Najgorętsze premiery marca!

w dziale Archiwum/Co słychać? by

14 marca – zaznaczcie sobie ten dzień w kalendarzu, bo właśnie w tę niepozorną marcową środę pojawi się w księgarniach mnóstwo nowości wydawniczych godnych Waszej uwagi! Będzie coś dla tych, którzy lubią kryminały, znajdzie się coś dla wielbicieli literatury faktu, nie zawiodą się także miłośnicy prozy z najwyższej półki. Zapraszam na subiektywny przegląd najciekawszych nowości marca!

Małgorzata Szejnert

„Wyspa węży”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Znak

Wyspa Bute u zachodnich wybrzeży Szkocji, zwana także Wyspą Węży, stała się częścią niechlubnej karty polskiej historii. To tam znajdował się obóz odosobnienia dla polskich oficerów stworzony przez… polskie władze. Tak ukarano politycznych przeciwników rządu generała Sikorskiego. Setki polskich oficerów zamiast walczyć o wolność ojczyzny grało w brydża i chadzało na potańcówki. Można pomyśleć, że to całkiem niezłe warunki, biorąc pod uwagę, że w tym czasie cała Europa płonęła. Jednak przymusowy pobyt na wyspie Polacy odczuwali jako ogromne upokorzenie i okrutną karę.

Do niedawna o tej ciemnej karcie w historii II wojny światowej mówiono niewiele. Małgorzata Szejnert, robiąc porządki natrafia na stare listy i odkrywa rodzinną zagadkę, za którą postanawia podążyć i tak rodzi się pomysł na nową książkę. Opowiadając historię Wyspy Węży, opowiada zarazem o naszej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Przede wszystkim jednak kreśli nasz poruszająco aktualny, niepokojący portret własny

 

Remigiusz Mróz

„Testament”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Czwarta Strona

Tęskniliście za Chyłką? Na szczęście już niedługo będziemy mogli poznać dalsze losy naszych ulubionych prawników! Co tym razem przygotował dla nas Remigiusz Mróz?

Znany warszawski ginekolog niespodziewanie zostaje spadkobiercą jednej ze swoich pacjentek. Otrzymuje między innymi zapuszczoną nieruchomość a w niej zwłoki w stanie dość zaawansowanego rozkładu. Niedługo potem lekarzem zaczyna interesować się policja… Oczywiście wyciągnąć go z tarapatów może jedynie Joanna Chyłka! Już 14 marca będziemy mogli się dowiedzieć, jak skończy się ta historia!

 

Paul Auster

„4 3 2 1”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Znak

To nie jest jakaś tam książka, to nie jest kolejna książka Austera, to powieść okrzyknięta dziełem życia autora! Auster snuje 4 alternatywne historie jednego bohatera – Archibalda Isaaca Fergusona. Urodzony 3 marca 1947 roku może przeżyć swoje życie cztery razy. Za każdym razem los prowadzi go w inną stronę. Nie zmienia się tylko jedna rzecz – miłość do Amy.
To pełna pasji, monumentalna powieść niekwestionowanego mistrza współczesnej literatury. Auster zapewni Wam ponad 800 stron cudownej lektury!

 

Atticus Lish

„Następne życie”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Poznańskie

„Następne życie” to bardzo współczesna, wytrącająca z równowagi i dobrego samopoczucia lektura. Spotykamy tu dwoje bohaterów: Zou Lei i Brada Skinnera. Oboje żyją na marginesie społeczeństwa, oboje zmagają się z trudną amerykańską codziennością. Ona jest nielegalną imigrantką, która stara się przetrwać pracując ponad siły w podrzędnych chińskich knajpach. On został wypluty przez system po tym, jak wrócił ze zniszczoną psychiką z wojny w Iraku. Nie ma tu pięknego Nowego Jorku, amerykański sen się nie spełnił. Czy jednak ich spotkanie zdoła odmienić ich losy?

To poruszająca historia, którą okrzyknięto jedną z najlepszych powieści ostatnich lat.

 

David Kinney, Robert Wittman

„Dziennik diabła”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Znak Horyzont

Były agent FBI Robert K. Wittman i zdobywca Nagrody Pulitzera David Kinney stworzyli detektywistyczną opowieść ujawniającą szczegóły historii, która wydarzyła się naprawdę.

Pod koniec II wojny światowej odkryto dziennik Alfreda Rosenberga – człowieka, który stał się ideologicznym architektem III Rzeszy i stworzył podwaliny do największej zbrodni w dziejach ludzkości – Holokaustu. Dziennik dokładnie przebadano podczas procesów norymberskich, Rosenberga skazano i stracono, jego zapiski zaś zniknęły w tajemniczych okolicznościach. W 2001 roku ktoś próbował sprzedać je za milion dolarów. Robert K. Wittman rusza ich śladem i próbuje dowiedzieć się prawdy o ich zaginięciu.

