Jesień 2018 – najciekawsze zapowiedzi literackie

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/Jak czytać?/TOP Książek by

Jesień to znakomity czas dla fanów muzyki i literatury. Liczne koncerty, festiwale, premiery literackie, ogłoszenia laureatów prestiżowych nagród i wreszcie pierwsze podsumowania roku. Trudno się czasem w tym wszystkim połapać, dlatego przedstawiamy krótkie zestawienie najciekawszych premier w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

12 września 2018

Georgi Gospodinow – „Fizyka smutku”
Wydawnictwo Literackie

Zaczynamy od powieści polecanej przez Olgę Tokarczuk. Georgi Gospodinow to jeden z najpopularniejszych pisarzy nie tylko w swojej ojczystej Bułgarii, ale i w całej Europie. Jego najnowsza książka „Fizyka smutku” to oniryczna opowieść, w której pisarz prowadzi czytelnika po symbolicznym labiryncie swojej historii, co rusz narażając go na spotkanie z mitycznym Minotaurem.

18 września 2018

Philip Wilkinson – „Architektura – wizje niezrealizowane”
Rebis

Książka Philipa Wilkinsona przedstawia projekty, które nigdy nie zostały wykonane – uwiecznione na papierze nie znalazły swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ogromne wieżowce, kopuła, która mogłaby przykryć Manhattan, czy łuk triumfalny w kształcie słonia to zaledwie wierzchołek góry lodowej nierealnych architektonicznych wizji i kaprysów projektantów. Niektóre z pomysłów zachwycają pięknem, niektóre śmieszą, a część wręcz odrzuca swoją brzydotą.

19 września 2018

Kristina Sabaliauskaitė – „Silva Rerum II”
Wydawnictwo Literackie

Drugi tom cyklu autorstwa litewskiej pisarki Kristiny Sabaliauskaitė rozgrywa się w ogarniętym zarazą Wilnie. Początek XVIII wieku, ziemie litewskie zostały splądrowane przez Szwedów, a wszędzie wokół panuje głód i klęska nieurodzaju.

Grzegorz Głuszak – „25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy”
Wydawnictwo Znak

Tą historią żyła cała Polska. Po 25 latach w więzieniu Tomasz Komenda usłyszał wyrok sądu w sprawie swojej niewinności. Jak do tego doszło? Dlaczego tak długo nikt nie interweniował? Książka Grzegorza Głuszaka to pierwsza tak obszerna rozmowa z mężczyzną, który został niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo.

Dawid Janczyk, Piotr Dobrowolski – „Dawid Janczyk. Spowiedź”
SQN

Może dziwić umieszczenie w zestawieniu najciekawszych premier książki sportowej. Warto jednak zwrócić uwagę na autobiografię Janczyka, piłkarza, dla którego europejska piłka stała otworem. Najpierw świetna dyspozycja w Legii, rekordowy transfer do Rosji, występy w kadrze i ogromne perspektywy. Na drodze stanął nałóg i duże pieniądze. To gorzka historia, która odkrywa ciemne strony sukcesu i pokazuje, że talent to nie wszystko.

Katarzyna Surmiak-Domańska – „Kieślowski. Zbliżenie”
Agora

Na tę biografię czekano od lat. Katarzyna Surmiak-Domańska podjęła się trudnego zadania opisania postaci wielobarwnej, niejednoznacznej, wiecznie pragnącej więcej. „Kieślowski. Zbliżenie” to nie tylko opowieść o niezwykłym dorobku Krzysztofa Kieślowskiego, jego „Trzech kolorach”, „Dekalogu” i „Przypadku”, ale przede wszystkim o reżyserze, któremu się udało mimo przeciwności losu.

3 października 2018

John E. Douglas, Mark Olshaker – „Mindhunter. Podróż w ciemność”
Wydawnictwo Znak

3 października ukaże się drugi tom opowieści o profilerach, policyjnych psychologach śledczych, których praca owiana jest tajemnicą i grozą. W książce „Mindhunter. Podróż w ciemność” czytelnicy będą mieli okazję poznać historię agenta Johna Douglasa, który przez wiele lat słuchał zwierzeń najgorszych przestępców po to, by móc poznać schemat ich działania, wejść w ich umysł i skuteczniej rozwiązywać tajemnice brutalnych zbrodni.

Anna Fryczkowska – „Równonoc”
Od Deski Do Deski

„Równonoc” to kolejna książka z serii „Na f/aktach” – cyklu zainicjowanego przez Tomasza Sekielskiego, w którym znani polscy autorzy opisują w formie powieści prawdziwe zbrodnie z przeszłości. Tym razem Anna Fryczkowska opisuje tajemniczą sprawę zaginięć chłopców, które miały miejsce w latach 90. w województwie pomorskim.

Thomas Reinertsen Berg – „Teatr świata. Mapy, które tworzą historię”
Wydawnictwo Znak

Thomas Reinertsen Berg jest zdobywcą nagrody Brageprisen dla najlepszej norweskiej książki non-fiction w 2017 roku. Otrzymał ją za „Teatr świata. Mapy, które tworzą historię”, która swoją polską premierę będzie miała 3 października. Jest to opowieść o tym, jak zmieniało się postrzeganie świata przez człowieka – jak tysiące lat temu ludzie zamknięci w jaskiniach wyobrażali sobie świat, jak bez nawigacji, GPS-a, satelit i Google Maps tworzono wizję świata. To też opowieść o tym, jak ewoluowało podejście do tworzenia różnego rodzaju map czy szkiców terenu.

