Paulina Mikuła Blogerką Miesiąca!

w dziale Archiwum by
Paulina Mikuła jest założycielką niezwykle popularnego vloga „Mówiąc Inaczej”. Prowadzi go nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy opublikowała pierwszy film na swoim youtubowym kanale. Na facebookowym fanpage’u obserwuje ją prawie 90 tysięcy użytkowników, a na Twitterze ponad 2,5 tysiąca osób. Instagramowe konto Pauliny śledzi niemal 70 tysięcy obserwatorów, a jej kanał na YouTube subskrybuje przeszło 300 tysięcy osób! Swoje vlogi poświęca przede wszystkim zagadnieniom dotyczącym zasad poprawnej polszczyzny.


„Mówiąc inaczej” to vlog jedyny w swoim rodzaju! Filmiki Pauliny często są zabawne i ironiczne. Jest vlogerką, dzięki której w społeczeństwie rośnie świadomość tego, w jaki sposób poprawnie posługiwać się ojczystym językiem.

Pierwszy film na kanale „Mówiąc inaczej” to „Piersi na mecie” opublikowany 18 lipca 2013 roku. W tym odcinku Paulina wyjaśnia, jak poprawnie wypowiadać słowo „pierwsi” oraz jakie nieporozumienia mogą wyniknąć z błędnej wymowy typu „piersi”.

Paulina Mikuła przekazuje wiedzę o języku bardzo oryginalnie. Często korzysta ze stylu potocznego, co przełamuje bariery między nią a widzami. Nie jest nadmiernie krytyczna wobec wulgaryzmów czy zapożyczeń. Pokazuje, że język zmienia się, a nie stoi w miejscu.

Instagram prowadzącej „Mówiąc Inaczej” pełny jest kolorowych fotografii pokazujących zarówno Paulinę, jak i jej aktualne lektury.

W zeszłym roku kanał Pauliny otrzymał nominację do tytułu „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej”. Youtuberka odebrała nominację z rąk Marty Kielczyk oraz Magdaleny Zawadzkiej.

Paulina w 2015 roku wprowadziła na swój kanał serię „Myśląc Inaczej”, gdzie łamie przeróżne stereotypy. Porusza również temat literatury, pisarzy, poetów i szeroko pojętej kultury. Nie unika komentowania bieżących wydarzeń – zwłaszcza tych szczególnie ważnych, intrygujących czy po prostu budzących społeczne emocje.

Redakcji Czytaj PL do gustu przypadły zwłaszcza filmy ściśle związane z czytelnictwem i książkami. Naszym ulubionym odcinkiem jest ten, w którym Paulina pokazuje, jak polubić czytanie:

Znajdź na Woblinku

Warto również zwrócić uwagę na cykl „Mówiąc Inaczej dla maturzystów”. Poruszane tu tematy są uniwersalne i mogą przydać się w różnych sytuacjach. To też świetne vademecum wiedzy dla wszystkich tych, którzy chcieliby odświeżyć sobie podstawową wiedzę na temat ojczystego języka.

Paulina Mikuła nakładem wydawnictwa Flow Books wydała książkę zatytułowaną tak samo jak jej kanał („Mówiąc Inaczej”). Warto zauważyć, że nie jest to zapis treści pojawiających się na kanale (wyjątkiem są najczęstsze błędy językowe popełniane przez Polaków), ale nowy, autorski twór vlogerki. Książka jest doskonałą propozycją dla wszystkich zainteresowanych problematyką poprawnej polszczyzny i chętnych do odświeżenia wiedzy wyniesionej z lekcji języka polskiego. Książka „Mówiąc Inaczej” była również dostępna w ramach akcji Czytaj PL.

To zdecydowanie najlepszy kanał na polskim YouTube podejmujący kwestię poprawności językowej. Paulina przekazuje swoją wiedzę w sposób lekki i interesujący, dzięki czemu nawet najtrudniejsze zasady czy reguły są dla widzów możliwe do przyswojenia oraz zapamiętania.

Gratulujemy! Za czytelniczą energię, pomysły i pasję przekazujemy pani Paulinie Mikule bon o wartości 100 złotych na zakup e-booków w księgarni internetowej Woblink.com.

Bloger Miesiąca – o co chodzi?

Redakcja Czytaj PL postanowiła wyróżniać i nagradzać osoby, które najciekawiej w polskim Internecie promują czytelnictwo. Co miesiąc wybieramy BLOGERA MIESIĄCA, przy czym prosimy słowo „bloger” traktować umownie. Na ten tytuł mogą zasłużyć zarówno osoby prowadzące bloga, jak i udzielające się na BookTubie, nagrywające podcasty, piszące interesujące teksty na łamach portali lub e-zinów, a nawet prowadzące ciekawą stronę na którymkolwiek z social mediów (Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram… nawet na Naszej Klasie ;)). By otrzymać tytuł, możesz zgłosić swoją kandydaturę, ale nie musisz. Jeśli masz potencjał, i tak prędzej czy później Cię znajdziemy.

Bloger miesiąca Luty 2018 regulamin

Na grafice głównej ilustrującej artykuł, oraz na grafice wyróżniającej Blogera Miesiąca wykorzystano fragment zdjęcie autorstwa Arleny Witt.