21 października – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać? by

Przyszedł czas na kolejny przegląd książkoholicznego internetu. Tym razem coś dla fanów komiksów i kultowego serialu „Rick i Morty”. Poznaliśmy też laureatów prestiżowych nagród literackich – Man Booker Prize oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Nie może zabraknąć również doniesień o literackich adaptacjach – zarówno telewizyjnych, jak i teatralnych. A to zaledwie część newsów z ostatniego tygodnia.

Rick i Morty

Na początek doskonała wiadomość dla fanów „Ricka i Morty’ego”. Oczekując na trzeci sezon kultowej animacji, warto zwrócić uwagę na wydany 17 października komiks, który powstał w oparciu o oryginalny serial. Co ciekawe, w komiksie zostaną przedstawione zupełnie nowe historie. W tym roku ukaże się jeszcze jeden album z serii. Więcej o historii „Ricka i Morty’ego” przeczytacie na portalu Booklips.pl.

Laureatka Man Booker Prize 2018

Olga Tokarczuk została w tym roku wyróżniona Międzynarodową Nagrodą Bookera. Przyszła pora na poznanie laureata Man Booker Prize dla książek oryginalnie wydanych w języku angielskim. Jak donosi portal newsweek.pl, tegoroczną laureatką została Anna Burns za powieść “Milkman”. Wynik jest o tyle niespodziewany, że według krytyków był to najsłabszy tytuł wśród tych, które znalazły się w finale. Warto dodać, że Burns jest pierwszą pisarką pochodzącą z Irlandii Północnej wyróżnioną tą nagrodą.

Dan Brown

Co jakiś czas pojawiają się informacje o tym, że Dan Brown posądzany jest o plagiat. Wielu mniej znanych pisarzy zarzuca autorowi „Kodu Leonarda da Vinci” podkradanie pomysłów. Tym razem jednak chodzi o… zniesławienie. Organizacja Dialogue Ireland wniosła do sądu pozew przeciwko wydawnictwu Random House, twierdząc, że Dan Brown w swojej ostatniej powieści „Początek” skłamał, pisząc, że Dialogue Ireland dostała pieniądze za walkę ze związkiem wyznaniowym uznawanym przez Kościół rzymskokatolicki za sektę. Więcej o tym przeczytacie na stronie booklips.pl.

Drakula

Jak donosi portal niestatystyczny.pl, Drakula – najsłynniejszy wampir w dziejach – doczeka się kolejnej ekranizacji. Tym razem będzie to serial, który zostanie wyprodukowany przez twórców „Sherlocka”. Akcja serialu będzie osadzona w wiktoriańskim Londynie. Serial przybierze podobny format, co ten o najsłynniejszym brytyjskim detektywie – będzie składał się z trzech półtoragodzinnych odcinków. Dystrybutorem w Wielkiej Brytanii będzie BBC One, poza granicami kraju „Draculę” będzie można obejrzeć na Netflixie. Premiera planowana jest na wiosnę 2019 roku.

Maciej Płaza z Angelusem

Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej został Maciej Płaza za książkę „Robinson w Bolechowie”. Płaza otrzymał stautetkę zaprojektowaną przez Ewę Rossano oraz czek na 150 tysięcy złotych. Co roku wydawcy mogą zgłaszać powieści pochodzące z jednego z 21 krajów Europy Środkowej, opublikowane w języku polskim w roku poprzedzającym rozdanie. W tym roku w finale z Płazą znaleźli się Weronika Gogola, Artur Nowaczewski, Marian Sworzeń, Czech Antonin Bajaj, Węgier Peter Nadas oraz Niemiec Lutzo Seiler. Więcej o laureacie przeczytacie na stronie kultura.onet.pl.

Ślepnąc od świateł” w Canal+

21 października na Canal + odbędzie się premiera serialu powstałego w oparciu o książkę Jakuba Żulczyka „Ślepnąc od świateł”. W produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Skoniecznego wystąpi między innymi debiutujący Kamil Nożyński w towarzystwie znanych gwiazd – Jana Frycza, Janusza Chabiora i Cezarego Pazury. W pozostałych rolach pojawią się między innymi Michał Czernecki, Agnieszka Żulewska czy Ewa Skibińska. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun.

Premiera „Dracha” w Teatrze Śląskim

Od 27 października na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach będzie można obejrzeć sztukę teatralną, której scenariusz powstał na podstawie „Dracha” – bestsellerowej książki Szczepana Twardocha. Reżyserem spektaklu jest Robert Talarczyk, piastujący też funkcję dyrektora Teatru. W sztuce wystąpią między innymi Bartłomiej Błaszczyński, Anna Kadulska, Mateusz Znaniecki, Barbara Lubos, Anna Lemieszek i Jan Bógdoł. Poniżej możecie obejrzeć trailer „Dracha”.

Polecanie książek – rzecz intymna?

Na portalu Stacja Książki pojawił się ciekawy artykuł dotyczący literackich rekomendacji. Zewsząd jesteśmy bombardowani pytaniami o to, co kupić dziadkom, rodzicom, nauczycielom. Co polecilibyśmy dla dwunastolatka, która książka przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów, jaka książka jest twoją ulubioną i tym podobne. Autorka zwraca uwagę na intymność tych pytań i niemożność prostego stwierdzenia, że „skoro ta książka mi się podobała, to tobie też musi”. Więcej przeczytacie tutaj.

Polecanie książek to rzecz intymna…

 

A wy lubicie, jak ktoś was prosi o rekomendacje? Nie macie problemu z polecaniem swoich ulubionych książek?

obrazek wyróżniający – kadr z trailera sztuki „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka, zrealizowanej przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.