22 listopada – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych by

Po dłuższej nieobecności wracamy z przeglądem książkoholicznego internetu. Jak już zdążyliście zauważyć, zbliżamy się do finałowego etapu akcji Czytaj PL. Dużo się dzieje, zarówno w związku z akcją, jak i dookoła. W przeglądzie między innymi o świątecznych gadżetach czytelniczych, najważniejszej książce stulecia niepodległości, top100 powieści wg Amerykanów i wiele, wiele więcej.

W przyszłym roku dwóch literackich noblistów

To już pewne. Jak podaje Instytut Książki, w przyszłym roku zostaną przyznane dwie nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko związane było z paraliżem Akademii Szewdzkiej, która nie była w stanie podjąć decyzji o przyznaniu w tym roku najważniejszego wyróżnienia w świecie literatury. Po oskarżeniach wobec męża sekretarz nagrody w związku z używaniem przemocy, molestowaniem i odpowiedzialnością za przecieki w sprawie obrad Akademii, część jej członków odmówiła udziału w pracy. Na szczęście kryzys udało się zażegnać – w latach 2019-2020 laureatów wybierze nowy Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków Akademii oraz pięciu ekspertów zewnętrznych.

Pan Tadeusz” we Włoszech

Nakładem wydawnictwa Marsillo z Wenecji ukazało się włoskie tłumaczenie “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W uroczystej premierze brali udział: tłumacz dzieła Silvano De Fanti, pisarka Chiara Valerio oraz miłośnik i znawca Włoch, były dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski. Jest to pierwsze pełne wydanie tłumaczenia najważniejszej polskiej epopei narodowej we Włoszech. Więcej o tym ważnym wydarzeniu przeczytacie na stronie Deon.pl

Książkoholiczne gadżety na święta

Nietrudno zauważyć, że zbliżają się święta. Wszystkie stacje radiowe puszczają już świąteczne hity, w supermarketach pojawia się coraz więcej świątecznych promocji, a miasta przyozdobione są choinkami, śnieżynkami i kolorowymi lampkami. To dobry czas żeby kupić prezenty, nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Na portalu Business Insider pojawiły się propozycje prezentów dla miłośników książek. Jeśli nie wiesz, która książka spodoba się twojej najbliższej osobie, warto zobaczyć jakie książkowe gadżety możesz kupić pod choinkę.

Tokarczuk (jednak) bez National Book Awards

Ten rok niewątpliwie należy do Olgi Tokarczuk. Polska pisarka znalazła się na ustach całego literackiego świata dzięki międzynarodowej edycji nagrody Man Booker Prize, którą otrzymała za tłumaczenie “Biegunów” (eng. “Flights”). O autorce znów zrobiło się głośno, po tym jak została nominowana do pierwszej edycji międzynarodowego odpowiednika National Book Award, najważniejszej amerykańskiej nagrody literackiej. Niestety, mimo ogromnych szans Tokarczuk, statuetka trafiła w ręce japońskiej autorki Yoko Tawady. Japonka została wyróżniona za powieść „The Emissary” w tłumaczeniu Margaret Misutani. Więcej przeczytacie na stronie radiozet.pl.

Solaris” wybrane książką stulecia

Z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Polskie Radio zorganizowało ankietę, w której słuchacze mogli wybierać najważniejszą polską książkę napisaną między 1918 a 2018 roku. W zeszłym tygodniu poznaliśmy wyniki – najwięcej głosów zdobyła książka “Solaris” Stanisława Lema. Na podium „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblinku

 Róża Gali dla Zygmunta Miłoszewskiego

Poznaliśmy kolejnych laureatów Róż Gali 2018. W kategorii literatura wyróżniony został Zygmunt Miłoszewski. Pisarz otrzymał statuetkę za książkę “Jak zawsze”, która ukazała się w listopadzie ubiegłego roku, nakładem wydawnictwa W.A.B.

Sto książek wszech czasów według Amerykanów

Amerykańska telewizja PBS wyprodukowała serial The Great American Read, w którym przedstawiona została lista stu najważniejszych książek wszech czasów wg mieszkańców USA. Na zlecenie producentów zostało przeprowadzone głosowanie wśród Amerykanów, którzy mieli wskazać swoje ulubione książki. Pierwsze miejsce zajęła powieść Harper Lee pt. “Zabić drozda. W top100 znalazła się między innymi książka polsko-brytyjskiego pisarza Josepha Conrada pt. “Jądro ciemności”. Całą listę znajdziecie na portalu Niestatystyczny.pl

Amerykanie wybrali sto najlepszych powieści wszech czasów

Na koniec pragniemy was gorąco zaprosić do udziału w konkursie organizowany przy okazji trwania akcji Czytaj PL. W zamian za promowanie akcji możecie walczyć o cenne nagrody – smartfony, koszulki, czytniki ebooków i kody zniżkowe do Woblinka. Wystarczy, że wydrukujecie plakat, umieścicie go gdzieś w swojej okolice i zgłosicie nam chęć udziału w konkursie. Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj. Powodzenia!