Conrad Festival – z kim spotkać się w Krakowie?

w dziale Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Wystartowała jubileuszowa, dziesiąta już edycja Festiwalu Conrada. Nazywany świętem literatury Conrad Festival jest największym i najbardziej prestiżowym tego typu wydarzeniem w Polsce i jednocześnie jednym z najciekawszych w Europie. Conrad Festival to kilkadziesiąt spotkań autorskich z polskimi i zagranicznymi pisarzami, pokazy filmowe, koncerty, lekcje czytania oraz warsztaty dla dzieci. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest POP, każdy dzień będzie zgłębiał inaczej rozumiane rozszerzenie tego pojęcia. Pierwszy dzień, pod hasłem poprawność, już za nami. Liczba atrakcji na kolejne dni jest ogromna, nie da się uczestniczyć we wszystkich panelach. Prezentujemy zatem kilka propozycji spotkań, których nie możecie przegapić!

Wtorek, 23 października

popularność

Drugi dzień festiwalu będzie przebiegać pod hasłem popularność. Tego dnia odbędzie się siedem wydarzeń głównych i tyle samo towarzyszących. Szczególnie warto zwrócić uwagę na trzy z nich, które odbędą się w centrum festiwalowym w Pałacu Czeczotka.

Po pierwsze – spotkanie (pt. O ruchu) z laureatką międzynarodowej Man Booker Prize, finalistką międzynarodowej edycji National Book Award Olgą Tokarczuk, które poprowadzi Szymon Kloska. Rozmowa rozpocznie się o godzinie 18:00.

Znajdź ebooka na Woblink.com

Po drugie – spotkanie z norweskim powieściopisarzem Larsem Saabye Christensenem, które poprowadzi Sylwia Chutnik. Od 20:00 pisarze będą rozmawiać o buncie, a głównym punktem odniesienia będzie bestsellerowa książka Norwega pt. „Beatlesi”.

Naszą trzecią propozycją jest posłuchanie laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” Miljenko Jergovića. W kontekście dyskusji o przegranej mówić będzie o swojej książce „Wilimowski”. To spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Środa, 24 października

popęd

Trzeci dzień przyniesie czytelnikom siedem spotkań głównych i aż dziesięć towarzyszących. W środę nie można odpuścić spotkań z cyklu Conrad w bibliotekach – jest to inicjatywa mająca na celu decentralizację festiwalu i ożywienie lokalnych bibliotek. Tego dnia w bibliotekach partnerskich wydarzenia spotkają się z czytelnikami Anna Bikont, Wojciech Kuczok i Olga Tokarczuk. Wśród wydarzeń głównych na pewno warto zwrócić uwagę na spotkanie z litewską pisarką Kristiną Sabaliauskaitė, które w Pałacu Czeczotka od 14:30 prowadzić będzie Ziemowit Szczerek, oraz spotkanie z Wellsem Towerem o źródłach cierpienia, które rozpocznie się o 18:00. Zaraz po nim odbędzie się panel z udziałem polskich poetów – będzie to zderzenie młodych twórców (Ilony Witkowskiej i Jasia Kapeli) z reprezentantem starszego pokolenia, Bohdanem Zadurą.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Czwartek, 25 października

populizm

Tematem czwartkowej odsłony festiwalu będzie hasło populizm. Tym razem proponujemy spotkanie z autorem niedawno wydanej w Polsce bestsellerowej norweskiej książki „Teatr świata. Mapy, które tworzą historię” Thomasem Reinertsenem Bergiem w Pałacu Czeczotka o godzinie 14:30. Wcześniej, o 13:00, niepowtarzalna szansa na spotkanie z dwiema greckimi pisarkami oraz Kamilą Buchalską, redaktorką naczelną wydawnictwa Książkowe Klimaty, promującego w Polsce literaturę środkowo- i południowoeuropejską. W tym samym miejscu o godzinie 20:00 rozpocznie się spotkanie z jedną z głównych gwiazd tegorocznej edycji – szwedzką reportażystką Elisabeth Åsbrink.

Znajdź książkę na Woblink.com

Piątek, 26 października

popkultura

W czwartek odbędzie się jedno z najważniejszych spotkań tegorocznej edycji, poświęcone patronowi festiwalu, Josephowi Conradowi. O godzinie 13:00 w Pałacu Czeczotka rozpocznie się spotkanie z Mayą Jasanoff, autorką książki „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”. W Artetece o 16:00, w ramach cyklu Conrad w księgarniach, rozpocznie się rozmowa wokół biografii Jacka Kuronia. W dyskusji będą uczestniczyć autorka książki Anna Bikont i Jacek Żakowski. O 19:00 w księgarni De Revolutionibus Books & Café rozpocznie się spotkanie poświęcone innej głośnej biografii – „Zbliżenia”, o życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – z autorką Katarzyną Surmiak-Domańską.

Sobota, 27 października

popłoch

O 12:00 w Pałacu Czeczotka odbędzie się spotkanie z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Conrada – Grzegorzem Bogdałem, Martyna Bundą, Weroniką Gogolą, Adamem Robińskim oraz Pawłem Sołtysem. Warto zwrócić uwagę na to spotkanie, głównie ze względu na możliwość rozmowy z początkującymi twórcami, którzy wydali w zeszłym roku swoje debiutanckie książki. O 18:00 rozpocznie się spotkanie z jednym z najgłośniejszych pisarzy tej edycji, argentyńskim reportażystą Martínem Caparrósem, autorem monumentalnego „Głodu” i wydanej w zeszłym roku książki poświęconej ubóstwu i nierównościom społecznym „Księżyc. Od nowiu do nowiu”. Zaraz po nim arcyciekawe spotkanie o wyzysku z indyjską pisarką, działaczką feministyczną Arundhati Roy, które poprowadzą dyrektor programowy festiwalu Grzegorz Jankowicz i Katarzyna Janowska. Wśród wydarzeń towarzyszących warto rzecz jasna zwrócić uwagę na cykl Conrad w księgarniach, natomiast my szczególnie polecamy słuchowisko na podstawie książki Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, które rozpocznie się o godzinie 22:00 w Metaforma Cafe. Po nim odbędzie się spotkanie z autorką, które poprowadzi Sylwia Chutnik.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Niedziela, 28 października

popyt

Ostatni dzień festiwalu to rzecz jasna gala, podczas której przyznana zostanie Nagroda Conrada. Ta rozpocznie się o godzinie 20:00 w Centrum Kongresowym ICE. Wejściówki na to wydarzenie można pobrać tutaj. Wcześniej warto wykorzystać sobotnie popołudnie na Literacki spacer śladami Conrada, na który można zapisać się tutaj. Z wydarzeń głównych warto zwrócić uwagę na rozmowę o niezależności z haitańską pisarką Yanick Lahens, którą poprowadzi Tomasz Pindel. To wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj. Głosy na nominowanych do Nagrody Conrada możecie oddawać tutaj. Tymczasem żegnamy się, życzymy udanych spotkań i zmierzamy na kolejną dyskusję!