Obcy są wśród nas – najlepsze książki o kosmitach i UFO

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/TOP Książek by
Światowy Dzień UFO, obchodzony rokrocznie 2 lipca, to święto mające za zadanie upamiętnienie dnia, w którym prawdopodobnie w 1947 roku rozbił się statek UFO w amerykańskim Roswell. To zdarzenie do dzisiaj jest jednym z największych sekretów współczesnego świata.


Światowy Dzień UFO został zainicjowany w 2001 roku – jego pomysłodawcą był Haktan Akdogan żywo zainteresowany tematyką nadprzyrodzonych zjawisk. Celem obchodów jest poruszanie tematyki istot pozaziemskich i zwiększanie świadomości ludzi na temat ich istnienia (organizatorzy wierzą w to, że kosmici istnieją). Wokół tajemniczych wydarzeń w Roswell, katastrofy statku i odnalezienia zwłok kosmity narosło wiele teorii spiskowych i legend. W związku z tym celem Światowego Dnia UFO jest również przekonanie rządu do odtajnienia posiadanych przez nich informacji na ten temat.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla was zestawienie dziesięciu interesujących książek o przybyszach z kosmosu. Oprócz fantastyki znajdziecie tu również horror, powieść obyczajową wzbogaconą o elementy grozy, zabawną komedię i publikację mającą na celu rzetelne zebranie oraz przedstawienie informacji dotyczących katastrofy w Rosswell.

Problem trzech ciał, Cixin Liu

„Problem trzech ciał” to rewelacyjny chiński bestseller, który podbił rynek wydawniczy w Stanach Zjednoczonych. Książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści 2015 roku. Jest to pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” określanej wielkim wydarzeniem w literaturze z gatunku fantastyki naukowej, porównywanej do „Diuny” czy „Fundacji”. Sekretny chiński projekt jeszcze z czasów Mao kilkadziesiąt lat później zaczyna przynosić tragiczne konsekwencje. Seria samobójstw znakomitych fizyków na początku XXI wieku doprowadza do rozpoczęcia śledztwa, w toku którego odnaleziona zostaje tajemnicza gra sieciowa „Trzy ciała”. Jej celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Okazuje się, że świat gry to jednak nie fikcja.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com
Solaris, Stanisław Lem

„Solaris” jest jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych książek autorstwa Stanisława Lema. Weszła na stałe do kanonu literatury XX wieku − została przetłumaczona na ponad 40 języków i osiągnęła nakład kilkunastu milionów egzemplarzy. Zawarta w niej historia kontaktu z obcą cywilizacją jest wyłącznie tłem dla pogłębionych rozważań o ludzkim umyśle, jego ograniczeniach i specyfice naszego poznania. To jednocześnie historia o miłości, ale i traktat filozoficzny. Psycholog Kris Kelvin, główny bohater książki, wybiera się w podróż na planetę Solaris, gdzie doświadcza spotkania z tajemniczym cytoplazmatycznym oceanem będącym formą obcej inteligencji. Nawiedzają go paranormalne wizje, spotyka także swoją żonę, która na Ziemi popełniła samobójstwo. Kris nie wie już, co jest prawdą, a co nie, nie może tego w żaden sposób rozróżnić. Bohater zaczyna rozumieć, że nie uda mu się zerwać więzi z Ziemią. „Solaris” to powieść wielokrotnie ekranizowana, na przykład przez Stevena Soderbergha, gdzie główną rolę grał George Clooney (więcej o adaptacjach „Solaris” przeczytacie TUTAJ).

