18 lipca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Drugi lipcowy przegląd książkoholicznego internetu przynosi nam garść literackich doniesień z całego świata. W Grecji odnaleziono fragment „Odysei” pochodzący (najprawdopodobniej) sprzed III wieku naszej ery, uniwersum „Blade Runnera” poszerza się, w Polsce przyznano Nagrodę Zajdla, a w Danii znaleziono… zatrute książki.

Cenny fragment „Odysei” znaleziony w Grecji

Jak donosi Booklips, w Olimpii na półwyspie peloponeskim znaleziono tabliczkę z prawdopodobnie najstarszym znanym fragmentem Homerowskiej „Odysei”. Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej sprzed III wieku naszej ery. Na glinianej tabliczce znajduje się 13 wersów XIV księgi „Odysei”. Zdjęcia oraz dokładniejszy opis znaleziska możecie zobaczyć tutaj.

Uniwersum „Blade Runnera” poszerza się

Jak pisze portal naEkranie: mimo że zeszłoroczna filmowa kontynuacja „Łowcy androidów” nie osiągnęła ogromnego sukcesu, zarabiając „zaledwie” 256 milionów dolarów, to twórcy postanawiają poszerzyć uniwersum „Blade Runnera”. W ciągu najbliższych kilku lat mają pojawić się książki utrzymane w atmosferze dwóch filmowych interpretacji powieści Philipa K. Dicka. Firma Alcon Media Group i londyńskie wydawnictwo Titan Publishing przewidują wydanie powieści, komiksów czy powieści graficznych – zarówno fikcji literackich, jak i literatury faktu dotyczącej na przykład powstawania „Blade Runnera”.

Kup na Woblinku

W Danii znaleziono zatrute książki

W bibliotece Uniwersytetu Południowej Danii znaleziono cztery książki z arszenikiem. Tomy pochodzą z XVI i XVII wieku, a ich toksyczność została odkryta przypadkiem. Za obecnością trucizny w oprawie nie stoi żadna teoria spiskowa. W czasach, gdy te książki powstały, nieznane były skutki uboczne tej substancji. Najprawdopodobniej użyto jej, by uratować książki przed szkodnikami. Więcej o tym niezwykłym znalezisku przeczytacie na stronie internetowej „Rzeczpospolitej”.

Olga Tokarczuk nominowana do alternatywnego Nobla

W związku z komplikacjami i kontrowersjami, jakie narosły wokół Akademii Szwedzkiej, w tym roku najważniejsze literackie wyróżnienie nie zostanie przyznane. W poprzednim przeglądzie pisaliśmy o ustanowieniu Nowej Nagrody Literackiej, która w tym roku zostanie symbolicznie wręczona zamiast Nagrody Nobla. Kandydatów mogli zgłaszać bibliotekarze z całej Szwecji. Wśród 47 kandydatów znalazła się laureatka tegorocznej nagrody Man Booker Prize, Olga Tokarczuk. Jej konkurentami są tacy pisarzy jak Cormac McCarthy, Haruki Murakami, Paul Auster, Donna Tartt czy Siri Hustvedt. Więcej przeczytacie na portalu Booklips.pl

Kurs Kreatywnego Pisania: Reportaż

Krakowskie Biuro Festiwalowe po raz kolejny zaprasza na kilkumiesięczny Kurs Kreatywnego Pisania. Tegoroczna edycja (poświęcona reportażowi) potrwa 100 godzin, a zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca. W ciągu pięciu miesięcy odbędą się zajęcia z prelegentami, wśród których znajdują się między innymi Katarzyna Surmiak-Domańska, Iza Michalewicz, Filip Springer i Katarzyna Kubisiowska. Czasu pozostało niewiele, więc nie zwlekajcie! Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj.

Znamy program Kawiarni Literackiej OFF Festivalu!

Na stronie OFF Festivalu, który odbędzie się w dniach 3–5 sierpnia w Katowicach, pojawił się kompletny program Kawiarni Literackiej. W ciągu trzech dni będzie można tam spotkać między innymi Cezarego Łazarewicza, Wojciecha Chmielarza, Magdalenę Grzebałkowską i Marcina Kąckiego. Tegoroczną kuratorką Kawiarni jest Sylwia Chutnik. Pełny program znajdziecie na stronie OFFa.

Dom rodem z „Władcy Pierścieni”

Chcielibyście mieszkać w domu, który wygląda jak żywcem wyjęty z baśni? W Ashland w stanie Oregon powstała posiadłość, która wygląda jakby była częścią planu którejś z części „Władcy Pierścieni”. Na drzwiach znajdują się rzeźbione smoki, a w środku drewniane wykończenia jak z chatki hobbitów. Wartość nieruchomości wyceniana jest na około 25 milionów złotych. Co ciekawe projektanci podczas tworzenia koncepcji domu nie inspirowali się ani powieścią, ani ekranizacją „Władcy Pierścieni”. Zdjęcia posiadłości możecie podziwiać na portalu niestatystyczny.pl

Znamy laureatów Nagrody Zajdla

W czasie Polconu – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki w Toruniu – poznaliśmy laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W kategorii „powieść” triumfował Rafał Kosik ze swoją książką „Różaniec”, zaś w kategorii „opowiadanie” laureatką została Marta Kisiel za „Szałwię”. Zdjęcia oraz obszerną relację z gali przyznania nagród znajdziecie na portalu Booklips.pl.

Trzymamy kciukę za Olgę Tokarczuk, nadrabiamy książkowe zaległości, czekamy z niecierpliwością na OFFa, a wracamy do was już w przyszłym tygodniu z kolejnym przeglądem książkoholicznego internetu.