6 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Początek tego tygodnia przyniósł wyniki aż dwóch ważnych plebiscytów oraz oficjalną informację w sprawie tegorocznego Nobla. W dzisiejszym Przeglądzie piszemy też między innymi o netflixowej adaptacji „Stu lat samotności”, okolicznościowej monecie na urodziny jednej z najbardziej znanych postaci komiksowych oraz o twórczości poetyckiej najsłynniejszej wyjętej spod prawa zakochanej pary.

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Znamy już nazwiska dziesięciu tegorocznych nominowanych w ramach 10. edycji konkursu. Wśród wyróżnionych znalazło się aż sześciu zagranicznych autorów, między innymi: Masha Gessen, Marci Shore i Ben Judah oraz Maciej Zaremba Bielawski. Tematyka nominowanych tytułów obejmuje całe spektrum współczesnych problemów: od historii karykaturzysty Mahometa, którego życie jest nieustannie zagrożone, poprzez obraz współczesnego Londynu, którego większość mieszkańców stanowią imigranci, po sny o przyszłości mieszkańców gwałtownie rozwijającego się Szanghaju. Finalistów poznamy już w kwietniu, a laureaci zostaną ogłoszeni podczas Warszawskich Targów Książki w maju. Warto przypomnieć, że w tym roku, w ramach jubileuszu konkursu, organizatorzy podwoili wysokość nagrody do 100 tys. złotych. Więcej można przeczytać na Booklips.

Laureaci Plebiscytu „Książka Roku 2018”

Piątego marca Lubimy Czytać ogłosił wyniki dorocznego głosowania na książkę roku 2018. Laureatów wyłoniono w dwunastu kategoriach. Spora część wyników pokryła się z naszymi przewidywaniami: w kategorii Powieść historyczna zwyciężyła książka „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, podobnie w kategorii Literatura obyczajowa, romans, w której największa liczbę głosów zdobyła powieści Jojo Moyes „Moje serce w dwóch światach„. Nasza szklana kula okazała się również skuteczna w przewidzeniu zwycięzcy w dziedzinie Literatura faktu, publicystykaZ nienawiści do kobiet” Justyny Kopińskiej zdobył prawie 300 głosów więcej od drugiego miejsca. Nie pomyliła się również w kategoriach Autobiografie, biografie, wspomnienia, Literatura fantastyczna oraz Horror, w których laur zdobyły kolejno książki „Będzie bolało” Adama Kaya, „Przesilenie” Katarzyny Berenike Miszczuk i „Uniesienie” Stephena Kinga. Nie pomyliliśmy się też w kwestii literatury dziecięcej i młodzieżowej – tu najwięcej głosów zdobyły książki „Wieża świtu” Sarah J. Maas i „Małe licho” Marty Kisiel.

Nagrodzone tytuły znajdziesz na Woblinku w promocyjnych cenach.

Moneta na urodziny Asterixa

W tym roku przypadają 60. urodziny jednego z najbardziej znanych na świecie bohaterów komiksów i symboli popkultury. Z tej okazi francuska mennica wypuści okolicznościową monetę z wizerunkiem nieustraszonego Gala. Jak podaje portal Booklips, cztery wersje o nominale 2 euro trafią do obiegu kolekcjonerskiego i kosztować będą od 10 do 20 euro. Pierwszy komiks z Asterixem ukazał się w magazynie „Pilote” 29 pażdziernika 1959 roku. Seria została napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Alberta Uderzo. Czekamy na podobną akcję w Polsce!

Dwa Noble w 2019

Piątego marca na stronie Nagrody Nobla pojawiła się oficjalna informacja, z której wynika, że w tym roku jury wyłoni dwóch laureatów – za 2018 i 2019 rok. Decyzja, o której była mowa już jesienią ubiegłego roku, ma związek ze skandalem, który zablokował zeszłoroczny konkurs. Jak podaje The Nobel Foundation, Akademia Szwedzka wprowadziła kilka reform, które mają usprawnić pracę komitetu. Jedną z najważniejszych jest powołanie pięciu zewnętrznych, niezależnych członków, którzy mają pomóc w obiektywnym wyłonieniu laureatów. Akademia zmieniła również skład samego komitetu, planuje też wprowadzenie ograniczonego czasu członkowstwa, by uniknąć podobnych kontrowersji w przyszłości. Więcej można przeczytać na kultura.onet.pl.

Czy Amerykanie chętniej sięgną po polskie książki?

„Polska półka” to akcja, która została zapoczątkowana rok temu w Wielkiej Brytanii przez Instytut Książki. Udało się wtedy przekazać brytyjskim bibliotekom ponad tysiąc książek polskich autorów. W tym roku „polskie półki” zawitały w dwóch sieciach bibliotek w Stanach Zjednoczonych w Filadelfii i w Nowym Jorku. Wyboru dokonywali sami bibliotekarze, a największą popularnością cieszyły się literatura piękna oraz literatura faktu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej witrynie Instytutu Książki.

Poezja Bonnie i Clyde’a trafi na aukcję

Jak donosi portal Booklips, notatnik zawierający wiersze miłosne pary słynnych kryminalistów trafi w maju na licytację, która odbędzie się w Dallas. W notesie, który do tej pory był w posiadaniu rodziny Clyde’a, znajdują się pierwsze znane próbki jego twórczości. O tym, że Bonnie Parker pisała wiadomo jest od dawna – w szkole była wzorową uczennicą, a przedruk jej wiersza „The story of Bonnie and Clyde” znalazł się w książce poświęconej kochankom wydanej po ich śmierci. Jej partner nie był tak dobrze wykształcony, dlatego jego twórczość pełna jest błędów i żargonu przestępczego, jednak to właśnie ona wydaje się być największą gratką dla koneserów. Wartość terminarza szacuje się na około 15 tysięcy dolarów.

„Sto lat samotności” na Netflixie

Jak podaje portal Deadline, najsłynniejsza powieść Gabriela Garcii Marqueza zostanie nareszcie zekranizowana.

Autor „Stu lat samotności” przez całe swoje życie odrzucał propozycje wielu znakomitych reżyserów i producentów filmowych, argumentując, że jego dzieła nie da się przełożyć na język filmu. Pod koniec swojego życia wspominał, że gdyby jednak ktoś podjął się takiego zadania, to chciałby, by ekranizacja została zrealizowana w jego ojczystym języku.

Wygląda na to, że życzeniu pisarza stanie się zadość. Netflix rozpoczął już prace nad serialem i ogłosił, że będzie to produkcja hiszpańskojęzyczna.

Katarzyna Mamala