30 października – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Zakończyło się świętowanie w Krakowie – na następną edycję Międzynarodowych Targów Książki i 11 odsłonę Festiwalu Conrada przyjdzie nam czekać cały rok. Pod koniec weekendu poznaliśmy laureatkę Nagrody Conrada, w zeszłym tygodniu pojawił się nowy model Kindle’a, a Biblioteka Narodowa wystosowała apel do posiadaczy starych, przedwojennych książek i gazet. To wszystko przedstawi wam ostatni październikowy przegląd książkoholicznego internetu.

Weronika Gogola z Nagrodą Conrada!

Poznaliśmy laureatkę tegorocznej edycji Nagrody Conrada – statuetka, czek na 35 tysięcy złotych i miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie trafiły w ręce Weroniki Gogoli za książkę „Po trochu”. Ponadto autorka będzie miała niepowtarzalną szansę na promowanie książki w „Tygodniku Powszechnym” oraz podczas przyszłorocznej edycji Festiwalu Conrada. Nagroda przyznawana jest za debiut literacki i ma na celu wspomaganie pisarzy w pracy nad kolejną książką. Więcej przeczytacie na stronie Festivalu.

Prawa do powieści Kinga za… dolara

Dollar Babies – tak nazywa się projekt niekomercyjnego wykorzystywania krótkich dzieł Stephena Kinga przez studentów szkół filmowych. Za symbolicznego dolara studenci mogą nabyć prawo do stworzenia filmowej adaptacji. Warunki są dwa: opowiadanie nie mogło zostać wcześniej „zajęte”, a stworzony na jego podstawie film nie może przynosić twórcy dochodów. W ten sposób King stara się wyciągać pomocną dłoń do młodych twórców, którzy chcą oprzeć swoją produkcję na profesjonalnym tekście. Więcej o projekcie przeczytacie na stronie niestatystyczny.pl.

Apel Biblioteki Narodowej

Przyłączamy się do apelu Biblioteki Narodowej. Szacuje się, że wskutek zniszczeń spowodowanych przez II wojnę światową przeszło 30 procent zbiorów Biblioteki sprzed 1945 roku zniknęło. Część spłonęła, część została rozkradziona. W oficjalnym apelu władze BN zwracają się z prośbą o dobrowolne przekazywanie do jej zbiorów dzieł literackich, gazet, plakatów, map i ulotek, które powstały przed 1945 rokiem. Więcej przeczytacie na stronie warszawa.wyborcza.pl.

Nowy Kindle już w sprzedaży

Największym wydarzeniem ostatnich tygodni w środowisku e-czytelników było pojawienie się nowego modelu Kindle. Do rodziny modeli Paperwhite dołącza IV odsłona najpopularniejszej serii od Kindle. Najnowszy model charakteryzuje się przede wszystkim możliwością odtwarzania audiobooków oraz odpornością na wodę. Ponadto dotykowy ekran został zrównany z obudową, przez co Paperwhite IV przypomina tablet. W poprzednich modelach obudowa nieco odstawała od e-papieru. Rzeczowy artykuł na temat nowego Kindle’a przeczytacie na stronie Świat Czytników.

Ranking pisarzy na Instagramie

Na portalu McGowan Transcriptions pojawił się artykuł z bardzo interesującą infografiką o najpopularniejszych pisarzach na Instagramie. Co oznacza bycie najpopularniejszym autorem na Instagramie? Znaczenie ma liczba postów i zdjęć oznaczonych hashtagami zawierającymi imię i nazwisko danego autora oraz tytuły ich najpopularniejszych dzieł. Niekwestionowane pierwsze miejsce zajmuje William Szekspir, który jest bohaterem przeszło 2 milionów wpisów. Zaraz za nim znalazł się J.R.R. Tolkien wspomniany w 960 tysiącach postów. Podium zamyka Edgar Allan Poe, którego hashtagi pojawiły się w niespełna 800 tysiącach wpisów.

Niestety żaden polski autor nie znalazł się w gronie 27 pisarzy uwzględnionych na infografice. Z naszych prywatnych badań wynika jednak, że postów z hashtagiem #szymborska i #wislawaszymborska jest więcej niż tych z widniejącym na końcu zestawienia Anthonym Burgessem, autorem „Mechanicznej pomarańczy”.

Infografika do obejrzenia tutaj.

Rękopisy słynnych pisarzy do zobaczenia we Wrocławiu

Jak donosi portal Lubimyczytać.pl, w ten weekend można było obejrzeć rękopis powieści Stefana Żeromskiego pt. „Dzieje grzechu”. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu rozpoczęło cykl wystaw rękopisów słynnych dzieł polskich pisarzy, które znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wstęp był bezpłatny – kolejne odsłony także będą darmowe. Więcej o akcji przeczytacie także na stronie internetowej muzeum.