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup ebooka na Woblink.com
Opowieści o pilocie Pirxie, Stanisław Lem

„Opowieści o pilocie Pirxie” to jedna z lżejszych (co nie znaczy, że gorszych) książek Stanisława Lema. Tytułowy pilot Pirx jest sympatycznym chłopakiem zasiadającym za sterami gwiazdolotu. Zazwyczaj w codziennej pracy musi zmagać się z przyziemnymi problemami podróży kosmicznych takimi jak chciwi armatorzy, sprawiająca trudności załoga czy zniszczona flota. Pilot Pirx potrafi także świetnie radzić sobie w sytuacjach zasługujących na miano ekstremalnych i wymagających wzbicia się na wyżyny kreatywności. Historie o sympatycznym pilocie okazują się idealnym pretekstem do podjęcia rozważań o niedoskonałościach człowieka, które składają się na istotę człowieczeństwa.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Gra Endera, Orson Scott Card

„Gra Endera” to pierwszy tom bestsellerowego cyklu „Saga Cienia” autorstwa Orsona Scotta Carda. Powieść została uhonorowana ważnymi wyróżnieniami w kategorii sci-fi – nagrodą Nebula oraz Hugo. Śmiertelne zagrożenie nadciągające z kosmosu jest z każdą chwilą coraz bliżej Ziemi. Jednak planeta nie pozostaje bezczynna w obliczu narastającego niebezpieczeństwa. Ziemianie przygotowują broń będącą ich ostatnią nadzieją − okazuje się nią chłopiec. Odkryto w nim zaczątek wyjątkowego wojskowego geniuszu mogącego sprostać powierzonemu mu zadaniu. Jednak czas nagli, a wizja przyszłości aż dwóch cywilizacji spoczywających w rękach małego dziecka nie jest zbyt optymistyczna.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com
Piąta fala, Rick Yancey

„Piąta fala” jest pierwszym tomem poczytnej sagi autorstwa Ricka Yanceya. To z jednej strony powieść nosząca znamiona klasyki literatury sci-fi, ale jednocześnie przedstawiająca historię konfliktu cywilizacji w niezwykle świeży sposób. „Piąta fala” jest opowieścią o zagrożeniu, miłości i zdradzie – a wszystko to w obliczu zagłady. Czy ludzkość będzie w stanie odeprzeć najazdy cywilizacji wielokrotnie bardziej zaawansowanej niż ziemska? Zdecydowanie nie. Cztery fale inwazji z kosmosu wystarczyły, aby z kilku miliardów ludzi żyjących na ziemi pozostała zaledwie garstka walcząca o przetrwanie. Każda osoba, której udało się przeżyć, będzie musiała zrobić wszystko, żeby przetrwać i zrozumieć, co tak naprawdę się stało i kim okazali się wrodzy najeźdźcy z kosmosu.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup ebooka na Woblink.com
Autostopem przez Galaktykę, Douglas Adams

„Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa to rewelacyjna powieść sci-fi, która osiągnęła już status kultowej. Autor zastosował tu idealne połączenie brytyjskiego humoru rodem z Monty Pythona z wizjonerską fantastyką. Powieść Adamsa czyta się szybko i przyjemnie. Jej główny bohater Arthur to młody mieszkaniec Ziemi, który prowadzi typowe ziemskie życie. Wszystko zmienia się, kiedy dowiaduje się, że Ford, jego przyjaciel, jest tak naprawdę kosmitą. Co więcej Artur dowiaduje się, że jego rodzima planeta Ziemia ma zostać zniszczona. Zagłada Ziemi będzie dopiero początkiem serii problemów, jakie dotkną Artura. Chłopak wraz z przyjacielem Fordem ruszają w galaktyczną podróż, w której pomaga im przewodnik zatytułowany „Autostopem przez Galaktykę”. W czasie swojej przygody Artur i Ford będą zmuszeni do rozwiązania zagadek kosmosu i odkrycia sensu życia.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com
Mass Effect: Andromeda. Nexus Początek, K.C. Alexander, Jason M. Hough

Książka jest oficjalnym prequelem rewelacyjnej gry Mass Effect: Andromeda. Nexus jest gigantyczną stacją kosmiczną – to centrum dowodzenia i zarządzania całą kolonizację. Kiedy członkowie załogi budzą się, odkrywają szereg zniszczeń, jakie dokonały się na statku. Co więcej podążają już tam arki z kolonistami. Misja staje pod ogromnym znakiem zapytania. Dyrektor do spraw bezpieczeństwa, Sloane Kelly, zostaje zmuszony do zmierzenia się z trudnym zadaniem. Musi jednocześnie zaprowadzić na nowo porządek i prawidłowo zidentyfikować zagrożenie. Jeśli mu się to nie uda, cała Inicjatywa Andromeda może skończyć się totalnym fiaskiem.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup ebooka na Woblink.com
UFO z Roswell, Johannes von Buttlar

