25 kwietnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by

Znani polecają akcję Dalej Lama! W maju ukaże się książka Katarzyny Nosowskiej. Poznaliśmy gości Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Silesius” oraz nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Oprócz tego garść informacji o książce… Kanye Westa. Uwaga, przed państwem poranny przegląd książkoholicznego internetu.

 

Dalej Lama!

Wojciech Mann, Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Magdalena Walach, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Łukasz Wojtusik zapraszają do wzięcia udziału w akcji Dalej Lama! mającej na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęcanie rodziców do tego, by czytali książki swoim dzieciom. Do akcji mogą zgłaszać się przedszkola z całej Polski. Dzięki udziale w akcji placówki mogą dostać darmowe egzemplarze historii o Małej Lamie. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie akcji.

 

Kanye West pisarzem?

Jak donosi portal Eska.pl, Kanye West powrócił do regularnej aktywności na Twitterze. Raper obwieścił światu, że na portalu społecznościowym będzie publikował fragmenty książki filozoficznej pod tytułem „Break The Simulation”! Wybór Twittera jako platformy literackiego przekazu tłumaczy całkowitą swobodą twórczą i wolnością od ograniczających i pouczających go wydawców.

10 filmów o książkach

23 kwietnia na całym świecie obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji portal Antyradio.pl przygotował zestawienie 10 najciekawszych filmów, w których jedną z głównych ról grają książki lub których fabuła krąży wokół książek. Na liście nie mogło zabraknąć „Imienia Róży” czy „Złodziejki książek”. Całą listę możecie zobaczyć tutaj.

Nowy „Wiedźmin”?

Andrzej Sapkowski, twórca postaci Geralta z Rivii, ogłosił, że rozważa pracę nad kolejną książką o przygodach Wiedźmina. Podczas warszawskiego Comic Conu powiedział, że jeśli miałaby powstać nowa książka o Geralcie, to najprawdopodobniej będzie to prequel. Warto przypomnieć, że coraz większymi krokami zbliża się premiera serialowej wersji Wiedźmina, której produkcją zajmuje się medialny gigant Netflix. Więcej informacji i nagranie z Comic Conu znajdziecie na stronie onet.kultura.pl

Katarzyna Nosowska debiutuje jako pisarka

Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, po zawieszeniu działalności zespołu Hey nie musieliśmy długo czekać na artystyczną aktywność wokalistki, Katarzyny Nosowskiej. W maju nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się jej debiutancka książka „A ja żem jej powiedziała”. Książka będzie zbiorem pięćdziesięciu tekstów utrzymanych w ironicznym i żartobliwym tonie. Nosowska komentuje w niej otaczającą rzeczywistość, wplatając w narrację dużą dawkę charakterystycznego dla siebie błyskotliwego poczucia humoru.

Koniec świata… Woblink sprzedaje książki papierowe

23 kwietnia w Światowy Dzień Książki platforma Woblink, lider sprzedaży ebooków w Polsce, wystartowała z ofertą książek papierowych. Asortyment księgarni został poszerzony o przeszło 100 tysięcy tytułów i kilkudziesięciu wydawców. Dzięki temu na portalu można teraz kupować książki aż w trzech formatach. Więcej przeczytacie w informacji prasowej na naszym portalu.

Michał Rusinek i Paulina Małochleb o Nagrodzie im. Szymborskiej

W poprzednim przeglądzie pisaliśmy o nominowanych do VI edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Na naszej stronie możecie przeczytać więcej o pisarzach i pisarkach, którzy powalczą o główną nagrodę. Oprócz tego możecie zobaczyć dwa krótkie filmy przedstawiające nominowanych poetów oraz historię Nagrody.

Goście trzeciej edycji festiwalu „Silesius”

Znamy gości trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Silesius”. Wśród zaproszonych pisarzy znaleźli się między innymi Bohdan Zadura, Julia Fiedorczuk, Andrzej Franaszek i Marcin Świetlicki. Festiwal odbędzie się w dniach 9-13 maja we Wrocławiu. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.