19 czerwca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Kolejny przegląd książkoholicznego internetu przynosi nam garść wiadomości o najnowszych ekranizacjach powieści Stephena Kinga, laureatach prestiżowych nagród literackich oraz nowinkach technicznych dla fanów literatury w formie elektronicznej. Oprócz tego w ciągu ostatnich kilku tygodni coraz poważniej mówi się o beatyfikacji pewnego brytyjskiego autora kryminałów. Pewnie chcecie też wiedzieć, skąd wzięły się podejrzenia o to, że Einstein był rasistą. Wszystkiego dowiecie się z naszego najnowszego zestawienia najciekawszych literackich doniesień minionego tygodnia.

Martyna Bunda laureatką Literackiej Nagrody Gryfia

Po raz siódmy przyznano Literacką Nagrodę Gryfia. Tegoroczną laureatką została Martyna Bunda, którą jury wyróżniło za debiutancką powieść „Nieczułość”. Na co dzień Bunda zajmuje się dziennikarstwem, a wydana w 2017 powieść była jej zwrotem w stronę pisarstwa. Oprócz statuetki autorka otrzymała 30 tysięcy złotych. Nagroda przyznawana jest przez „Kurier Szczeciński”.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Autor kryminałów świętym?

Brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor kryminałów z księdzem Brownie w roli głównej, może wkrótce zostać świętym. O beatyfikacji zmarłego w 1936 roku Chestertona będzie dyskutował w Watykanie biskup Northampton. Jego książki czytali między innymi C.S. Lewis czy obecnie stojący na czele Kościoła papież Franciszek. Listy w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacji Chestertona spływały z całego świata, głównie z Kanady i Argentyny (w ojczyźnie papieża Franciszka istnieje nawet Towarzystwo G.K. Chestertona). Więcej informacji o biografii pisarza znajdziecie na stronie booklips.pl.

Kup ebooka na Woblink.com

Cherezińska i Wildstein docenieni przez MKiDN

Od 1997 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje nagrody w różnych dziedzinach sztuki. W kategorii „literatura” w tym roku wyróżnieni zostali Elżbieta Cherezińska oraz Bronisław Wildstein. Ponadto za całokształt twórczości nagrodę otrzymał Jan Englert, a Bohdan Urbankowski został uhonorowany Nagrodą im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią”. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się 15 czerwca w Warszawie. Więcej znajdziecie na stronie granice.pl

Co dalej z literackim Noblem?

Literacka Nagroda Nobla nie zostanie w tym roku przyznana. Wszystko związane jest z aferą, która wybuchła wokół członków Akademii Szwedzkiej. Mąż Katariny Frostenson, jednej z członkiń Akademii, podejrzewany jest o ujawnianie postępów prac jury, molestowanie, a nawet gwałt. Mimo że sprawa ciągnie się od zeszłego roku, mężczyzna dopiero kilka dni temu usłyszał zarzut dopuszczenia się gwałtu na dwóch kobietach. Jak sprawa potoczy się dalej? Sam oskarżony stanowczo zaprzecza stawianym mu zarzutom. Sprawa może okazać się jednak poważna – aż 18 kobiet zarzuca mu nadużywanie swoich kontaktów i pozycji społecznej oraz zmuszanie ich do czynności seksualnych. Więcej na portalu booklips.pl.

Einstein rasistą?

Jak donosi onet.kultura.pl, w USA ukazały się pamiętniki Alberta Einsteina, w których autor zawarł wiele kontrowersyjnych treści. W swoich „The Travel Diaries”, tworzonych w latach 1922−1923, Einstein umieścił wiele rasistowskich i szowinistycznych tez. Pisze między innymi o Chińczykach, że są „przedsiębiorczymi, brudnymi i tępymi ludźmi” i że przygnębiające byłoby „gdyby Chińczycy wyparli inne rasy”. W dziennikach można znaleźć też niepochlebne komentarze na temat chińskich kobiet. Treść pamiętników bardzo poruszyła opinię publiczną, ponieważ niemiecki naukowiec zawsze uchodził za jeden z przykładów tolerancji i humanizmu. To na razie pierwsze wydanie wspomnień Einsteina w innym języku niż niemiecki. Czy doczekamy się polskiego wydania? Póki co nie ma takich informacji.

Nowa aplikacja Książki na iOS

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów Apple. W dostępnym od niedawna w wersji beta iOS 12 pojawiła się nowa aplikacja, która zajęła miejsce popularnego iBooks. Ostatecznie aplikacja znajdzie się na wszystkich urządzeniach z najnowszą wersją systemu. Czym zaskoczą Książki? Na pewno odświeżonym interfejsem, który został podzielony na cztery główne karty: Czytane, Biblioteka, Księgarnia i Szukaj. Autorzy nowej oprawy graficznej stawiają na funkcjonalizm i prostotę, ale jednocześnie przyjemną dla oka grafikę. Więcej informacji znajdziecie na stronie tablety.pl

Stephen King znów na wielkim i małym ekranie

Minął niecały miesiąc od premiery najnowszej książki Stephena Kinga, a prawa do jej ekranizacji zostały już sprzedane. „Outsider” ledwo pojawił się na półkach w księgarniach, a już świat obiegła wiadomość, że na podstawie powieści powstanie wysokobudżetowy serial. O szczegółach tej produkcji niewiele na razie wiadomo, ale coraz więcej informacji pojawia się na temat filmu opartego na powieści „Doktor sen”, kontynuacji kultowego „Lśnienia”. Za reżyserię odpowiedzialny będzie Mike Flanagan („Gra Geralda”, „Oculus”), a rolę główną zagra Ewan McGregor. Aktor znany z występów chociażby w „Autorze widmo” czy „Gwiezdnych wojnach” dostał błogosławieństwo od samego Stephena Kinga. W kuluarach mówi się też o planach stworzenia prequelu „Lśnienia”. Więcej na stronie lubimyczytać.pl

Kup książkę na Woblink.com

Czy Ewan McGregor sprawdzi się w roli dorosłego Danny’ego Torrance’a? Najprawdopodobniej przekonamy się o tym dopiero w przyszłym roku.

zdjęcie wyróżniające Alberta Einsteina pochodzi z portalu wikipedia.org i jest w domenie publicznej