Jerzy Illg – 10 ciekawostek o redaktorze naczelnym „Znaku”

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać? by

11 października urodziny obchodzi Jerzy Illg, wybitny polski filolog, krytyk literacki, publicysta, wydawca oraz nauczyciel akademicki, który od 1992 roku pełni rolę redaktora naczelnego Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”. Z okazji jego urodzin przygotowaliśmy zbiór dziesięciu ciekawostek o Jerzym Illgu, które warto znać.

Sprawny organizator

Redaktor naczelny Wydawnictwa Znak zorganizował szereg ważnych spotkań. W 1997 i 2000 roku zaaranżował Krakowskie Spotkania Poetów, które patronatem objęli polscy nobliści. W 1998 roku przygotował w Los Angeles wystawę „Miłosz w obiegu niezależnym” będącą wystawą towarzyszącą International Czesław Miłosz Festival w Claremont. Ponadto w 2000 roku w USA zrealizował film dokumentalny „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza” (reż. M. Zmarz-Koczanowicz).

Nietypowa konferencja

Jerzy Illg zorganizował w 1986 roku dość nietypową konferencję o Milanie Kunderze. Nietypową, gdyż odbywała się ona… w mieszkaniu Illga w Katowicach.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Uważny rozmówca

Jerzy Illg przyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, w tym z Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem. Jest również bardzo uważnym słuchaczem, na łamach wielu prestiżowych pism można znaleźć efekty jego rozmów między innymi z Kazimierzem Kutzem, Andriejem Tarkowskim, Josifem Brodskim i dwójką wspomnianych noblistów.

Liczne publikacje

Illg publikował w wielu pismach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego teksty ukazywały się w „Res Publice”, „Tygodniku Powszechnym”, „NaGłosie”, „Lettres Internationales” oraz włoskim „Corriere della Sera”.

Illg hipis

Jerzy Illg nigdy nie ukrywał tego, że jest hipisem – w 1968 roku uczestniczył w pierwszych polskich zlotach hippisowskich. Jest jednym z bohaterów książki Kamila Sipowicza pt. „Hippisi w PRL-u”.

Wyprawy sztokholmskie

Jerzy Illg miał zaszczyt uczestniczyć w trzech uroczystościach przyznania Literackiej Nagrody Nobla w Akademii Szwedzkiej. W 1987 roku przy okazji przyznawania wyróżnienia Josifowi Brodskiemu, w 1995, gdy nagrodę odbierał irlandzki poeta Seamus Heaney, oraz w 1996 roku, gdy Nobla otrzymała Wisława Szymborska.

Wydawnictwo Znak

Jerzy Illg od wielu lat jest związany ze Znakiem. Najpierw, od 1983 roku, jako redaktor, a od 1992 roku jako redaktor naczelny. Był również redaktorem pisma społeczno-literackiego „NaGłos” (w latach 1990–1997). Funkcję redaktora naczelnego w Wydawnictwie Znak pełni do dzisiaj.

Studia i stan wojenny

Studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych i objął posadę pracownika naukowego na macierzystej uczelni. Teksty naukowe publikował w takich periodykach jak „Pamiętnik Literacki” czy „Ruch Literacki”. W czasie stanu wojennego został usunięty z uczelni z powodów politycznych. Przed 1989 rokiem Jerzy Illg publikował także w pismach emigracyjnych oraz drugoobiegowych.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Jerzy Illg został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość dekoracji miała miejsce 11 listopada 2012 roku.

Nobel – pies Illga

W jednym z wywiadów internetowych Jerzy Illg powiedział, że Wisława Szymborska marzyła, by „w przyszłym życiu odrodzić się jako kot u Krynickich lub pies u Illgów”.

Jeden z psów Jerzego Illga, berneński pies pasterski, dostał imię Nobel. Rok później, gdy Szymborska dostała nagrodę, zgłosiła się do niej fotografka, która chciała zrobić pisarce zdjęcia do szwedzkich gazet. Jako że Szymborska nie lubiła pozować, postanowiono, że sesja odbędzie się w plenerze, pod kopcem Kościuszki, a towarzyszyć jej będzie pies. Tym sposobem wszystkie okładki szwedzkich gazet zdobiło zdjęcie Wisławy Szymborskiej z Noblem – podającym łapę psem jej wydawcy Jerzego Illga.

Jerzy Illg jest związany ze Znakiem już przeszło 35 lat. Na pięćdziesięciolecie wydawnictwa, a zarazem dwudziestopięciolecie piastowania funkcji redaktora naczelnego, ukazała się jego książka „Mój Znak”, w której opisuje historię swojej pracy, nawiązanych przyjaźni, wzlotów i upadków wydawnictwa oraz setki anegdot, których bohaterami są między innymi Norman Davies, Wisława Szymborska, Bronisław Maj, Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Michał Rusinek i wielu innych pisarzy związanych z Wydawnictwem Znak.

zdjęcie pochodzi z filmu promocyjnego Magda Heydel i Jerzy Illg o książce „444 wiersze poetów języka angielskiego XX wieku” Wydawnictwa Znak