1 sierpnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W pierwszym sierpniowym przeglądzie książkoholicznego internetu dzielimy się z wami doskonałą wiadomością – powstanie serial oparty na „Wojnie światów” Wellsa, który będzie utrzymany w stylu retro. Ponadto: poznaliśmy nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera, John Coetzee zostanie uhonorowany doktoratem honoris causa na Uniwersytecie Śląskim, Olgę Tokarczuk doceniono w jej ukochanym mieście, a niedługo czeka nas premiera nowego zestawu Lego ze świata magii i czarodziejstwa – już niebawem Hogwart z klocków może być twój.

Powstanie serial na podstawie „Wojny światów”

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o „Wojnie światów”, jednej z najważniejszych książek autorstwa H.G. Wellsa. Jak donosi Dziennik Zachodni już niedługo swoją premierę będzie miał serial telewizyjny produkcji FOX i Canal+. W przeciwieństwie do ostatniej ekranizacji z 2005 roku w reżyserii Stevena Spielberga nowa adaptacja wiernie przedstawi fabułę książki i będzie osadzona w realiach przełomu XIX i XX wieku. Prawa do produkcji zostaną sprzedane do przeszło 50 krajów świata, w Polsce serial najprawdopodobniej pojawi się na początku 2019 roku.

Doktorat honoris causa dla Johna Coetzee

Południowoafrykański laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, John Coetzee, zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego – tak zdecydowały władze uczelni. 26 czerwca 2018 roku Senat Uniwersytetu Śląskiego przyjął wniosek Rady Wydziału Filologicznego o przyznanie wyróżnienia pisarzowi. Uroczystość nadania tytułu z udziałem Johna Coetzee odbędzie się 23 października w auli nr 5 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Warto dodać, że autor ma polskie korzenie − jego pradziadek pochodził ze wsi Czarnylas. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

Kup książkę na Woblink.com

Elektroniczny alfabet Braille’a

Dzięki elektronice książki można czytać, przeglądać na tabletach i czytnikach, a także ich słuchać. Niestety do tej pory nie znaleziono skutecznej metody rozpowszechniania książek zapisanych alfabetem Braille’a. Główną przeszkodą jest fakt, że pismo, dzięki któremu niewidomi i niedowidzący czytają, jest wypukłe. Na szczęście trwają badania nad udoskonaleniem urządzenia, dzięki któremu ludzie z wadami wzroku będą mogli poznawać literaturę w formie cyfrowej. Zdjęcia urządzenia emitującego programowalny alfabet Braille’a znajdziecie na stronie whatnext.pl.

Zbuduj sobie Hogwart!

Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie może być na wyciągnięcie ręki. Duńska firma kultowych klocków Lego wypuściła na rynek zestaw składający się aż z… 6000 elementów, które można złożyć w słynny zamek znany z kart powieści oraz filmów o Harrym Potterze. Niestety przyjemność ułożenia i postawienia sobie takiej konstrukcji w domu jest niezwykle kosztowna. Zestaw w Polsce będzie kosztował prawdopodobnie powyżej 1850 zł. Produkt będzie dostępny dla posiadaczy konta VIP na stronie lego.com od 15 sierpnia, a do powszechnej dystrybucji trafi na początku września. Pełen opis oraz zdjęcia zestawu znajdziecie na stronie booklips.pl

Nowa książka Murakamiego pod lupą cenzury

Niebawem w Polsce ukaże się nowa książka japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Powieść „Killing Commendatore” ukazała się w Japonii w 2017 roku. Jej publikacja wzbudziła kontrowersje w Hongkongu, gdzie cenzorzy uznali ją za nieprzyzwoitą. Mogą ją tam kupować jedynie pełnoletni czytelnicy. Więcej szczegółów na kultura.onet.pl

Znamy 13 książek nominowanych do Nagrody Bookera

Niedawno poznaliśmy laureata Złotego Bookera przyznanego z okazji 50-lecia nagrody. Teraz kapituła przedstawiła trzynaście książek nominowanych do tegorocznej, głównej nagrody Man Booker Prize. Wśród nominowanych znalazł się między innymi nagrodzony Złotym Bookerem Michael Ondaatje. 20 września ogłoszonych zostanie pięciu finalistów. Laureata poznamy 16 października, oprócz statuetki zwycięzca otrzyma czek na 50 tysięcy funtów. Pełną listę nominowanych znajdziecie na portalu niestatystyczny.pl

Nowe tłumaczenie Koranu

Jak podaje portal kultura.onet.pl niebawem w Polsce ukaże się nowe tłumaczenie Koranu. Wszystko dzięki staraniom Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, który walczył o to, by w naszym kraju pojawił się przekład odświeżony i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Premiera planowana jest na jesień.

Olga Tokarczuk kolejny raz doceniona

Olga Tokarczuk po raz kolejny została wyróżniona. Tym razem otrzymała nagrodę w mieście, w którym mieszka na co dzień − we Wrocławiu. Prezydent Rafał Dutkiewicz wręczył pisarce złotą odznakę „Wrocław z wdzięcznością” za „kunszt literacki doceniony przez krytyków i czytelników oraz za promocję Wrocławia i Dolnego Śląska”. Przy okazji podziękowań autorka powiedziała, że Wrocław jest jej miastem z wyboru i że bardzo dobrze się tam czuje oraz zdradziła informację, że właśnie tam rozgrywa się akcja nowej powieści, nad którą pracuje. Więcej szczegółów na kultura.onet.pl

Katarzyna Bonda szuka scenarzysty

Mimo że kilka telewizji już stoi w kolejce do podpisania umowy z autorką kryminałów Katarzyną Bondą, to nadal nie ruszyły zdjęcia do serialu, który miałby powstać na bazie jej powieści. Głównym powodem jest brak odpowiedniej osoby, która mogłaby napisać scenariusz. Sztuka adaptacji literatury nakłada pewne ramy scenarzyście, który będąc jednocześnie wierny oryginałowi, musi zaproponować także własne ciekawe rozwiązania fabularne. Póki co wiemy, że rolą w adaptacji zainteresowana jest Magdalena Boczarska. Kiedy rozpocznie się proces produkcyjny? Nie wiadomo. Więcej przeczytacie na stronie radiozet.pl.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

To by było na tyle w tej odsłonie przeglądu. Niebawem wracamy z kolejną dawką literackich doniesień ze świata.