17 sierpnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Pojawiły się kolejne informacje dotyczące serialowej ekranizacji „Wiedźmina”, swoją premierę miała najnowsza książka Marka Krajewskiego, na Pomorzu mamy zatrzęsienie imprez literackich, ale niestety musimy donieść też o śmierci wybitnego brytyjskiego noblisty, V.S. Naipaula. Trzeci sierpniowy przegląd książkoholicznego internetu to kolejna dawka doniesień z rynku wydawniczego, festiwali literackich i szeroko pojętego świata książek.

Literacki Sopot

Kultura Trójmiasto: 16 sierpnia wystartował w Sopocie festiwal Literacki Sopot – jedno z najciekawszych wydarzeń w Polsce związanych z książkami. Festiwal potrwa do niedzieli 19 sierpnia. W tym czasie czytelnicy będą mogli spotkać się z pisarzami z Polski oraz zagranicy. Wśród najważniejszych gości znaleźli się Zadie Smith, Elisabeth Åsbrink, Andrzej Franaszek, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska oraz liczna reprezentacja pisarzy francuskojęzycznych – Pierre Lemaitre, Édouard Louis, Alain Mabanckou, Romain Puértolas i inni. Co roku Literacki Sopot przenosi czytelników w inną stronę Europy, tegoroczna edycja odbywa się pod trójkolorową flagą Francji.

Festiwal Miasto Słowa

Już 27 sierpnia startuje kolejna pomorska impreza literacka. Tym razem przy okazji przyznania Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się festiwal Miasto Słowa. W czasie spotkań autorskich, paneli i dyskusji spotkać będzie można między innymi Jerzego Pilcha, Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego i wielu innych pisarzy.

Zmarł V.S. Naipaul

Jak podał Instytut Książki, 11 sierpnia zmarł sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, pochodzący z Trynidadu i Tobago brytyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2001. Był autorem takich książek jak „Marionetki”, „W wolnym kraju” czy „Partyzanci”. Wielokrotnie mówiło się o nim, że był literackim spadkobiercą Josepha Conrada.

Kup ebooka na Woblink.com

Nowa książka Marka Krajewskiego

14 sierpnia swoją przedpremierę miała najnowsza książka Marka Krajewskiego pt. „Mock. Pojedynek”. Jest to kontynuacja retrospektywnego cyklu o młodości śledczego Eberharda Mocka. Tym razem Krajewski przedstawia studenckie lata swojego ulubionego bohatera. Mock zostaje wciągnięty w sprawę związaną z zabójstwami dokonywanymi na wykładowcach uczelni, na której studiuje. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć Breslau, hektolitrów piwa, mrocznych dzielnic i kurtyzan, w których ramionach Mock szuka rozrywki. Z tej okazji na portalu Niestatystyczny.pl pojawił się artykuł z ciekawostkami o Marku Krajewskim.

Kup ebooka na Woblink.com

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Zakopanego

Tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej Zakopanego zostali ex aequo Maciej Pinkwart za książkę „Pleban spod Giewontu” przedstawiającą postać księdza Józefa Stolarczyka oraz Mariusz Urbanek, autor biografii „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” o autorze „Szatana z siódmej klasy”. Wyróżnienie zostało przyznane podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, który odbył się w dniach 10–13 sierpnia. Nagroda przyznawana jest dla najlepszej książki wydanej w roku poprzedzającym daną edycję konkursu za książki w wybitny sposób przedstawiające Zakopane, Podhale i ludzi z nim związanych. Była to już trzecia edycja wydarzenia. W tegorocznej imprezie udział wzięli m.in. Anna Kamińska, Witold Szabłowski, Marek Zagańczyk, Andrzej Franaszek i Jacek Hugo-Bader.

Znamy kolejne przecieki dotyczące netflixowego Wiedźmina

W sieci pojawia się coraz więcej spekulacji na temat obsady aktorskiej serialowej adaptacji cyklu Andrzeja Sapkowskiego o przygodach wiedźmina Geralta. W internecie można obejrzeć nagranie z castingu Maxa Beesleya do roli tytułowego bohatera. Wśród potencjalnych kandydatów do roli Białego Wilka znalazł się także Henry Cavill, znany z roli Supermana, który w wywiadzie przyznał, że bardzo lubi książki Sapkowskiego i po raz kolejny przechodzi trzecią część gry. Więcej przeczytacie na portalu Niestatystyczny.pl

 

Kolejne przecieki dotyczące serialowego Wiedźmina

Regały dla przemytników

Okazuje się, że regały na książki mogą służyć nie tylko do trzymania własnych zbiorów i ozdabiania wnętrz, ale także do… przemytu. Na granicy polsko-ukraińskiej celnicy zatrzymali przemyt 22 tys. papierosów, które schowane były wewnątrz drewnianych półek. Trzeba przyznać, że odpowiedzialny za akcję 43-letni Białorusin miał niebywałą wyobraźnię! Więcej na portalu poranny.pl

IK na Targach Książki w Pekinie

W połowie przyszłego tygodnia, 22 sierpnia, startują kolejne międzynarodowe Targi Książki w Pekinie. Beijing International Book Fair to największe tego typu wydarzenie w Azji. Co roku imprezę odwiedza około 300 tysięcy czytelników. To znakomita okazja dla polskich wydawców, żeby pokazać rodzimą literaturę przed tak dużym gronem odbiorców. Oprócz polskiego stanowiska zorganizowana zostanie także wystawa poświęcona 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród promowanych tytułów będą książki Mizielińskich – ich „Mapy” sprzedały się w Chinach w setkach tysięcy egzemplarzy i stały się bestsellerem. Więcej przeczytacie na stronie Lubimy czytać.

I to by było na tyle, serdecznie zapraszamy do odwiedzania Sopotu i Gdyni i życzymy samych udanych lektur. Korzystajcie, bowiem do końca wakacji zostało już niewiele czasu.