9 października 2018

Szczepan Twardoch – „Drach. Wersja śląska”
Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie zdecydowało się na odważny krok – w październiku nakładem krakowskiego wydawcy ukaże się śląskie tłumaczenie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha „Drach”. Tłumaczenia podjął się Grzegorz Kulik, znany z aktywności mających na celu kultywowanie śląskich tradycji. Coraz większymi krokami zbliża się także premiera sztuki opartej na powieści. 21 października na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach po raz pierwszy zostanie wystawiony „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka.

10 października 2018

Marcelina Szumer-Brysz – „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”
Wydawnictwo Czarne

„Wróżąc z fusów” to pierwsza książka Szumer-Brysz, ukaże się pod szyldem wydawnictwa Czarne. Autorka współpracowała wcześniej z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. W swoich reportażach skupia się głównie na Turcji, w której mieszkała trzy lata. Obecnie ma dwa domy – jeden w Warszawie, drugi w Izmirze. W swoim reportażu pisze o Turcji rozdartej – między Wschodem a Zachodem, świeckością a islamem, Europą a Azją.

17 października 2018

Haruki Murakami – „Śmierć komandora. Tom 1. Pojawia się idea”
Muza SA

Niedawno Haruki Murakami zrezygnował z ubiegania się o alternatywnego Nobla. Swoją decyzję motywował chęcią skupienia się na pracy pisarskiej z dala od zainteresowania mediów. W październiku ukazuje się w Polsce tłumaczenie jego najnowszej książki, która została w Hong-Kongu uznana na nieprzyzwoitą, ocenzurowana i przeznaczona tylko dla pełnoletnich czytelników. „Śmierć Komandora” to składająca się z dwóch tomów opowieść o zupełnie niespodziewanym zerwaniu ze swoim starym życiem i rozpoczęciu nowego. Jak to bywa u Murakamiego, zaciera się granica między tym, co znajduje się w sferze marzeń a światem rzeczywistym.

Jan Bajtlik – „Nić Ariadny”
Dwie Siostry

W zapowiedziach nie może zabraknąć książek dla najmłodszych. Jedną z naszych propozycji jest książka od wydawnictwa Dwie Siostry pt. „Nić Ariadny”. Jan Bajtlik w swojej wielkoformatowej książce przenosi czytelników do świata mitów i greckiej kultury. Przemierzając labirynty, czytelnik może trafić na postaci znane z mitologii: Herkulesa, Orfeusza, Minotaura czy Argonautów. „Nić Ariadny” to 72 strony bogato ilustrowanych minipowieści opatrzonych stosownymi wyjaśnieniami i opisami.

Wiesław Myśliwski – „Ucho igielne”
Wydawnictwo Znak

„Ucho igielne” to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich książek ostatnich lat. Wiesław Myśliwski wraca po pięcioletniej przerwie z powieścią o przemijaniu, zderzeniu starości i młodości, miłości, współczuciu, ale także o samotności i bólu.

31 października 2018

Jakub Małecki – „Nikt nie idzie”
SQN

Jakub Małecki idzie jak burza! „Nikt nie idzie” to dziesiąta książka w dorobku tego 36-letniego autora. Po nominacjach wcześniejszych powieści pisarza do najważniejszych polskich nagród wielu czytelników pokłada w nim nadzieję i liczy na kolejny mocny literacki cios. Tym razem czas na powieść pełną tajemnic z pogranicza horroru, thrillera i literatury pięknej. Główna bohaterka Olga pewnego dnia dostrzega tajemniczą postać z kolorowymi balonami, która na długo zapada jej w pamięć. Czy ich losy się kiedyś przetną? Na to pytanie odpowiedź poznacie najwcześniej 31 października.

Anna Bikont, Helena Łuczywo – „Jacek”
Czarne/Agora

Tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za biografię Ireny Sendlerowej powraca z kolejną książką. Tym razem wraz z Heleną Łuczywo zajęła się Jackiem Kuroniem, legendą opozycji, postacią niejednoznaczną, która w młodości budowała socjalizm, a później skutecznie z nim walczyła.

8 listopada

Caspar Henderson – „Księga zwierząt niemalże niemożliwych”
Marginesy

Caspar Henderson przedstawia czytelnikom zwierzęta żyjące w trudnych warunkach, często w miejscach niedostępnych dla człowieka – na dnie zbiorników wodnych, wysoko w górach, głęboko pod ziemi, w ziemi albo wewnątrz drzew czy skał. Wiele z nich obrzydza, wzbudza strach, swoim wyglądem przypomina kreatury z legend i baśni. Niektóre zachwycają urodą i kolorystyką. Ksenofiofor, niesporczak, motyl morski, rekin chochlik – to tylko część z niesamowitych stworzeń, które można znaleźć na naszej planecie.

22 listopada 2018

Aleksandra Pezda – „Zdrowaś mario”
Dowody na Istnienie

Teoretycznie medyczna marihuana jest w Polsce legalna od 2017 roku. W praktyce jednak wygląda to inaczej – nawet ludzie szczególnie potrzebujący jej w kuracji leczniczej mają ogromny problem z jej zdobyciem i nadal muszą sięgać po nielegalne źródła. Aleksandra Pezda opisuje ludzi chorych, lekarzy, pacjentów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej reportaż jest niezwykle aktualny i potrzebny, ponieważ w przyszłości może dotyczyć wielu z nas.

Olga Drenda – „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”
Karakter

Olga Drenda, autorka doskonale przyjętej „Duchologii polskiej” wraca z książką o przydomowych ozdobach stworzonych z betonu, starych opon i odpadów, kiczowatych posągach, galanterii religijnej – o ozdobach, które dla jednych są piękne, a dla innych stanowią słownikowy przykład bezguścia i kiczu. Jest to książka na temat estetyki, sentymentalizmu i gustu.


O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali. Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.