 

Rachel Abbott

„Droga ucieczki”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Filia

Kolejny wciągający thriller od Rachel Abbott, autorki „Śpij spokojnie”, „Obcego dziecka” i „Zabij mnie znów”.

Tym razem autorka zabiera nas na spokojną angielską wieś. A jak wiadomo właśnie takie miejsca tętnią od skrywanych tajemnic i kłamstw z przeszłości.

Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham. Lokalna społeczność jest wstrząśnięta. Jednocześnie uruchomiony zostaje łańcuch wydarzeń, wskutek którego na jaw mogą wyjść głęboko ukryte sekrety. Czy to, co przydarzyło się młodej Abbie, było tylko tragicznym wypadkiem? Daj się wciągnąć w sieć intryg i zagadek!

Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania, Jeremy Howick
Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Otwarte

Statystyczny Polak zażywa cztery tabletki dziennie, często bez konsultacji z lekarzem. Jednocześnie koncerny farmaceutyczne wydają coraz większe sumy na promocję swoich produktów i wymyślają coraz to nowe medykamenty, które mają poprawić jakość naszego życia. Pomyśl, jak często sam sięgasz po różnego rodzaju leki czy suplementy diety.

Dr Jeremy Howick z Uniwersytetu Oksfordzkiego chce nas przekonać, że czas wziąć zdrowie w swoje ręce! Z tej książki dowiesz się między innymi, jak odczytywać sygnały, które wysyła nam ciało, jak naturalnie poprawić stan swojego zdrowia czy jak sprawdzić skuteczność przepisywanych przez lekarzy medykamentów.

 

Cezary Łazarewicz

„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Czarne

Sprawa Gorgonowej – najgłośniejszy proces sądowy dwudziestolecia międzywojennego, którego przebieg z zapartym tchem śledziła cała Polska. Gorgonowej zarzucano brutalne morderstwo siedemnastoletniej Elżbiety (Lusi) Zaremby, córki jej kochanka. Do zbrodni doszło 30 grudnia 1931 roku. Rita Gorgonowa stała się jednym z najczarniejszych charakterów II RP, w atmosferze społecznego linczu została skazana najpierw na karę śmierci, a następnie po kasacji wyroku, na 8 lat pozbawienia wolności. Została zwolniona z więzienia w 1939 roku w wyniku amnestii z powodu wybuchu wojny. Oskarżona nigdy nie przyznała się do winy. W 1932 roku urodziła w więzieniu córkę Ewę, która nigdy nie uwierzyła w winę matki i postanowiła zawalczyć o jej uniewinnienie, wskazując na słabość materiału dowodowego w procesie poszlakowym.

Cezary Łazarewicz ponownie zajmuje się śledztwem sprzed lat. Tym razem ma do rozwikłania dwie zagadki: czy Gorgonowa była winna oraz co działo się z nią po opuszczeniu więzienia w 1939 roku.

 

Marta Guzowska

„Ślepy archeolog”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Marginesy

Tom Mara – wybitny archeolog, pewny siebie szef wykopalisk na Krecie. Od lat jest niewidomy – wzrok stracił jako osiemnastolatek, podczas trzęsienia ziemi. Ma jednak doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił także pamięć niemal absolutną. Wydaje się, że ma wszystko pod kontrolą. Aż do chwili, gdy na terenie wykopalisk zostają odnalezione ciała polskich turystów. Tom zaczyna dostawać smsy z zagadkami – jeśli ich nie odgadnie, zginą kolejne osoby…

 

Lorena Franco

„Ona to wie”

Premiera: 14 marca, Wydawnictwo Albatros

Andrea – mieszkanka spokojnego osiedla pod Barceloną, ignorowana przez męża tonie w uzależnieniu od alkoholu i środków uspokajających. Całe dnie spędza na obserwowaniu przez okno sąsiadów. Zwłasza idealnego małżeństwa z naprzeciwka. Spokojną rutynę przerywa zniknięcie sąsiadki…

Andrea nie może być pewna, czy to co widzi i słyszy dzieje się naprawdę czy jest efektem przyjmowania koktajlu alkoholu i leków. Czy to wszystko jej się wydaje, czy to sobie wymyśliła? Musi odkryć prawdę tym bardziej, że czuje, że sama może być w niebezpieczeństwie…

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszyczk