7 października – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

W pierwszym październikowym przeglądzie książkoholicznego internetu przynosimy kolejną garść najciekawszych literackich doniesień z ostatniego tygodnia. Netflix kupił prawa do „Opowieści z Narnii”, autor „Milczenia owiec” powraca z nową powieścią”, a już niebawem e-booki mogą kosztować jeszcze mniej – wszystko za sprawą obniżenia podatku VAT. A to jeszcze nie wszystko!

Myśliwski, Tokarczuk, Rymkiewicz na Targach we Frankfurcie

Książki autorstwa Wiesława Myśliwskiego („Ucho Igielne”), Olgi Tokarczuk („Opowiadania bizarne”) i Jarosława Marka Rymkiewicza („Metempsychoza. Druga księga oktostychów”) znalazły się w wśród polskich propozycji na Targi Książki we Frankfurcie, które odbędą się w dniach 10–14 października. Jest to największa na świecie impreza poświęcona branży wydawniczej. Instytut Książki, organizator polskiego stanowiska, co roku wybiera tytuły, które w katalogu promują polską literaturę. Wśród 27 tytułów w katalogu New Books from Poland znajdą się także książki Marka Nowakowskiego, Martyny Bundy oraz Pawła Sołtysa.

Niebawem wydanie najstarszego polskiego przekładu Koranu

Filolodzy z Centrum Badań Kitabistycznych UMK w Toruniu podjęli się wydania najstarszego i nieznanego do tej pory przekładu Koranu. Jego autorami są ks. Dionizy Chlewiński i Ignacy Domeyko. Według znaku wodnego z zachowanego rękopisu wynika, że pochodzi on z 1821 roku. Do tej pory uważano, że najstarszym tłumaczeniem jest to datowane na 1858 rok. Fragment odnalezionego tłumaczenia zostanie wydany już w pierwszej połowie 2019 roku. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie kultura.dziennik.pl.

Ruszyło głosowanie na Historyczną Książkę Roku

Jury nominowało 26 książek do Nagrody im. Oskara Haleckiego – Historycznej Książki Roku. 1 października rozpoczęło się internetowe głosowanie, w którym czytelnicy mogą głosować na książki w dwóch kategoriach – Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Głosowanie trwa do 31 października. Oprócz tego jury dokona swojego wyboru w dwóch dodatkowych kategoriach. Laureatów poznamy 20 listopada podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się w siedzibie Telewizji Polskiej. Link do głosowania znajdziecie tutaj.

Książki i e-booki równe wobec VAT

Jak podaje wyborcza.pl: ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej doszli do porozumienia – e-booki i gazety w formie elektronicznej będą objęte taką samą stawką VAT jak publikacje papierowe. Niestety to, czy stawki zostaną wyrównane, zależy od wewnętrznej polityki państw członkowskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy kraje Unii będą mogły obniżać VAT na e-publikacje, ale prognozuje się, że będzie to możliwe już w pierwszym kwartale 2019 roku. Więcej przeczytacie tutaj.

Netflix z prawami do „Opowieści z Narnii”

Ofensywa serialowa Netflixa trwa. Kilka dni temu amerykański gigant zakupił prawa do bestsellerowej serii C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii”. Tym samym zapowiedział powstanie wysokobudżetowej adaptacji telewizyjnej lub filmowej – szczegóły jeszcze nie są znane. Jedno jest pewne, Netflix jest pierwszym w historiii producentem, który nabył prawa do wszystkich siedmiu tomów cyklu. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się powrotu rodzeństwa Pevensie w nowej, odświeżonej formie. Więcej o cyklu przeczytacie na stronie Niestatystyczny.pl.

Netflix zakupił prawa do serialowych i filmowych ekranizacji Opowieści z Narnii

 

Autor „Milczenia owiec” powraca!

Thomas Harris, autor głośnej powieści „Milczenie owiec”, na podstawie której powstał kultowy film, wraca z nową powieścią. Jej premiera planowana jest na drugą połowę maja 2019 roku. Bohaterem książki nie będzie Hannibal Lecter – to zatem pierwsza od 44 lat powieść autora bez słynnego psychopatycznego mordercy w roli głównej. Tytuł jeszcze nie jest znany. Więcej przeczytacie na stronie Booklips.pl.

Nominowani do Nagrody Conrada

Poznaliśmy pięciu finalistów tegorocznej Nagrody Conrada, którzy zostali wybrani przez kapitułę. Na wyróżnienie w tym roku szansę mają: Paweł Sołtys za „Mikrotyki”, Grzegorz Bogdał za „Florydę” , Weronika Gogola za „Po trochu”, Martyna Bunda za „Nieczułość” oraz Adam Robiński za „Hajstry”. Laureat lub laureatka zostanie wyłoniony lub wyłoniona drogą internetowego głosowania. Nagroda tradycyjnie przyznawana jest w trakcie Festiwalu Conrada w Krakowie. W tym roku uroczysta gala, podczas której poznamy laureatów, odbędzie się 28 października w Centrum Kongresowym ICE.

Oddawać głosy na nominowanych można na oficjalnej stronie festiwalu. Zatem spokojnie zastanówcie się nad swoim wyborem, macie jeszcze czas na poznanie wszystkich pięciu książek. Głosować możecie do północy 27 października.