszystkie cztery statuetki trafiły w ręce kobiet. Oprócz tego w przeglądzie o wakacyjnych lekturach Baracka Obamy, zbiórce książek dla częstochowskich szpitali oraz zbawczej dla bibliotek w Santa Barbara legalizacji marihuany. Oto pierwszy wrześniowy przegląd książkoholicznego internetu.

Laureatki nagrody literackiej Gdynia

Do końca roku możecie się spodziewać, że każdy przegląd książkoholicznego internetu będzie pełen doniesień o różnego rodzaju nagrodach literackich. Na przestrzeni najbliższych miesięcy poznamy (dwóch!) laureatów Nobla, Nagrody Nike, Nagrody im. Teresy Torańskiej, Nagrody Conrada i wielu innych.

W piątek, podczas uroczystej gali towarzyszącej festiwalowi Miasto Słowa, poznaliśmy laureatki Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku we wszystkich czterech kategoriach wyróżnione zostały kobiety. W kategorii ESEJ triumfowała Olga Drenda za książkę „Wyroby”. W kategorii PROZA nagrodę otrzymała Zyta Rudzka za „Krótką wymianę ognia”. Najlepszą książką poetycką okazał się tomik wierszy Małgorzaty Lebdy pt. „Sny uckermärkerów”. Za najlepszy PRZEKŁAD na język polski statuetkę otrzymała Bogusława Sochańska, autorka oryginału Inger Christensen, „Alfabet”. Więcej o laureatkach przeczytacie na stronie internetowej Nagrody oraz w programie Xięgarnia.pl

Gdynia Muzeum Emigracji. Gala finałowa 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Nz. Laureatki : tłumaczka Bogusława Sochańska, poetka Małgorzata Lebda, prozaiczka Zyta Rudzka, eseistka Olga Drenda. 30.08.2019 / fot. Anna Rezulak / KFP

Częstochowa: zbiórka książek do szpitalnych bibliotek

Jedna z największych galerii handlowych w Częstochowie – Galeria Jurajska – pomoże w powstaniu 10 bibliotek w szpitalach w Częstochowie, Zawierciu i Myszkowie. Będzie także zaangażowana w finansowanie pracy wolontariuszy, którzy poprowadzą zajęcia z bajkoterapii na oddziałach dla dzieci. Jeszcze w tym roku w wymienionych szpitalach mają pojawić się „Zaczytane Biblioteki”. Zarządzający Galerią Jurajską chcą przekonać mieszkańców Częstochowy i okolic do oddawania swoich książek, które zasilą biblioteki szpitalnych oddziałów. Akcja wystartowała 1 września i ma potrwać miesiąc. Celem jest zebranie 20 tysięcy książek. Więcej o akcji przeczytacie na stronie rynekzdrowia.pl.

Barack Obama poleca wakacyjne lektury

Barack Obama słynął z tego, że w czasie swojej prezydentury wielokrotnie dzielił się w mediach społecznościowych swoimi ulubionymi lekturami i przesłuchanymi płytami. Po przejściu na polityczną emeryturę nie zaniechał swojego przyzwyczajenia. Jako, że ma teraz więcej wolnego czasu, polecanych książek przybyło. Tym razem były prezydent Stanów Zjednoczonych polecił aż 11 tytułów, które warto przeczytać. Większość z nich jest już dostępna w polskim tłumaczeniu. Oto lista:

 • „Miedziaki” Colsona Whitehead,
 • „Exhalation: Stories” Ted Chiang,
 • „W komnatach Wolf Hall” Hillary Mantel,
 • „Mężczyźni bez kobiet”, Haruki Murakami,
 • „American Spy”, Lauren Wilkinson,
 • „Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg” Nicholas Carr
 • „Lab Girl”, Hope Jahren
 • „Inland”, Téa Obreht
 • „Jak czytać znaki” Dinaw Mengestu
 • „Maid”, Stephanie Land
 • Zbiór opowiadań Toni Morrison,

Więcej przeczytacie na portalu niestatystyczny.pl.

O tym, jak marihuana uratowała biblioteki

Kilka lat temu w kilku stanach w USA zalegalizowana została sprzedaż marihuany. Wśród nich znalazła się Kalifornia, w której handel marihuaną przyniósł ogromne zyski. Dzięki temu udało się uratować trzy biblioteki mieszczące się w hrabstwie Santa Barbara. W placówkach nie trzeba będzie likwidować etatów i niektórych programów dedykowanych lokalnej społeczności. Deficyt budżetowy został bowiem, decyzją władz, pokryty z pieniędzy, które zostały pozyska właśnie dzięki legalizacji marihuany. Więcej o tej niesamowitej historii przeczytacie na portalu booklips.pl.

Audiobooki na dobranoc

Jak donosi portal niestatystyczny.pl, jedno z największych wydawnictw na świecie, Penguin Random House, wymyśliło specjalne audiobooki, które mają pomóc… w zasypianiu. Dla wielu czytelników na całym świecie, wieczór to najlepsza pora na czytanie. Niestety dla niektórych to początek wielogodzinnej batalii z próbą zmrużenia oka. Szacuje się, że około 15% ludzi cierpi na bezsenność. Na pomoc śpieszą pomysłodawcy usypiających audiobooków. Nagrane opowieści mają być pozbawione fabuły, a jedynie działać na wyobraźnię słuchacza. Dla przykładu jedno z nagrań ma przenosić słuchaczy w scenerię rajskiego lasu położonego w pobliżu jeziora Taupo, znajdującego się w Nowej Zelandii. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

To by było na tyle! Kolejny przegląd książkoholicznego internetu już w przyszłym tygodniu.