18 września – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku by

Startuje akcja Czytaj PL, powstanie serial o Joannie Chyłce, „Drach” Twardocha ukaże się po śląsku, Tokarczuk z szansą na National Book Award. A to tylko wierzchołek góry lodowej doniesień literackich z ostatniego tygodnia. Oto kolejny przegląd książkoholicznego internetu.

Startuje akcja Czytaj PL

Mamy zaszczyt ogłosić, że startuje kolejna edycja Czytaj PL. Nie zdradzimy jeszcze szczegółów ani nie powiemy, jakie książki znajdą się w tegorocznej odsłonie akcji – na razie zapraszamy wszystkie szkoły ponadpodstawowe do wzięcia udziału w projekcie „Upoluj swoją książkę”, który jest wstępem do trwającej (tradycyjnie już) miesiąc największej akcji promującej czytelnictwo – Czytaj PL. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie szkoly.czytajpl.pl.

Drach po śląsku

10 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się tłumaczenie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha pt. „Drach”. Będzie to przekład na język śląski, który – jak podkreśla autor – jest najbliższy jego sercu. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest Grzegorz Kulik. Coraz większymi krokami zbliża się też premiera sztuki teatralnej opartej na fabule powieści – 21 października na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach po raz pierwszy zostanie przedstawiony „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka.

Zmarła pierwsza dama polskiego komiksu

7 września w wieku 71 lat zmarła Szarlota Pawel, nazywana pierwszą damą polskiego komiksu. Największą popularność przyniosła jej seria historii obrazkowych o Jonce, Jonku i Kleksie. Przez wiele lat swoje obrazki publikowała w „Świecie Młodych”, piśmie, które w latach PRL-u ukształtowało kilka pokoleń młodzieży. Pogrzeb artystki odbędzie się 20 września na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej. Więcej informacji znajdziecie na stronie kultura.onet.pl.

Serial o Joannie Chyłce

Mrozomania trwa. W sieci pojawiły się informacje o tym, że powstanie serial na podstawie bestsellerowego cyklu kryminalnego autorstwa Remigiusza Mroza. Za produkcję odpowiedzialny będzie TVN. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się premiera ani kto zagra główną bohaterkę – Joannę Chyłkę. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Niestatystyczny.pl.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!

24 września w Częstochowie rozpocznie się ósma edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Wśród zaproszonych gości znajdują się między innymi Magdalena Grzebałkowska, Jakub Małecki czy Angelika Kuźniak. Z okazji obchodów Roku Herberta zaproszony został także Andrzej Franaszek, autor dwutomowej biografii autora Pana Cogito. Spotkaniom literackim i rozmowom wokół słowa towarzyszyć będą liczne koncerty, wystawy i performansy. Pełny program imprezy można znaleźć na stronie festiwalowej: festiwalczytaj.pl.

Festiwal Literatury dla Dzieci szuka wsparcia

Jak donosi portal gdansk.pl, organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci rozpoczęli akcję crowdfundingową na stronie PolakPotrafi. Wszystko z powodu braku dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przez ostatnie cztery lata wsparcie państwa pokrywało 70% kosztów organizacyjnych. W tym roku Festiwal musi radzić sobie sam. Akcja trwa do 8 października, organizatorzy liczą na 40 tysięcy złotych. Poniżej znajdziecie spot, z którego dowiecie się o szczegółach akcji.

Murakami nie chce alternatywnego Nobla

Wyborcza.pl: Haruki Murakami wycofał się z walki o alternatywnego Nobla. Przypomnijmy, że w tym roku ze względu na liczne kontrowersje wokół Akademii Szwedzkiej nie zostanie przyznana Literacka Nagroda Nobla. W związku z tym grupa niezależnych wydawców i bibliotekarzy zorganizowała swoją edycję nagrody. W internetowym głosowaniu wybrano czterech finalistów, wśród których znajdował się między innymi japoński pisarz. Laureata bądź laureatkę alternatywnego Nobla poznamy 12 października. Murakami swoją decyzję argumentował chęcią skupienia się na pisaniu z dala od zgiełku i świateł reflektorów. Trzema pozostałymi finalistami są Neil Gaiman, Kim Thúy oraz Maryse Condé.

Olga Tokarczuk nominowana do National Book Awards

Powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk znalazła się wśród dziesięciu nominowanych do National Book Awards. Jest to jedna z najważniejszych amerykańskich nagród literackich, która do tej pory przyznawana była tylko książkom anglojęzycznym. W tym roku po raz pierwszy pojawi się kategoria „powieść tłumaczona na język angielski”. Czy po zdobyciu międzynarodowej nagrody Bookera Polka otrzyma kolejne prestiżowe wyróżnienie? Okaże się 14 listopada – podczas uroczystej gali ogłoszeni zostaną laureaci w kategorii powieść, non-fiction, poezja, powieść tłumaczona oraz literatura dla dzieci. Więcej na stronach Booklips.pl i zw.lt.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Książka w punkt!

Księgarnia internetowa znak.com.pl znana jest z wyjątkowo korzystnych cen książek, atrakcyjnych promocji oraz stosunkowo taniej wysyłki. Od zeszłego tygodnia można odbierać zamówione książki w punkcie stacjonarnym w Krakowie. Oprócz odebrania przesyłki na miejscu można napić się kawy oraz kupić dowolną książkę z oferty Wydawnictwa Znak i Otwarte. Miejsce, w którym można odebrać książki, nazywa się… Książka w Punkt i znajduje się przy ul. Kalwaryjskiej 61.

Trzymamy kciuki za Olgę Tokarczuk, niecierpliwie czekamy na Festiwal Dekonstrukcji Słowa, wspieramy Festiwal Literatury dla Dzieci i zabieramy się za czytanie kolejnych nowości wydawniczych. Szykujemy dla was również wiele atrakcji w ramach akcji Czytaj PL! Do przeczytania!