8 sierpnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Drugi sierpniowy przegląd książkoholicznego internetu pęka w szwach od literackich doniesień. Na początek informacja o niepublikowanym do tej pory opowiadaniu Ernesta Hemingwaya, następnie książkowe polecenia od premiera Kanady, garść doniesień o ekranizacji „Diuny” i ogłoszenie półfinalistów Angelusa. Na koniec zestawienie najciekawszych sierpniowych premier. Zapraszamy!

Niepublikowane opowiadania Hemingwaya

W gazecie „The Strand Magazine” ukazało się niepublikowane do tej pory opowiadanie Ernesta Hemingwaya pod tytułem „Pokój od strony ogrodu”. Jak tekst znalazł się w posiadaniu pisma? W 1956 roku Hemingway wysłał do redakcji pięć krótkich utworów, które jeszcze do niedawna nie ujrzały światła dziennego. W liście załączonym do opowiadań Hemingway pisał, że są „to prawdopodobnie bardzo nudne historie, ale za to […] bardzo zabawne” oraz że bez problemu mogą ukazać się nawet po jego śmierci. Więcej przeczytacie na stronie Rzeczpospolita.pl.

Kup książkę na Woblink.com

Ulubione książki premiera Kanady!

Od czasu do czasu znani politycy dzielą się z opinią publiczną swoimi preferencjami kulturalnymi. Tym razem odpowiedzi na pytanie o to, co czyta, udzielił premier Kanady, Justin Trudeau. Post z dziesięcioma książkami, po które warto sięgnąć, opublikował na portalu Quora. Wśród polecanych pozycji znalazło się wyjątkowo dużo fantastyki i horrorów. Wśród wyróżnionych przez Trudeau autorów znaleźli się między innymi Stephen King, Neal Stephenson i Ted Williams. Całą listę znajdziecie na portalu Business Insider.

Ekranizacja „Diuny” coraz bliżej

Dwa lata temu studio filmowe Legendary Pictures zawarło porozumienie z Brianem Herbertem, synem i literackim kontynuatorem Franka Herberta, w sprawie stworzenia adaptacji „Diuny”. Jak donosi portal Niestatystyczny, prace nad scenariuszem do nowej ekranizacji trwają. Mimo że nieznana jest jeszcze data premiery, to wycieka coraz więcej informacji technicznych dotyczących filmu. Za reżyserię odpowiedzialny będzie Kanadyjczyk Denis Villeneuve („Sicario”, „Blade Runner 2049”). Niedawno ujawniono, że na podstawie pierwszego tomu słynnej serii Herberta na pewno powstaną dwa filmy, chociaż niewykluczone, że będzie ich więcej. Na mocy umowy wytwórnia ma prawo do pełnometrażowej ekranizacji oraz do stworzenia serialu. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Znajdź na Woblinku

 

Dyskusyjne Klub Czytelnicze w Krakowie zapraszają

20 sierpnia o godz. 19 w Antykwariacie Abecadło przy ulicy Kościuszki 18 w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. Tym razem tematem dyskusji będzie książka „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt. Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Marcin Wilk. Dzień później, 21 sierpnia o godzinie 19 w księgarni Bonobo na Małym Rynku 4, odbędzie się spotkanie wokół książki „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci” Lindy Polman, które poprowadzi Szymon Kloska. Więcej informacji znajdziecie na stronie DKC oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Poruszająca historia pana Zenona

Od kilku dni w mediach krąży historia o panu Zenonie z Poznania. 81-latek od paru lat walczy z nowotworem prostaty. Niestety nie stać go na leki, dlatego postanowił sprzedać książki, które przez wiele lat gromadził w swojej biblioteczce. Na Rynku Jeżyckim można u niego nabyć książki w bardzo okazyjnych cenach, czasem nawet po kilka złotych. Po artykule w „Głosie Wielkopolskim”, o tym, że pan Zenon zbiera na drogie leki, do jego stoiska zaczęły przychodzić tłumy ludzi, którzy zostawiali więcej pieniędzy niż senior chciał za książki. Niektórzy także przynosili swoje książki, które ofiarowywali panu Zenonowi. Więcej o tej niesamowitej historii przeczytacie między innymi na portalu wMeritum.

Intymna księgarnia z Tajwanu

W Tajwanie otwarto księgarnię, w której panuje kompletna ciemność! W środku podświetlone są jedynie okładki książek. Takie rozwiązanie powoduje, że książki wyglądają tak, jakby unosiły się w powietrzu. Wnętrze księgarni Wu Guan Books przypomina środek katedry oświetlonej świecami. Dodatkowo intymności dodaje panująca wewnątrz cisza, nawet podłoga wyłożona jest specjalną wykładziną, która tłumi odgłosy odwiedzających księgarnię klientów. Zdjęcia i dokładny opis tego ekstrawaganckiego miejsca znajdziecie na portalu Booklips.pl.

Znamy półfinalistów Angelusa

Poznaliśmy tytuły 14 książek, które znalazły się w półfinale 13 edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród nominowanych jest aż 10 książek polskich autorów. Laureata bądź laureatkę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 13 października. Oto lista książek, których autorzy mają szansę w tym roku otrzymać statuetkę oraz czek na 150 tysięcy złotych: „Powstanie grudniowe” Jacka Bieruta, „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Po trochu” Weroniki Gogoli, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Tylko Lola” Jarosława Kamińskiego, „Hostel Nomadów” Artura Nowaczewskiego, „Robinson w Bolechowie” Macieja Płazy, „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa” Mariana Sworzenia, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” Ziemowita Szczerka oraz „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka, „Nad piękną, modrą Drevnicą” czeskiego prozaika Antonina Bajaja, „Pamięć” pochodzącego z Węgier Petera Nadasa, „Topografia pamięci” Martina Pollacka oraz „Kruso” niemieckiego pisarza Lutzo Seilera.

Wielki Buk przedstawia najciekawsze zapowiedzi sierpnia

Nasza zaprzyjaźniona vlogerka książkowa, Olga z Wielkiego Buka, po raz kolejny przygotowała zestawienie najciekawszych premier literackich najbliższych tygodni. Wśród rekomendowanych przez nią książek znalazły się między innymi najnowszy kryminał Marka Krajewskiego „Mock. Pojedynek”, popularnonaukowy poradnik Michała Rusinka i Anety Załazińskiej „Jak się dogadać” oraz powieść nagrodzona Grand Prix Goncourtów „Do zobaczenia w zaświatach” Pierre’a Lemaitre’a. Dla nas to szczególne zestawienie, ponieważ wśród najciekawszych premier sierpnia znalazła się również religioznawcza publikacja naszego redaktora naczelnego, Mikołaja Kołyszki. Już niebawem do księgarni trafi jego „Groza jest święta”, czyli niezwykle soczysta opowieść o mitologii stworzonej przez amerykańskiego mistrza grozy H.P. Lovecrafta.

Tym przemiłym akcentem kończymy drugi sierpniowy przegląd książkoholicznego internetu. Wszystkim życzymy jak największej ilości wolnego czasu na czytanie!

zdjęcie wyróżniające: owned by John F. Kennedy library [Domena publiczna] Wikimedia Commons