9 września – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Uniwersum Harry’ego Pottera wraca! Znamy książki nominowane do Nike i Angelusa! W Krakowie powstanie Planeta Lema! Masterton wraca do polskiego więzienia! A to i tak nie wszystko. Wracamy z pierwszym wrześniowym przeglądem książkoholicznego internetu.

Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike

Poznaliśmy finalistów najważniejszej literackiej nagrody w Polsce. Wśród siedmiu książek, których autorzy mają szansę na zdobycie tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, nie znalazła się żadna powieść. Do ścisłego finału zakwalifikowano biografię, dwa zbiory opowiadań, trzy tomy poezji oraz esej. Zwycięzcę lub zwyciężczynię poznamy 7 października podczas uroczystej gali. Oto pełna lista nominowanych:

– Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”, Czarne (biografia)

– Wojciech Bonowicz „Druga ręka”, Wydawnictwo a5 (poezja)

– Mikołaj Grynberg „Rejwach”, Nisza (opowiadania)

– Jerzy Kronhold „Stance”, Convivo (poezja)

– Ewa Lipska „Pamięć operacyjna”, Wydawnictwo Literackie (poezja)

– Paweł Sołtys „Mikrotyki”, Czarne (opowiadania)

– Marcin Wicha „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Karakter (esej)

Znamy także finalistów Angelusa!

Oprócz siedmiu finalistów Nagrody Literackiej Nike poznaliśmy też autorów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Wśród kandydatów do wyróżnienia znalazło się czterech Polaków i po jednym autorze z Niemiec, Czech i Węgier. Więcej informacji znajdziecie na stronie Booklips.pl. Oto pełna lista nazwisk i tytułów, które znalazły się na tak zwanej shortliście:

Antonín Bajaja „Nad piękną, modrą Dřevnicą”, tłum. Dorota Dobrew, Książkowe Klimaty (Czechy);

Weronika Gogola „Po trochu”, Książkowe Klimaty (Polska)

Péter Nádas „Pamięć”, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie (Węgry)

Artur Nowaczewski „Hostel Nomadów”, Iskry (Polska)

Maciej Płaza „Robinson w Bolechowie”, Wydawnictwo W.A.B. (Polska)

Lutz Seiler „Kruso”, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Niemcy)

Marian Sworzeń „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”, Sic! (Polska)

Uniwersum Harry’ego Pottera powraca!

W październiku do księgarni trafią trzy książki poświęcone uniwersum Harry’ego Pottera. Nowe książki nie będą jednak oryginalnymi kontynuacjami napisanymi przez J.K. Rowling, a jedynie dodatkami i rozwinięciami historii Harry’ego Pottera. Jedna z nich to „Harry Potter: A Pop-Up Guide to Hogwarts” autorstwa Matthew Reinharta, który będzie przewodnikiem po najważniejszych lokalizacjach uniwersum przedstawionego w formie rozkładanej książki. Drugą z nich będzie „Harry Potter: Creatures: A Paper Scene Book” przedstawiający wszystkie magiczne stworzenia występujące w świecie czarodziejów. Ostatnia – „Harry Potter: Imagining Hogwarts: A Beginner’s Guide to Moviemaking” autorstwa Bryana Michaela Stollera – to hołd złożony kostiumologom i scenografom oryginalnych filmów powstałych na bazie serii o czarodzieju. Więcej przeczytacie i zobaczycie na kobieta.gazeta.pl. Kiedy ukażą się polskie tłumaczenia? Jeszcze nie wiadomo.

Masterton ponownie honoruje polskich więźniów

W 2016 roku brytyjski pisarz Graham Materton w czasie swojego pobytu w Polsce odwiedził zakład karny w Wołowie, gdzie spotkał się z więźniami. Przyszedł mu wtedy do głowy pomysł zorganizowania dla więźniów konkursu na najlepsze opowiadanie. Rok temu odbyła się pierwsza edycja konkursu „W więzieniu pisane”, a w tym roku został on zorganizowany ponownie – Graham Masterton wybrał 11 spośród 105 nadesłanych prac. Część z nich więźniowie napisali w języku angielskim, część musiała zostać dla pisarza przetłumaczona. Więcej informacji znajdziecie na stronie Niestatystyczny.pl.

Nadchodzi Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Jej premiera planowana jest na rok 2020, ale dokładnej daty nikt jeszcze nie zna. Fabuła gry opierać się będzie na papierowym systemie Cyberpunk i będzie wypadkową gry RPG i przygodówki z elementami science-fiction osadzoną w otwartym świecie. Jako że na premierę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to portal NaEkranie.pl wysunął kilka literackich propozycji, które warto przeczytać przed rozpoczęciem rozgrywki. Wśród polecanych tytułów znalazły się książki „Modyfikowany węgiel” czy „Nexus”. Więcej zobaczycie tutaj.

Zmarła autorka „Sagi o Ludziach Lodu”

W wieku 94 lat zmarła pisarka Margit Sandemo, autorka takich serii jak „Saga o Ludziach Lodu”, „Saga o Czarnoksiężniku” czy „Tajemnica czarnych rycerzy”. Mimo norweskiego pochodzenia tworzyła w języku szwedzkim. Napisała w sumie przeszło 150 książek, sama „Saga o Ludziach Lodu” składała się z 47 powieści. Zmarła w swoim domu w szwedzkiej Skanii. Więcej o pisarce przeczytacie na stronie kultura.onet.pl.

Powstanie serial na podstawie „Fundacji” Asimova

Cykl „Fundacja” Isaaka Asimova to jedna z najciekawszych literackich serii science-fiction. Od dłuższego czasu krążyły mniej lub bardziej wiarygodne plotki o możliwej ekranizacji. Wreszcie pojawiły się konkrety! Na stronie niestatystyczny.pl znaleźć można garść informacji o ludziach, którzy będą odpowiedzialni za stworzenie dziesięcioodcinkowego serialu. Za jego produkcją będą stać Apple i Skydance Television, które zleciły przełożenie książki na scenariusz Davidowi S. Goyerowi („Mroczny rycerz”, „Batman: Początek”) i Joshowi Friedmanowi („Wojna światów”, „Terminator: Kroniki Sary Connor”).

Znajdź na Woblinku

Planeta Lema w Krakowie!

Jak donosi portal kultura.onet.pl, w Krakowie powstanie „Planeta Lema” – centrum poświęcone kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem literatury. Prezydent Krakowa ogłosił przetarg na zagospodarowanie przestrzeni dawnego składu solnego na Zabłociu. Kwota przeznaczona na ten projekt to 105 milionów złotych. Nowe centrum ma zostać otwarte w 2020 roku. Więcej przeczytacie tutaj.

Znajdź na Woblinku

#cojaczytam

Fundacja Nowoczesna Polska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie #cojaczytam na najlepszą kampanię promującą czytelnictwo przeprowadzoną przez uczniów. Do wygrania są atrakcyjne nagrody. Więcej o akcji skierowanej do uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy przeczytacie na stronie fundacji. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Wieczory się wydłużają, czasu coraz więcej na czytanie! Życzymy udanych lektur i do następnego przeglądu!