1 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by

Rozpoczęła się majówka, idealny czas na czytanie książek i dobrych artykułów o świecie literackim. Ostatni tydzień przyniósł nam kolejne doniesienia z gabinetu G.R.R. Martina. Na włosku wiszą losy tegorocznej Nagrody Nobla. Ponadto domknięty został skład tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Jeżeli jesteś do tyłu z literackimi nowościami, to przegląd książkoholicznego internetu pomoże Ci nadrobić wiedzę.

Premiera nowej książki G.R.R. Martina

Niestety nie chodzi o długo wyczekiwaną kontynuację “Pieśni lodu i ognia”. Na “Wichry zimy” prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. 20 listopada ukaże się “Ogień i krew”, książka Martina, w której pisarz przedstawia losy rodu Targaryenów 300 lat przed pierwszymi wydarzeniami z “Gry o tron”. Podana data to termin amerykańskiej premiery, jednak wydawcy zapowiadają, że polskie tłumaczenie ukaże się jeszcze w tym roku. Więcej o fabule przeczytanie na stronie Onet.kultura.pl.

Lem znów w kosmosie

Po raz kolejny została doceniona twórczość Stanisława Lema. Imię jednego z bohaterów jego powieści, Pilota Pirxa, będzie nosić krater na księżycu Plutona – Charonie. Krater Pirx znajduje się w okolicy gór Clarke’a i Kubricka (kolejno autor i reżyser ekranizacji “2001: Odysei kosmicznej) oraz wzgórza Nemo (nawiązanie do bohatera powieści Juliusza Verne). Więcej przeczytacie na stronie Exumag.com.

Siedem dni, siedem miast – Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof

Już 14 maja rusza Apostrof – trwający tydzień festiwal zagości w siedmiu miastach Polski. Miłośników literatury na pewno ucieszy wieść, że w Festiwalu wezmą udział Wojciech Tochman, Dorota Masłowska, Jakub Małecki, Katarzyna Puzyńska, Jacek Dukaj, Anna Kamińska, a na koncertach będzie można usłyszeć m.in Katarzynę Nosowską, Króla i projekt Bisz i Radex. Niedawno ogłoszeni pisarze dołączyli do całej rzeszy znakomitych gości Apostrofu 2018: Orhana Pamuka, Magdaleny Grzebałkowskiej, Katarzyny Bondy, Natalii Fiedorczuk, Nathana Hilla, Grahama Mastertona, Sofi Oksanen, Petera V. Bretta, Andrzeja Franaszka, Wojciecha Chmielarza, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Czubaja, Jakuba Żulczyka i Olgi Tokarczuk. Cały program możecie zobaczyć tutaj.

Sprzedano “dom Harry’ego Pottera”

Jak donosi portal TVN24, wreszcie udało się sprzedać dom, w którym mieszkał Harry Potter. Posiadłość, która posłużyła w filmie jako mieszkanie rodziny Dursleyów od dłuższego czasu była wystawiona na licytację. Nikt nie chciał za nią zapłacić przeszło 650 tysięcy funtów. Ostateczna cena nie jest znana, wiadomo jednak, że nie przekroczyła wywoławczych 440 tysięcy funtów.

2017 bez literackiego Nobla?

Portal Niestatystyczny, za Guardianem, donosi, że w tym roku, w związku z zaburzeniem funkcjonowania Akademii Szwedzkiej, może nie zostać przyznana nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko zaczęło się od oskarżenia Jean-Claude’a Arnaulta, męża jednej z członkiń Akademii, o dopuszczenie się wielokrotnego molestowania kilkunastu kobiet. Ponadto istnieją podejrzenia, że Arnault był źródłem przecieków dotyczących werdyktów. W związku z pojawiającymi się kontrowersjami wokół Akademii, aż 5 członków zrezygnowało z brania udziału w jej obradach. Nie da się jej jednak opuścić, ponieważ członkostwo przyznawane jest dożywotnio. Bardzo możliwe, że do usprawnienia prac Akademii będzie potrzebna interwencja króla Szwecji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Filmy, które powstały na podstawie książek

Zazwyczaj książki, które osiągają sprzedażowy sukces, prędzej czy później doczekają się ekranizacji. Od lat w środowisku czytelników i kinomanów rodzą się spory o to, czy lepsza była dana książka, czy jej filmowa adaptacja. Często zdarza się jednak, że popularność filmu zdecydowanie wyprzedza sławę książki. O tym jest najnowszy artykuł na portalu Niestatystyczny, w którym Oskar Grzelak opisuje filmy, “o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia, że powstały na podstawie książek”.

Rękopis Rzewuskiego na Targach w Abu Zabi

W związku ze 100-leciem Niepodległości Polski, 100. rocznicą urodzin założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz 200. rocznicą podróży Emira Rzewuskiego do Świata Arabskiego na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi przedstawiono manuskryptu hr. Wacława Rzewuskiego. Hrabia opisał w nim historię hodowli konia arabskiego i swoje podróże po krajach arabskich. Jest to bardzo wierna kopia jednego z trzech tomów „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales”, ręcznie pisanego manuskryptu zawierającego mapy rysowane i klejone przez polskiego publicystę. Więcej na portalu Dziennik.pl.

Osobiste życie jazzu

9 maja odbędzie się premiera najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej “Komeda. Osobiste życie jazzu”. Tym razem na warsztat pisarka wzięła jednego z najważniejszych polskich muzyków XX wieku. Zanim jednak książka się ukaże zapraszamy Was do przeczytania obszernego fragmentu, który opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej.

Życzymy Wam samych udanych lektur i pięknej pogody na majówkę. Przygotujcie się dobrze na nadchodzący Apostrof i Warszawskie Targi Książki!