Wojciech Kuczok – ciekawostki o laureacie Nike

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Jak oni czytają by

18 października swoje urodziny obchodzi Wojciech Kuczok, laureat Nagrody Literackiej Nike i “Paszportu Polityki”, autor scenariusza do nagrodzonego czterema Złotymi Lwami filmu “Pręgi”. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na kilka ciekawostek dotyczących jego życia. Tym bardziej, że Kuczok jest człowiekiem wielu pasji, które bardzo zgrabnie potrafi ze sobą łączyć.

Speleolog

Przekornie zaczynamy od najmniej literackiej ciekawostki. Wojciech Kuczok jest zapalonym i cenionym speleologiem – dla niewtajemniczonych – specjalistą od jaskiń. W swoim życiu dokonał wielu poważnych odkryć – między innymi Jaskini Dującej, Jaskini Twardej. Za swoje zasługi był wielokrotnie wyróżniany.

Pisanie o największej pasji

Konsekwencją dwóch największych pasji Kuczoka – literatury i eksplorowania jaskiń – jest książka “Poza światłem”, w której opisał swoje odkrycia, podróże w głąb ziemi. Nie jest to jednak stricte fachowa literatura, Kuczok nie odmówił sobie gierek słownych, kryptocytatów i zabaw językowych.

Film

Kuczok jest wielkim miłośnikiem kina. Przez wiele lat pisał felietony i eseje na temat filmów, poświęcił im też książki “Moje projekcje” oraz “To przeklęte kino”. Pisze w nich między innymi o twórczości Woody’ego Allena, Janosiku, erotyzmie na ekranie, kinie azjatyckim i pracy nad scenariuszem do filmu “Pręgi”. Wielokrotnie przemyca w esejach wskazówki, które kieruje w stronę twórców – głównie reżyserów i scenarzystów. Wszystko okraszone jest dużą dawką ironii i charakterystycznych gier słownych.

Pręgi

Pasja do kina znalazła także swoje ujście artystyczne. Kuczok jest autorem trzech scenariuszy filmowych – trzykrotnie współpracował z reżyserką Magdaleną Piekorz przy produkcjach takich jak “Pręgi”, “Zbliżenia” oraz “Senność”. Najgłośniejszym jest pierwszy z nich, nagrodzony czterema Złotymi Lwami oraz jednym Złotym Orłem. Sam Kuczok nominowany był do Złotych Orłów w kategorii scenariusz. Nagrody niestety nie otrzymał.

Podwójne Nike

Wojciech Kuczok w 2004 roku został wyróżniony Nagrodą Literacką Nike za swoją kultową powieść pt. “Gnój”. Nike tradycyjnie przyznawana jest przez jury eksperckie, które najpierw nominuje książki, a później wybiera tę jedną, najlepszą. Oprócz niej, dzień przed oficjalnym werdyktem, ogłaszany jest laureat tzw. “Nike czytelników”. Wyboru tego dokonują czytelnicy Gazety Wyborczej, którzy korespondencyjnie oddają głos na swoich faworytów.

Wojciech Kuczok znajduje się w wąskim gronie pisarzy, którzy zostali wyróżnieni obiema Nagrodami w jednym roku. Wcześniej podwójne Nike otrzymali Różewicz i Pilch. Po nim dwukrotnie obie Nike zdobyła Olga Tokarczuk (za “Biegunów” i “Księgi Jakubowe”). W tym roku do tego grona dołączył Marcin Wicha. Warto też podkreślić, że Kuczok i Wicha są jedynymi pisarzami w Polsce, którzy w jednym roku otrzymali podwójne Nike oraz Paszport Polityki.

Znajdź na Woblinku

Ulubione lektury

Kuczok, w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi przy okazji premiery książki “Czarna”, wymienił książki, które na niego najbardziej wpłynęły – swoje prozatorskie top 5. Wśród wymienionych lektury znalazły się takie klasyki jak „Pani Bovary” Flauberta, „Lolita” Nabokova czy, „Autobiografie” Bernharda (po niemiecku). Ponadto wyróżnił „Zbyt głośną samotność” Hrabala oraz “Dzienniki” Sandora Maraia. Na koniec dodał jednak, że ta lista może zmieniać się z dnia na dzień. Więcej przeczytacie tutaj.

Żona

Żoną Wojciecha Kuczoka jest Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej, pisarka, krytyczka literacka, prowadząca program Xięgarnia na TVN24. Literacka para wzięła ślub w 2013 roku. Passent i Kuczok są rodzicami Antoniego, który urodził się w 2015 roku.

Ruch Chorzów

Kuczok pochodzi z Chorzowa. Od małego dziecka jest wielkim fanem piłki nożnej, a z racji pochodzenia i wychowania sympatyzuje z lokalnym Ruchem Chorzów. Pytany w wywiadach o to, czy nadal kibicuje Niebieskim, odpowiada, że miłości do ulubionego klubu nigdy się nie traci, niezależnie od wyników. Kuczok publikował nawet swoje teksty na oficjalnej stronie klubu.

Praca przez sen

W jednym z wywiadów przewrotnie napisał, że pracuje również przez sen. Dlaczego? Przedostatnia jego książka “Proszę mnie nie budzić” to efekt… śnienia. Kuczok przez kilka miesięcy zbierał materiał do zbioru opowiadań właśnie z marzeń sennych, które następnie opisał.

Czarna

Kuczok wziął udział w projekcie “Na f/aktach” zainicjowanym przez Tomasza Sekielskiego w jego wydawnictwie Od Deski Do Deski. Eksperyment literacki polega na tym, że znani pisarze mogą z puli prawdziwych zbrodni wybrać tę, którą w beletrystyczny sposób opiszą. Pod szyldem “Na f/aktach” swoje książki wydali między innymi Łukasz Orbitowski (który za wspomnianą “Inną duszę” otrzymał Paszport Polityki), Sylwia Chutnik i Janusz Leon Wiśniewski. Wojciech Kuczok w 2017 roku podjął się opisania trójkąta miłosnego, który doprowadził do tragicznego finału. Do tej pory jest to ostatnia jego książka.

Znajdź ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o pracy nad “Czarną” – odsyłamy do wspomnianego wcześniej wywiadu. Mamy nadzieję, że Kuczok zaskoczy wszystkich i niebawem zapowie premierę swojej kolejnej powieści.

Fotografia dzięki uprzejmości wydawnictwa Od Deski do Deski.
Ciekawostki zebrał Kuba Krasny.

Wojciech Kuczok o książkach i pracy twórczej – wywiad