13 października – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Drugi tydzień października obfitował w wiele interesujących doniesień, mimo że nie ogłoszono laureata Literackiej Nagrody Nobla, tradycyjnie przyznawanej właśnie w tym okresie. Pojawił się za to zwiastun kolejnego filmu opartego na powieści Stephena Kinga, Olga Tokarczuk ma szansę na kolejne wyróżnienie i poznaliśmy laureata Nagrody Nike. Przegląd książkoholicznego internetu stoi przed wami otworem! 

Olga Tokarczuk w finale National Book Award

Jak podaje portal Xięgarnia.pl, Olga Tokarczuk została zakwalifikowana do ścisłego finału prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej – National Book Award. W tym roku po raz pierwszy wyróżnienie zostanie przyznane nie tylko książce anglojęzycznej, ale także powieści przetłumaczonej. W środę została ogloszona piątka finalistów. Oprócz polskiej pisarki i jej powieści “Flights” („Bieguni”) w finale znaleźli się Négar Djavadi z Iranu i “Disoriental” (tłum. Tina Kover), Włoch Domenico Starnone i “Trick” (tłum. Jhumpa Lahiri), Hanne Ørstavik z Norwegii i “Love” (tłum. Martin Aitken) oraz japonka Yoko Tawada i “The Emissary” (tłum. Margaret Mitsutani).

W Gdańsku powstała nowa oficyna

Jak można przeczytać na portalu trojmiasto.wyborcza.pl, w Gdańsku powstaje nowe wydawnictwo #części-proste. Będzie specjalizować się w książkach o tematyce miejskiej. W ciągu ostatnich lat pisanie o miastach stało się bardzo modne. W książkach miasto nie jest tylko tematem, ale również bohaterem. Ten trend będzie starała się wykorzystać nowa oficyna. Jak im pójdzie? Jesteśmy ciekawi, będziemy się przyglądać.

Zwiastun nowego „Smętarza dla zwierzaków” już w sieci

Nie ma miesiąca bez informacji o twórczości Stephena Kinga lub jej adaptacjach. Tym razem w sieci pojawił się trailer najnowszej ekranizacji powieści „Cmętarz zwieżąt”. Premiera filmu planowana jest na 2019 rok. O produkcji przeczytacie na stronie cojestgrane24.pl.

Marcin Wicha z podwójną nagrodą Nike

W niedzielę wieczorem poznaliśmy laureata Nike, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Został nim Marcin Wicha, autor książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” wydanej przez krakowskie wydawnictwo Karakter. Dzień wcześniej otrzymał on wyróżnienie czytelników. Więcej o laureacie przeczytacie na stronie kultura.senior.pl.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Colson Whitehead szykuje nową powieść

2017 rok należał do afroamerykańskiego pisarza Colsona Whiteheada. Wszystko za sprawą jego powieści „Kolej podziemna”, dzięki której zdobył niemal wszystkie najcenniejsze nagrody literackie. Za powieść otrzymał między innymi Pulitzera i National Book Award. Jego najnowsza powieść “The Nickel Boys” ukaże się najprawdopodbniej w drugiej połowie 2019 roku. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Booklips.pl.

Zmarł Oleg Pawłow

Z wielkim smutkiem przekazujemy informację zamieszczoną na portalu Booklips.pl – zmarł Oleg Pawłow, wybitny rosyjski pisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Pisarz zmarł nagle w wyniku przewlekłego ataku serca. Więcej o jego twórczości przeczytacie tutaj.

Nowe ławeczki literackie w Krakowie

Jak donosi portal krakow.wyborcza.pl, na Plantach i w Nowej Hucie powstaną kolejne ławeczki literackie. 19 października do grona nazwisk już widniejących na tradycyjnych ławkach dołączą Miljenko Jergović, Aleksandra Zielińska, Stanisław Pagaczewski, Anna Szałapak, Maciej Wojtyszko, Stefan Wilkanowicz, Konrad Celtis i Walery Pisarek. Tradycja oznaczania ławek ma na celu promowanie literatury, utrwalanie pamięci i szerzenie informacji o pisarzach mniej lub bardziej znanych. Każdej plakietce towarzyszy QR kod, który po zeskanowaniu smartfonem daje dostęp do fragmentów dzieł i biografii danych artystów.

Woblink Mecenasem Kultury Krakowa 2017!

Na koniec chcieliśmy się pochwalić wyróżnieniem, jakie otrzymał Woblink – operator i jeden z organizatorów akcji Czytaj PL. Platforma została wyróżniona tytułem Mecenasa Kultury Krakowa „za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem”. Z całego serca gratulujemy i dziękujemy za wsparcie!

A was już dziś gorąco zapraszamy do śledzenia informacji o zbliżającej się kolejnej edycji akcji Czytaj PL!