19 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by
Stephen King zapowiada antologię tekstów poświęconych lataniu i już wiadomo, że będzie się czego bać! Rozwój technologii oraz wirtualnej rzeczywistości umożliwia wczucie się w Gregora Samsę z „Przemiany” Kafki, a Disney robi film o Krzysiu z Kubusia Puchatka. A to dopiero początek newsów z książkoholicznego internetu.

Stephen King i antologia tekstów o lataniu

Jak donosi Niestatystyczny, Stephen King jest zaangażowany w powstanie książki o lataniu, a właściwie o strachu przed nim. Fanów pisarza ta nowina chyba zbytnio nie dziwi, ponieważ powszechnie wiadomo, że mistrz horroru za lataniem nie przepada. Książka zawierająca osiemnaście opowiadań ukaże się jeszcze w tym roku (na rynku amerykańskim). Za antologię odpowiedzialni są głównie Stephen King i Bev Vincent, redaktor i pisarz. Autor „Lśnienia” jest zaangażowany w dobór tekstów i opatrzenie każdego z nich swoim komentarzem. Wszystkich fanów najbardziej powinien ucieszyć fakt, że King zawarł w zbiorze nowe opowiadanie swojego autorstwa. W zbiorze znajdą się również teksty między innymi Joe Hilla, sir Arthura Conana Doyla, Raya Bradbury’ego czy Dana Simmonsa.

Stephen King redaguje antologię tekstów o lataniu. Jest się czego bać!

Dzięki VR możecie poczuć się jak Gregor Samsa z „Przemiany” Kafki

Dzięki technologii VR w Instytucie Goethego w Pradze można przez chwilę poczuć się jak Georg Samsa z „Przemiany” Franza Kafki. Żeby wejść do repliki pokoju Samsy, wszyscy zwiedzający muszą założyć okulary do wirtualnej rzeczywistości. Po ich założeniu muszą nauczyć się poruszania po pokoju w nowym ciele, podczas gdy zza drzwi dobiegają głosy prokurenta i rodziny domagających się wpuszczenia ich do środka. Postępy przemiany są osiągnięte dzięki połączeniu efektów dźwiękowych i wizualnych. Instytut Goethego oferuje taką możliwość tylko do 31 marca.

Więcej informacji znajdziecie na portalu Booklips.

Kup na Woblinku
Markus Zusak wraca z nową powieścią

Na portalu Lubimy Czytać czytamy, że Markus Zusak, autor głośnej powieści dla młodzieży (i nie tylko) „Złodziejka książek” wraca po 13 latach z nową powieścią. Oficjalna premiera „Bridge of Clay” przypada za granicą na 9 października bieżącego roku. Nowa powieść Zusaka to historia pięciu braci Dunbar wychowujących się samotnie po śmierci matki i odejściu ojca. Kiedy pogodzili się ze stratą, ojciec powraca z nietypową prośbą o pomoc w budowie mostu.

Kup na Woblinku
Festiwal Europejski Poeta Wolności

Booklips informuje, że kilka dni po targach książki w Gdańsku, odbędzie się tam następne ważne wydarzenie literackie. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na Festiwal Europejski Poeta Wolności organizowany w dniach 23-25 marca. Organizatorzy przedstawili program wydarzeń pokazujących poezję na wielu płaszczyznach. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności, debaty literackie, wieczór czytania poezji, slam poetycki i wiele więcej.

Przeszło 50 tytułów zostało zgłoszonych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Ponad 50 książek pisarzy z Polski i innych krajów Europy Środkowej (w tym Czech, Niemiec, Węgier itp.) zostało zakwalifikowanych do 13. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Tego, kto wygra poznamy w październiku podczas uroczystej gali odbywającej się we Wrocławiu. W sierpniu jury wybierze 14 książek, które znajdą się w półfinale. Angelus to nagroda dla pisarzy z Europy Środkowej podejmujących w swoich książkach istotne dla współczesności tematy. Nagroda jest przyznawana za dzieło opublikowane w języku polskim w poprzednim roku. Więcej informacji o Angelusie znajduje się na stronie internetowej kultura.onet.pl.

Powstaje film o Krzysiu z Kubusia Puchatka

Niestatystyczny donosi, że Disney postanowił zrealizować film, gdzie głównym bohaterem będzie Christopher Robin, dorosły już Krzyś, którego doskonale znamy z Kubusia Puchatka. Dorosły Christopher ma córkę, żonę i pracę, która stopniowo zaczyna coraz bardziej wpływać na jego życie rodzinne. Szef każe zrezygnować mu z wyjazdu rodzinnego na rzecz biznesowego spotkania – w dodatku problemy w firmie zaczynają eskalować. Christopher przechodzi załamanie, jednakże na ratunek nieoczekiwanie przychodzi mu dawny towarzysz z dzieciństwa – Kubuś Puchatek.

W postać Christophera wcieli się Ewan McGregor, a film będzie miał swoją premierę już 3 sierpnia (w USA). Poniżej możecie już zobaczyć pierwszy teaser.

Nagroda w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka została przyznana

Instytut Książki informuje, że znamy już laureatów Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. W kategorii wiekowej od 6 do 9 lat nagrodzono książkę „Dom nie z tej ziemi” napisaną przez Małgorzatę Strękowską-Zaremę, a zilustrowaną przez Daniela de Latoura. W kategorii wiekowej do lat 5 wygrała książka „Florka. Zapiski Ryjówki” z ilustracjami Jony Jung i tekstem Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Nagrody zostaną wręczone podczas II edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka w Warszawie.

Reaktywacja księgarni Matras

Księgarnia Matras.pl działa na nowo. Spółka eComGroup podjęła się trudnego zadania ponownego uruchomienia księgarni Matras.pl, bez powtarzania błędów poprzedników. Księgarnia, do której przywiązanej było wielu klientów została właśnie reaktywowana i będzie skrupulatnie rozwijana.