27 czerwca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ostatnie dni obfitowały w ciekawe newsy z literackiej części internetu. Małgorzata Rejmer otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla za reportaż „Błoto słodsze niż miód”. Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, a także program Festiwalu Conrada 2019. To tylko kilka z wielu książkoholicznych newsów. Zapraszamy do lektury.

Znamy program Festiwalu Conrada 2019

Goście 11. edycji festiwalu będą rozmawiać między innymi o rzeczach, ideach, miejscach czy postaciach. W czasie trwania Festiwalu Conrada, w dniach 21–27 października, Kraków odwiedzą między innymi Almudena Grandes, hiszpańska pisarka, Dmitrij Bykow, popularny rosyjski pisarz, czy Chimamanda Ngozi Adichie, nigeryjska autorka znana przede wszystkim z powieści „Amerykaana”. Hasłem przewodnim Festiwalu Conrada 2019 są „Rzeczywistości”.
Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu znajdziecie na portalu Lubimy Czytać oraz na oficjalnej stronie wydarzenia.

Ekranizacja „Problemu trzech ciał” wkrótce dojdzie do skutku

Wszystko wskazuje na to, że Cixin Liu nareszcie doczeka się ekranizacji swojej najważniejszej powieści „Problem trzech ciał”. Autor to najpopularniejszy współczesny chiński pisarz, twórca bestsellerowej trylogii science fiction „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”. Książka ma zostać zaadaptowana na serial (złożony z 24 odcinków) przez studio YooZooPictures z Szanghaju. Prace nad ekranizacją rozpoczną się planowo we wrześniu bieżącego roku i mają potrwać nie dłużej niż rok. Więcej o Cixin Liu i trudnościach z adaptacją „Problemu trzech ciał” przeczytacie na blogu Woblinka.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Od teraz każdy może zostać czarodziejem, czyli premiera „Harry Potter: Wizards Unite”

21 czerwca do sklepów AppStore, Google Play i Samsung Galaxy Store trafiła gra „Harry Potter: Wizards Unite”. W tej grze, podobnej do bijącej swego czasu rekordy popularności gry Pokemon Go, gracze będą mogli wcielić się w czarodziejów, którzy zostali powołani przez Ministerstwo Magii do specjalnej jednostki mającej na celu walkę z kryzysem zagrażającym magicznej części społeczeństwa. W wyniku pewnego wydarzenia na terenie całego świata zostały rozproszone magiczne artefakty o ogromnej mocy. Należy je szybko odnaleźć, zabezpieczyć i oddać do Ministerstwa. Więcej o grze przeczytacie na portalu Niestatystyczny.

Małgorzata Rejmer otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla za reportaż „Błoto słodsze niż miód”

Jak czytamy na stronie Instytutu Książki, Małgorzata Rejmer, autorka reportażu „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, otrzymała nagrodę w Konkursie im. Arkadego Fiedlera – Bursztynowego Motyla. W tym roku wyróżnienie zostało przyznane po raz 24. Konkurs honoruje najlepsze i najważniejsze książki o tematyce krajoznawczej i podróżniczej. Książka „Błoto słodsze niż miód” została wydana nakładem wydawnictwa Czarne i jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Rejmer otrzymała za nią także Paszport „Polityki”.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Michel Houellebecq i Gérard Depardieu razem na ekranie

Do internetu trafił pierwszy zwiastun filmu „Thalasso”, w którym francuski pisarz wystąpi w towarzystwie Gérarda Depardieu. Jak donosi Booklips, z informacji prasowych, jakich udzielili producenci, można wywnioskować, że film będzie kontynuacją „Porwania Michela Houellebecqa”. Pięć lat po wydarzeniach z tego filmu pisarz spotyka Gérarda Depardieu w Centrum Talasoterapii w Cabourgu. Mężczyźni wspólnymi siłami starają się przetrwać zdrowotny reżim narzucony im przez tę instytucję. Film ma pojawić się we francuskich kinach 21 sierpnia. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana. Trailer znajdziecie poniżej:

Rzeczy po Szarlocie Pawel wyrzucone na śmietnik

Portal Booklips informuje o smutnym wydarzeniu. Pewna graficzka i ilustratorka z Warszawy znalazła w jednym z kontenerów na śmieci archiwum osobiste Szarloty Pawel. Była to jedna z najważniejszych twórczyń polskiego komiksu, znana przede wszystkim z serii o Jonce, Jonku i Kleksie. Artystka zmarła w zeszłym roku. Miłośnikom komiksu, którzy dotarli na miejsce, udało się uratować część pamiątek po Szarlocie Pawel.

Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Znamy już listę książek nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza 2019. Laureata nagrody poznamy dopiero jesienią, 11 listopada. Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza jest przyznawana od 2002 roku. Została ufundowana, aby upamiętnić postać i dzieła znanego pisarza oraz działacza politycznego Józefa Mackiewicza.

Instytut Książki podaje listę nominowanych:
Marek A. Cichocki – Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii, Teologia Polityczna
Artur Grabowski – Am (dziennik z drugiej strony), PIW
Piotr Gursztyn – Ribbentrop – Beck. Czy pakt Polska – Niemcy był możliwy?, Wydawnictwo Dolnośląskie
Krzysztof Karoń – Historia antykultury, nakładem autora
Wojciech Kudyba – Kamienica, Pewne Wydawnictwo
Paweł Lisicki – Epoka Antychrysta, Fabryka Słów
Krzysztof Piasecki – Cegiełki i inne opowiadania, Biblioteka Słów
Adrian Sinkowski – Atropina, Biblioteka Toposu
Maria Wilczek-Krupa – Górecki. Geniusz i upór, Znak
Janusz Węgiełek – Spław, LTW

Powieść laureatki Nagrody Bookera do przeczytania dopiero w 2114 roku

Kilka lat temu Katie Paterson, szkocka artystka, wystartowała z projektem Future Library. W jego ramach w specjalnym pomieszczeniu do 2114 roku mają czekać teksty autorstwa wybranych twórców. To właśnie wtedy będzie można po raz pierwszy zapoznać się z umieszczonymi w bibliotece utworami. Każdego roku wybierany jest jeden pisarz, który napisze historię o wyobraźni i czasie. Po skończeniu oddaje manuskrypt, który wraz z dziełami innych twórców czeka na 2114 rok. Pierwszą osobą zaproszoną do współpracy w tym niebanalnym projekcie była Margaret Atwood. W następnych latach kolejno wybierano Davida Mitchella, Sjón i Elif Shafak. W 2018 roku do zaszczytnego grona dołączyła Han Kang – laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera z 2016 roku. Więcej o projekcie przeczytacie TUTAJ.

Pomnik Titeufa przed szkołą, której uczniowie zainspirowali Zepa

Przed szkołą podstawową w Szwajcarii postawiono pomnik przedstawiający Titeufa, bohatera popularnego komiksu tworzonego przez artystę posługującego się pseudonimem Zep (Philippe’a Chappuisa). Miejsce, w którym znalazł się pomnik, nie jest przypadkowe. Rozrabiające w tym miejscu dzieci stały się inspiracją dla autora do stworzenia serii komiksów o Titeufie. Całą historię możecie poznać TUTAJ.

„18. znaczy Nowa Huta” – trwa nabór na teksty reporterskie o Nowej Hucie

„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego najważniejszym celem jest zbadanie oraz opisanie mieszkańców tej dzielnicy Krakowa. Począwszy od pierwszych budowniczych po nowych mieszkańców Nowej Huty, dla których zamieszkanie tam było świadomym wyborem.

Do 21 lipca bieżącego roku trwa nabór na reportaże poświęcone Nowej Hucie. Teks reporterski nie powinien przekraczać 20 tys. znaków ze spacjami. Jedynym warunkiem co do tematyki jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Punktem wyjścia do reportażu o dzielnicy może być wszystko – zaczynając od historii kończąc na jej współczesnym obrazie. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

I na tym kończymy przegląd książkoholicznego internetu w tym tygodniu. Po więcej literackich wiadomości zapraszamy już wkrótce!