21 kwietnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by
Poznaliśmy już pierwszych gości tegorocznego Festiwalu Conrada i laureatów Nagrody Pulitzera. Wiemy także, jakie książki dziecięce są najpopularniejsze w Europie. Wkrótce będziemy mogli zobaczyć film, którego fabuła oparta jest na jednej z książek Ryszarda Kapuścińskiego. A to tylko kilka niezwykłych informacji zawartych w dzisiejszym przeglądzie książkoholicznego internetu!

Poznaliśmy pierwszych gości Festiwalu Conrada 2018

Na tegorocznej edycji Festiwalu Conrada kolejny raz pojawią się znakomici goście. Będą to zarówno cenieni na całym świecie twórcy, jak i autorzy doskonale znani polskim czytelnikom z naszego rodzimego podwórka. Pierwszymi zapowiedzianymi gośćmi festiwalu są Wojciech Jagielski, Arundhati Roy, Agnieszka Taborska i Martín Caparrós. Hasłem kolejnej, dziesiątej już edycji Festiwalu Conrada jest POP w szczególnym ujęciu – jako rdzeń aktualnego doświadczenia politycznego, a także kulturowego. Pytania o szeroko pojęty POP będą zadawane w kontekście najbardziej zajmujących problemów współczesności. Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 22–28 października. Więcej informacji na temat Festiwalu Conrada 2018 znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.

Film o genezie „Frankensteina”

Niestatystyczny donosi, że w 2018 roku mija dwieście lat od publikacji „Frankensteina” Mary Shelley. W związku z tą okrągłą rocznicą na całym świecie realizowane są najróżniejsze projekty mające na celu upamiętnienie Shelley i jej powieści. W zeszły piątek do internetu trafił zwiastun filmu opowiadającego o autorce i genezie „Frankensteina”. Film powstał w ubiegłym roku, jednak dopiero teraz będzie udostępniony szerokiej widowni. Amerykańska premiera odbędzie się 25 maja. W tym momencie niestety nie wiadomo jeszcze, czy film w ogóle trafi do Polski.

Nagrody Pulitzera przyznane

Tegoroczne Nagrody Pulitzera, przyznawane za znamienite osiągnięcia w dziedzinie literatury pięknej, muzyki i dziennikarstwa, zostały rozdane. Laureatów wybiera jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Największą niespodzianką wśród tegorocznych decyzji jest na pewno wyróżnienie rapera Kendricka Lamara w dziedzinie muzyki. Raper otrzymał je za płytę „DAMN”. Kolejnym zaskoczeniem jest polski akcent tegorocznych nagród. Jedną ze zwyciężczyń okazała się Martyna Majok, pochodząca z Polski artystka. Została wyróżniona w kategorii dramat za sztukę „Cost of Living” o relacjach między dwójką niepełnosprawnych ludzi i ich opiekunami. Więcej o tegorocznych laureatach przeczytacie na Spider’s Web.

Nowa książka Michela Houellebecqa już w przyszły roku

Jak informuje Booklips, Michel Houellebecq skończył pracę nad swoją kolejną, siódmą już powieścią. Z wiadomości uzyskanych przez magazyn „Technikart” wynika, że nowa powieść francuskiego pisarza ukaże się we Francji już w styczniu przyszłego roku. Za wydanie powieści odpowiedzialne będzie wydawnictwo Flammarion.
Houellebecq nie wyjawił jeszcze tytułu książki, jednak wskazówki ujawniają tematykę powieści, która prawdopodobnie będzie wiązała się z katolicyzmem.
Ostatnio wydaną powieścią pisarza była „Uległość” z 2015 roku, która wzbudziła wiele kontrowersji i zapoczątkowała szereg dyskusji w europejskich mediach.

Jakie książki dziecięce są najpopularniejsze w Europie?

Niestatystyczny zwraca uwagę na niezwykle ciekawy projekt eTwinning działający od 2005 roku. Celem projektu jest promocja współpracy pomiędzy europejskimi szkołami, a także zapewnienie właściwych narzędzi i rozwiązań pomagających w usprawnieniu działania zrzeszonych placówek. Jedną z inicjatyw zrzeszonych szkół stało się przygotowanie europejskiej mapy, na której zaznaczono najważniejsze książki dla dzieci w danym kraju. Efekt pracy można zobaczyć poniżej.

Znamy nominacje do VI edycji Nagrody im. W. Szymborskiej

Jak czytamy na Lubimyczytać.pl, 19 kwietnia w czasie konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
W tym roku nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach – za tom poetycki napisany po polsku i wydany w 2017 roku oraz za tom poetycki zagranicznego autora przetłumaczony na język polski i wydany w 2016/2017 roku. Nazwisko polskiego laureata bądź laureatki poznamy 9 czerwca w czasie Festiwalu Miłosza na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wtedy również zostanie przyznana nagroda zagranicznemu poecie i tłumaczowi jego tomu.

Film na podstawie książki Kapuścińskiego będzie prezentowany w Cannes

Portal wPolityce.pl informuje, że film Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente „Jeszcze dzień z życia” będzie wyświetlany w czasie 71 Festiwalu Filmowego w Cannes. To mocny polski akcent na niezwykle ważnym festiwalu światowego filmu. Obraz trafi do kin w Polsce 2 listopada tego roku.
„Jeszcze dzień życia” to film oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego polskiego reportażysty i korespondenta wojennego. W swoim reportażu Kapuściński opowiada o wojnie domowej w Angoli i o tym, co tam przeżył.