Stan Lee – ciekawostki o ikonie Marvel Comics

w dziale Archiwum/Ciekawostki by

Stan Lee to ikona świata komiksu. Jest znany przede wszystkim jako współtwórca najsłynniejszych postaci z uniwersum Marvela, takich jak Spider-Man, Hulk, Thor czy Doktor Strange. Gdyby wciąż żył, dzisiaj, 28 grudnia, obchodziłby 96 urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek o jednym z najważniejszych twórców komiksowych.

Pseudonim artystyczny

Stanley Martin Lieber – tak właśnie brzmi prawdziwe imię i nazwisko Stana Lee. Stanley postanowił tworzyć komiksy pod pseudonimem, gdyż w młodości marzył o karierze pisarza i nie chciał, żeby jego nazwisko było powszechnie kojarzone z niedocenianym wówczas medium.

Nekrologi

Kup książkę na Woblinku

Twórca Spider-Mana był wyjątkowo kreatywną, pracowitą i nieszablonową postacią. W młodości tak bardzo chciał zarabiać na życie pisaniem, że podjął się pracy polegającej na tworzeniu nekrologów.

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej Stan Lee przerwał swoją pracę jako redaktor naczelny, aby zgłosić się do służby w wojsku. Na samym początku jego zadaniem była naprawa słupów telegraficznych, ale szybko został przeniesiony do Wydziału Filmów Szkoleniowych, gdzie pisał scenariusze. Co ciekawe, według wojskowej klasyfikacji był dramatopisarzem.

Ojciec bohaterów

Razem z innymi artystami, takimi jak Jack Kirby, Steve Ditko czy Larry Lieber, współtworzył najważniejsze postacie z uniwersum Marvela. Stworzył przeszło pięciuset komiksowych bohaterów. To dzięki niemu mamy Fantastyczną Czwórkę, Spider-Mana, Iron Mana, Hulka, Doktora Strange’a, Daredevila, Czarną Panterę, Ant-Mana, Thora i X-Menów. To właśnie dzięki niemu Marvel Comics, będący początkowo niewielkim lokalnym wydawcą, stał się jednym z największych oraz najważniejszych komiksowych przedsiębiorstw na świecie.

Czarnoskóry bohater

Pod dowództwem Stana Lee Marvel wprowadził do komiksu jednego z pierwszych czarnoskórych bohaterów. Był nim Robbie Robertson w The Amazing Spider-Man #51.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Stan Lee vs. Marvel

Stan Lee i Jack Kirby, legendy Marvela, nie mieli początkowo żadnych praw do stworzonych przez siebie bohaterów. Kiedy ich postacie zyskały sławę, twórcy chcieli mieć swój udział w sukcesie. Marvel odmówił, a sprawa toczyła się w sądzie przez wiele lat. Lee udało się wywalczyć udziały dla siebie, a rodzina Kirby’ego doszła do porozumienia z Marvelem dopiero niedawno.

Narodowy Medal Sztuki

Stan Lee został w 2008 roku odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. To amerykańskie odznaczenie państwowe, które przyznawane jest mecenasom sztuki oraz artystom. W przeszłości otrzymali je między innymi Ray Bradbury, Johnny Cash, Bob Dylan i Stephen King.

Michael Jackson i Spider-Man

Michael Jackson miał w planie zakup całego wydawnictwa, aby móc zagrać Spider-Mana. Pod koniec lat 90. Jackson i Lee spotkali się kilkakrotnie, aby omówić sprawę zakupu Marvela przez muzyka. Król Popu uwielbiał komiksy, a w jego rezydencji stały figury bohaterów takich jak Spider-Man czy Superman. Jackson chciał zagrać główną rolę w filmie o Spider-Manie − nie spełnił swojego marzenia, ale zaprzyjaźnił się z Lee.

Lee jako aktor

Stan Lee pojawiał się w prawie każdym filmie powstałym w oparciu o jego komiksy, a jak wiadomo nie było ich mało. Niekiedy występował w nich nie jako postać fikcyjna, ale jako on sam. Często są to pojedyncze krótkie sceny zwane „cameo”. Po śmierci twórcy wielu oddanych fanów podjęło się zebrania tych scenek i stworzenia z nich kompilacji. Jedną z nich możecie zobaczyć poniżej.

Lee pojawił się między innymi jako sprzedawca napojów w filmie „X-men”, w „Daredevilu” był panem z gazetą, cudem uratowanym przed rozjechaniem przez samochód, a w „Hulku” grał policjanta.

Nie tylko Marvel

Czołowemu twórcy Marvel Comics zdarzyło się pracować dla DC Comics. W serii „Just Imagine” odtworzył takich ikonicznych bohaterów DC jak Wonder Woman, Superman i Batman.

Komiksy i używki

Komiksy Marvela stały się z czasem niesamowicie popularne. Dlatego też Amerykański Departament Zdrowia, Edukacji i Opieki Społecznej udał się do redaktora i poprosił go o zrobienie komiksu, w którym zostanie poruszony problem narkotyków. Stan Lee umieścił taki wątek w The Amazing Spider-Man #96-98, gdzie przyjaciel Petera Parkera uzależnia się od narkotyków. Lee był zaangażowanym społecznie twórcą i często poruszał w komiksach takie problemy jak nietolerancja i rasizm.

Stan Lee zmarł 12 listopada 2018 roku, niewiele ponad miesiąc przed swoimi urodzinami.

Martyna Gancarczyk