Tegoroczny Dzień Chłopaka, który w Polsce obchodzimy 30 września, zbliża się wielkimi krokami. W tym roku wypada on w najbliższą niedzielę, więc wszyscy, którzy jeszcze nie wybrali żadnego prezentu, wciąż mają szanse na znalezienie idealnego podarku. A jak powszechnie wiadomo, nie ma lepszego prezentu niż książka!
Dlatego też, kolejny już raz, przygotowałam dla was kilkanaście tytułów, spośród których możecie wybrać trafiony prezent dla chłopaka, męża, narzeczonego, taty, dziadka czy kolegi z pracy. Przedstawione poniżej książki na pewno ucieszą niejednego mężczyznę, gwarantując mu wspaniałą rozrywkę na coraz dłuższe jesienne wieczory. Książki do zestawienia pomagali mi wybierać sami zainteresowani – chłopak, koledzy z pracy, a nawet tata, dlatego też znajdziecie tu starannie dobrane i sprawdzone tytuły. Postaram się zaspokoić potrzeby czytelnicze zarówno fanów sportu, e-sportu, kryminału, horroru, reportażu i literatury pięknej. Zapraszam!
Dla miłośników kryminału
Pierwszą kryminalną propozycją jest utrzymany w klimacie retro „Mock. Pojedynek” Marka Krajewskiego. To ósma część cyklu o Eberhardzie Mocku. Breslau w 1905 roku. Życie Mocka toczy się swoim tempem na uniwersytecie i w obskurnych zaułkach dużego miasta. Ulgę od pogardy ze strony innych studentów i niedostatku przynoszą mu tylko kolejne kufle piwa i prostytutki, a także studiowanie dźwięcznych łacińskich kadencji. Wydziałem filozofii wstrząsają kolejne tajemnicze samobójstwa wykładowców, a w życiu Mocka pojawia się zagadkowa studentka z Rosji. Mężczyzna przekonuje się, że zło kryje się dosłownie wszędzie. Niestety młody Eberhard nie wie, że właśnie wkroczył na drogę, z której nie ma już powrotu.
Warto wziąć pod uwagę „Seans w Domu Egipskim” Maryli Szymiczkowej, którą powołali do życia Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. To obyczajowy kryminał, z którego kart wyłania się obraz ówczesnej dekadencji. Mamy tu zagadkowe morderstwo, seans spirytystyczny i całkowite zaćmienie Księżyca. Polecam zwłaszcza na chłodne wieczory pod kocem.
W kryminalnych propozycjach nie mogło zabraknąć nowej książki Remigiusza Mroza „Kontratyp”. Tym razem autor oddelegował Joannę Chyłkę do rozwiązania sprawy śmierci polskich himalaistów zdobywających Annapurnę. Podczas wyprawy zginęli wszyscy oprócz jednej kobiety. Została zatrzymana i przetransportowana do kraju – ma odpowiadać za zabójstwo. Podobno, aby przeżyć w górach, przyczyniła się do śmierci towarzyszy. Czy Chyłka dotrze do prawdy?
Na koniec zostawiłam „Osiedle marzeń” Wojciecha Chmielarza. Jak każdy z napisanych przez niego kryminałów zapewnia rozrywkę najwyższych lotów. Śmierć studentki na jednym z ekskluzywnych zamkniętych osiedli w Warszawie rozpoczyna serię przerażających zdarzeń. Tę sprawę może rozwiązać tylko komisarz Jakub Mortka.
Dla zaczytanych w klimatycznych thrillerach
Dla fanów krwawych kryminałów proponuję „Najszczęśliwszą” Maxa Czornyja będącą świetnym thrillerem psychologicznym. Ta książka pokazuje, jak mało dzieli idealne życie od budzącego grozę kłamstwa. Dawid dostaje pewnego dnia list od byłej żony. Jedyny problem polega na tym, że jego ex została zamordowana kilka lat temu. Treść listu nie pozostawia jednak wątpliwości, kto go napisał. Czy zabójca kobiety prowadzi z Dawidem okrutną grę? A może jednak Ilona żyje?
Dla zafascynowanych „Parkiem Jurajskim”
„Era dinozaurów – od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie” autorstwa Steve’a Brusatte’a to prawdziwa gratka dla miłośników dinozaurów. Okres, kiedy chodziły po świecie, był jednym z najbardziej intrygujących czasów na Ziemi. Ta książka pozwala poznać dzieje dinozaurów od ich narodzin do zagłady.
Dla tych, dla których liczą się tylko fakty
Teraz czas na literaturę faktu. Na pierwszy ogień idzie „Polowanie na El Chapo” Douglasa Century i Andrew Hogana. Jest to fascynujący opis szczególnie ważnego epizodu wojny narkotykowej i kronika wieloletniego pościgu za groźnym przestępcą grającym na nosie organom ścigania. To popularny ostatnio temat, zwłaszcza dzięki serialowi „El Chapo” od Netflixa.
Z kolei „Dreamland. Opiatowa epidemia w USA” Sama Quinonesa to reportaż nagrodzony Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich. Przedstawiono w nim problem opiatów i rynku farmaceutycznego – przed laty dopuszczono do legalnej sprzedaży tabletkę przeciwbólową, która doprowadziła do epidemii uzależnień. Autor przedstawia kolejne etapy wprowadzania leków na bazie opiatów do sprzedaży oraz pokazuje, jak krótka może być droga od zwalczania bólu do nałogu.
„Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja” Lindsey Fitzharris to z kolei przerażająca historia medycyny. Dawniej mówiono, że żołnierz na polu bitwy ma większe szanse na pozostanie przy życiu niż osoba idąca do szpitala. Wizyta w szpitalu była niegdyś najprostszym przepisem na śmierć – gangrena nie była niczym niepokojącym, a amputacja stanowiła ulubioną metodę leczenia.
Dla graczy
„Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry” Jasona Schreiera to międzynarodowy bestseller przybliżający historię powstania takich gier, jak chociażby „Uncharted 4”, „Diablo III”, „Halo Wars”, „Wiedźmin 3” czy też „Dragon Age: Inkwizycja”. Książka daje możliwość zajrzenia za kulisy przemysłu gier wideo i poznania świata ich twórców.
Dla tych, co lubią się bać
„Dziwna pogoda” Joego Hilla to zbiór czterech przerażających minipowieści. Autor skupia się na wojnie dobra ze złem i zabiera czytelników w nieznane. Pisze o zagadnieniach pamięci, wyobrażeniach, fantazjach, bestialstwie, bezradności, lęku, marzeniach i koszmarach. Joe Hill przesuwa granice horroru na zupełnie nowe terytoria!
„Mainstream” Miroslava Pecha to nietypowa minipowieść określana mianem social porn horror. Maciek to początkujący pisarz. Żyje spokojnie wraz z żoną Klarą i dwumiesięczną córeczką Sarą. Po narodzinach dziecka para przeżywa kryzys, a pewnego dnia Maciej otrzymuje maila z nagimi zdjęciami żony. Od tego momentu małżeństwo zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, przeszłością i teraźniejszością.
Dla tych, którzy cenią literaturę piękną
„Lincoln w Bardo” George’a Saundersa to powieść zarówno przełamująca, jak i łącząca znane dotychczas gatunki literackie. Jej nowatorska forma i niepodważalna jakość zostały docenione jedną z najważniejszych nagród literackich – Man Booker Prize. Wojna secesyjna codziennie zbiera swoje krwawe żniwo. Pewnego dnia zabiera małego Williego, ukochanego syna prezydenta Lincolna. Rodzice chłopca będą radzić sobie z żałobą zupełnie odmiennymi sposobami – ojciec zacznie co noc wędrować do grobowca, a matka zamknie się w sobie. Oboje zostaną zmuszenie do odpowiedzenia sobie na pytanie, jak żyć po śmierci kogoś ukochanego, a obserwujący ich jako zjawa Willie będzie musiał dowiedzieć się, jak odejść i pozostawić na ziemi kochanych rodziców.
„Fizyka smutku” Georgiego Gospodinowa to kolejna propozycja dla fanów literatury pięknej. Rok 1925, dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy trafia sam na jarmark. W dłoni trzyma monetę, którą dostał od ojca. Wszystkie pieniądze zostawia przy wejściu do namiotu, gdzie można zobaczyć stwora zwanego Minotaurem. Po wyjściu z namiotu chłopiec nie mówi ani słowa przez kolejne sześć miesięcy. Tak zaczyna się opowieść Gospodinowa.
Dla tych, którzy cenią sobie literaturę piękną w krótkiej formie, mam „Mikrotyki” Pawła Sołtysa. To zbiór krótkich opowiadań, w większości realistycznych i niedających o sobie zapomnieć. Anka, która uczy się na fryzjerkę, ciągle żartuje i stara się nie myśleć o swojej twarzy. Niedaleko stoi Marian bijący swoje kobiety. Ma nóż i kij do bejsbola w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej omijać go szerokim łukiem. To właśnie na nich i innych postaciach z pewnego miasta koncentruje się w swoich opowiadaniach Sołtys.
Dla fanów piłki nożnej
„Dawid Janczyk. Moja spowiedź” to historia o tym, jak łatwo można stracić wszystko, łącznie z talentem, który jeszcze niedawno gwarantował świetlaną przyszłość. Dawid Janczyk był zawodnikiem, którego stawiano w jednym rzędzie z topowymi graczami. Genialny występ w Kanadzie pokazał jego talent. Za rekordową sumę trafił do CSKA Moskwa. Miała to być jego trampolina do kariery, a okazała się początkiem końca. „Moja spowiedź” to historia o samotności, złych wyborach, braku cierpliwości, bardzo łatwych pieniądzach i wyniszczającym nałogu.
Dla koneserów wina
„Korek czy zakrętka?” Michała Bardela to świetna pozycja zarówno dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w skomplikowanym świecie wina, jak i dla tych, którzy chcą uporządkować swoją dotychczasową wiedzę na ten temat. Autor pokazuje, jak łączyć wino z jedzeniem, jak kupić dobre wino, a także odpowiada na kontrowersyjne pytanie – czy wypada lubić słodkie wina?
To już koniec moich książkowych propozycji na tegoroczny Dzień Chłopaka. Mam nadzieję, że zestawienie będzie pomocne przy wyborze idealnego prezentu. Wszystkim wyruszającym na poszukiwanie podarków życzę powodzenia, a Panom składam najlepsze życzenia z okazji ich święta. Wszystkiego najlepszego!
Martyna Gancarczyk
O autorce artykułu
Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).