„UFO z Roswell” to książka próbująca wyjaśnić zagadkę w Roswell w oparciu o liczne badania i dokumenty. Na początku lipca w 1947 roku na pustyni niedaleko Roswell w stanie Nowy Meksyk rozbija się tajemniczy pojazd pozaziemskiej cywilizacji. Specjalna ekipa amerykańskich sił powietrznych odnajduje wrak z ciałami obcych i zabezpiecza je. Pentagon otacza wszystkie badania i zdobyte informacje ścisłą tajemnicą, pozostawiając wiele pytań i właściwie żadnych odpowiedzi. Co stało się z ciałami kosmitów i wrakiem statku? Dlaczego wszyscy świadkowie wydarzeń z Roswell muszą zachować bezwzględne milczenie? Czego dowiedzieli się naukowcy pracujący nad sekcją zwłok obcych i czy kiedykolwiek poznamy prawdę o UFO z Roswell?

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup ebooka na Woblink.com
Łowca snów, Stephen King

Postaci tajemniczego przybysza z obcej planety używają w swoich książkach nie tylko pisarze sci-fi czy fani teorii spiskowych, ale także autorzy horrorów, jak chociażby Stephen King. Jedną z powieści, w których ważną rolę odgrywają kosmici, jest „Łowca snów”. To dynamiczna i pełna zwrotów akcji opowieść o przygodzie i mocy przyjaźni. Czterech nastolatków dokonało czegoś wspaniałego i dobrego, co bezpowrotnie zmieniło ich życia. Idą przez życie różnymi drogami, ale poprzez połączenie telepatyczną więzią trafiają w końcu do drewnianego domu położonego w głębi lasu. To tam ich drogi muszą się rozejść na zawsze, jednych czeka śmierć, innych coś jeszcze gorszego. Pomóc im może tylko ten piąty, który przed laty połączył ich i zawsze więcej dawał, niż brał dla siebie. „Łowca snów” jest nie tylko historią o kosmitach, którzy przybyli na ziemię, ale przede wszystkim o pięknej i trwałej przyjaźni.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup ebooka na Woblink.com
Stukostrachy, Stephen King

Kolejna książka Kinga, w której obecny jest motyw UFO, to „Stukostrachy”. Małe, spokojne i klimatyczne miasteczko Haven w stanie Maine nieoczekiwanie zmienia się w śmiertelną pułapkę, która może pochłonąć każdego. Tę przerażającą przemianę wywołało wydarzenie na pozór nie mające żadnego znaczenia. Bobbi Anderson pewnego dnia podczas wędrówki po okolicznym lesie potyka się o tajemniczy metalowy przedmiot tkwiący w ziemi. Bezskutecznie próbuje go wykopać. Sekretny przedmiot zdaje się zalegać w ziemi od setek lat, a po odnalezieniu zaczyna się rozrastać i przypominać ruiny starożytnych budowli. Stopniowo Bobbi wraz ze swoim partnerem popada w coraz większe uzależnienie od dziwnego wykopaliska. Co więcej wszyscy mieszkańcy miasteczka zostają obdarzeni sekretną mocą. „Stukostrachy” to połączenie horroru i fantastyki, napięcia i humoru, wzbogacone o dużą dawkę prozy obyczajowej pokazującej życie Amerykanów na prowincji.

Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

W Światowy Dzień UFO warto sięgnąć po którąś z pozycji z przybyszami z kosmosu w roli głównej, aby zapoznać się z różnymi wizjami tego, jak może wyglądać obca cywilizacja i przygotować się na ewentualną wizytę pozaziemskich istot. W końcu rocznica upamiętniająca katastrofę UFO w Roswell jest na to najlepszym możliwym terminem.

Martyna Gancarczyk


Światowy Dzień UFO – książki z kosmitami w roli głównej

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).