Top 5 książek o survivalu na Dzień Myśli Braterskiej

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

22 lutego obchodzone jest święto przyjaźni, ale dla harcerzy i skautów na całym świecie to Dzień Myśli Braterskiej. Tego dnia w 1857 roku urodził się Robert Baden-Powell, twórca i założyciel ruchu skautingowego. Co ciekawe, również 22 lutego, ale trzydzieści dwa lata później urodziła się jego żona, Olave. Dlatego właśnie ta data została wybrana na najważniejsze święto skautingu – decyzja o ustanowieniu Dnia Myśli Braterskiej zapadła w 1926 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w USA. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić kilka książek, które mogą okazać się niezwykle przydatne dla wszystkich skautów, harcerzy oraz miłośników survivalu.

Przewodnik wędrowca:

Kup na Woblinku

Większość podstawowych sprawności w harcerstwie polega na wprawnym poruszaniu się w terenie, rozpoznawaniu roślin oraz na umiejętności poradzenia sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. „Przewodnik wędrowca” to ilustrowane kompendium wiedzy, które w takich sytuacjach może okazać się bardzo pomocne. W swojej książce Tristan Gooley opowiada o tym, jak odczytywać znaki natury, przejawy nadchodzącej zmiany pogody czy kierunki geograficzne zarówno w dzień, jak i w nocy. Gooley podkreśla wagę kilku aspektów: zmysłów i myśli oraz obserwacji i dedukcji. Radzi także, by podczas wędrowania przede wszystkim „nie być durnym”. „Przewodnik wędrowca” to przeszło 800 ilustrowanych wskazówek jak przetrwać i dobrze orientować się w terenie. Porady Gooleya mogą wydawać się bzdurne w kontekście powszechnego dostępu do smartfonów i internetu, dlatego jego książkę można bez problemu zaliczyć do kategorii „slow life” – dzięki niej można chociaż na chwilę cofnąć się w czasie, by zobaczyć, jak radzili sobie ludzie podczas wędrówek bez możliwości sprawdzenia w telefonie opadów, temperatury i drogi powrotnej na szlak.

Kuchnia survivalowa:

Kup na Woblinku

Każdy, kto choć raz brał udział w survivalowych wyprawach, obozach harcerskich lub po prostu wędrował po górach dłużej niż jeden dzień, wie, jak ważne i trudne bywa przygotowanie posiłku. Autorzy książki „Kuchnia survivalowa”, Katarzyna Mikulska i Artur Bokła, prezentują przeróżne sposoby przyrządzania jedzenia, które nie raz mogą uratować nam życie albo uchronić przed odwodnieniem. Oprócz przepisów z wykorzystaniem roślin, które można znaleźć w lesie, znajdują się tam także porady, jak rozpalić ognisko i jakimi technikami gotować jedzenie.

Preppersi:

Kup na Woblinku

Coraz częściej ludzie zrzeszają się w grupach preppersów – osób, które są świadome zagrożeń, jakie niesie za sobą postęp technologiczny, konflikty międzynarodowe, klęski żywiołowe i nadprodukcja toksycznych materiałów. Preppersi mobilizują się, aby w obliczu niebezpieczeństwa być w stanie sami zapewnić sobie pomoc. Ze względu na doskonałe przygotowanie i wyszkolenie będą mogli sprawnie funkcjonować w momencie, gdy inni ludzie spanikują. Survivalowcy i preppersi mają wspólną cechę – chęć przeżycia bez względu na warunki. Preppersi odznaczają się jednak większym dystansem wobec rzeczywistości, ich celem jest nauka całkowitej niezależności. „Zabawa” w preppersa może okazać się kosztowna. Celem najbardziej zamożnych preppersów, mieszkających głównie w Stanach Zjednoczonych, jest możliwość samodzielnego produkowania energii, filtrowania wody i przeżycia nawet kilka lat po katastrofie nuklearnej. Książka Wojciecha Chełchowskiego i Andrzeja Czuby mogłaby być zakwalifikowana do kategorii science fiction albo postapo, gdyby nie fakt, że przy jej tworzeniu brali udział prawdziwi preppersi, którzy poświęcają większość swojego życia, aby przygotować się na najgorsze.

Survival domowy:

Kup na Woblinku

Każdy z nas pamięta reklamę Liona, w której padają słowa “dziewięć na dziesięć przypadków wypadków zdarza się w domu”. Krzysztof Lis i Artur Kwiatkowski, twórcy bloga DomowySurvival, wyszli naprzeciw temu stwierdzeniu i napisali książkę, w której dostosowują metody preppersów do warunków domowych, pokazując jak z pomocą niewielkiego nakładu sił poradzić sobie z awariami prądu, wody, samochodu, które dla wielku ludzi są niczym “koniec świata”. Dzięki profesjonalnemu podejściu i przystępnej formy “Survival domowy” to nie tylko przydatna, ale również przyjemna i ciekawa książka.

Bear Grylls:

Kup na Woblinku

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Bear Grylls, jeden z najpopularniejszych na świecie propagatorów sztuki przetrwania, jest nie tylko podróżnikiem i prowadzącym popularny program telewizyjny, ale również pisarzem. Dowodem na to jest kilkanaście publikacji poświęconych jego największej pasji. Najbardziej interesującą książką brytyjczyka wydaje się być “Szkoła przetrwania”, w której opisuje swoje doświadczenia wyciągnięte nie tylko z podróżowania, ale także ze wspinaczek i służby w jednostce SAS. W książce pisze o tym jak przetrwać w najmniej sprzyjających warunkach, w najzimniejszych, najsuchszych czy najwilgotniejszy miejscach na ziemi. Zarówno na wysokościach, jak i pod ziemią. Napisany z wielką pasją, poparty ogromnym doświadczeniem poradnik może zainspirować do lepszego zapoznania się ze sposobami przetrwania nawet wytrawnych podróżników.

Sir Robert Baden Powell mówił, że “istotę życia skauta stanowi pełne tężyzny życie w terenie”. Dlatego w Dzień Myśli Braterskiej życzymy wszystkim, żeby chociaż przez chwilę stali się prawdziwymi skautami.

fot. Bain News Service, publisher / zdjęcie w domenie publicznej