16 kwietnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Kolejny tydzień przyniósł nam garść doniesień z książkoholicznego internetu. Pojawiło się kilka pytań, ale także sporo odpowiedzi. Czy Olga Tokarczuk otrzyma kolejną prestiżową nagrodę? Czy Marek Krajewski doczeka się godnej ekranizacji swoich dzieł? Tego jeszcze nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że powstanie rekordowo droga ekranizacja „Władcy Pierścieni”, a MKiDN odpowiedziało na odwołania ws. decyzji o finansowaniu w ramach programu promocji czytelnictwa. Wiemy także kto otrzymał tegoroczną Nagrodę za Twórczość Translatorską oraz że premierę nowej książki zapowiedział… Remigiusz Mróz. Zapraszamy!

Nagroda translatorska

Jak donosi portal Trójmiasto.pl, tegorocznymi laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego zostali Małgorzata Łukasiewicz oraz Marcin Szuster. Łukasiewicz została nagrodzona za całokształt twórczości. Z języka niemieckiego tłumaczyła dzieła wielkich filozofów i pisarzy – Nietzschego, Habermasa, Adorno czy Sebalda. Spośród siedmiu nominowanych tłumaczy i tłumaczek decyzją jury wyróżniony został Marcin Szuster, który z języka angielskiego przetłumaczył powieść Djuny Barnes „Ostępy nocy”. Więcej przeczytacie tutaj.

Erynie” na Netflixie?

Jak donosi portal Spiders Web, Netflix i TVP negocjują sprawę koprodukcji ekranizacji „Erynii” – bestsellerowego kryminału Marka Krajewskiego. Krajewski uznawany jest za jednego z najważniejszych polskich autorów kryminalnych, którego powieści stanowią doskonały materiał na scenariusz filmowy. Mimo to nie doczekał się żadnej godnej uwagi adaptacji, która choć w małym stopniu oddałaby atmosferę z kart jego książek. Czy mariaż amerykańskiego giganta z polską telewizją okaże się kluczem do sukcesu? Zobaczymy. Więcej szczegółów dotyczących tego tematu znajdziecie tutaj.

Nie tylko Booker – Tokarczuk z szansą na kolejną nagrodę!

Olga Tokarczuk z szansą na kolejną prestiżową nagrodę! I nie chodzi tutaj o drugą nominację do Bookera. Wyróżnione tą nagrodą w zeszłym roku tłumaczenie powieści „Bieguni” ma szansę na prestiżową nagrodą translatorską – Best Translated Book Award. Nagroda przyznawana jest od 2008 roku i mogą ją otrzymać tłumaczenia powieści i poezji na język angielski. Jej celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na autora, ale także tłumacza/tłumaczkę powieści. Dlatego gratyfikację finansową, po 5 tysięcy dolarów, otrzymują zarówno pisarze, jak i tłumacze. Wyniki poznamy 15 maja.

Harper Collins podwaja zyski

Dzięki bardzo korzystnej umowie z Amazonem na ekranizację „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena liczące sobie 200 lat wydawnictwo Harper Collins odnotowało rekordowo wysokie zyski. Jak wynika z raportu niedawno opublikowanego przez oficynę, pod koniec czerwca 2018 roku Harper Collins zarobił 25 milionów funtów.

Fabuła serialu, za którego produkcję odpowiedzialny jest Amazon, rozgrywać się będzie przed wydarzeniami ukazanymi w trylogii Petera Jacksona. Zdjęcia do produkcji zostaną nakręcone najprawdopodobniej w Nowej Zelandii. Serial ma mieć swoją premierę w 2021 roku. Więcej przeczytacie na portalu Onet Kultura. Dla przypomnienia warto dodać, że całkowity koszt serialu szacowany jest na około miliard dolarów. W tej kwocie znalazło się ćwierć miliarda odstępnego za prawa autorskie oraz przewidywana gaża dla ekipy producenckiej, aktorów, koszty scenografii i efektów specjalnych.

Conrad Festival jednak z (niewielką) dotacją

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało raport dotyczący odwołań w ramach naboru do programu „Promocja czytelnictwa”. Znajduje się w nim między innymi odpowiedź na odwołanie w sprawie kontrowersyjnego obcięcia dotacji dla Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. Więcej znajdziecie na stronie Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama czytnika w 360 stopniach!

Widzieliście kiedyś spin-off, w którym występują Sherlock Holmes, Królewna Śnieżka, Drakula i Jeździec bez głowy? Jeśli nie, to koniecznie musicie to nadrobić. W najnowszej kampanii promocyjnej czytników książek elektronicznych Pocketbook wystąpiły wszystkie te postaci. Największym atutem spotu jest jednak technologia, w której został wykonany. Na YouTubie możecie obejrzeć przeszło dwuminutową potyczkę w technice 360 stopni. Cóż, więcej nie zamierzamy zdradzać – obejrzyjcie sami.

Kolejna książka Remigiusza Mroza

Wczoraj na swoim profilu na Instagramie Remigiusz Mróz ogłosił premierę nowej powieści. 15 maja ukaże się książka „Listy zza grobu”. Będzie to początek nowego cyklu, którego głównym bohaterem zostanie patomorfolog Seweryn Zaorski. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie, że możecie śledzić nas na Instagramie – na naszym profilu odświeżamy archiwalne zdjęcia i artykuły oraz publikujemy świeżynki! Z kolejnymi doniesieniami wracamy do was już w przyszłym tygodniu!