26 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Mimo że od kilku dni cały świat żyje oscarowymi nominacjami, to nie możemy zapominać o naszym książkoholicznym poletku. W Wielkiej Brytanii skradziono warte setki tysięcy funtów egzemplarze Harry’ego Pottera, ale także znaleziono XVIII-wieczną książkę kucharską, na Ukrainie cenzurują książki, a we Francji po raz kolejny króluje Asterix! Oj działo się.

Turecka biblioteka śmieciarzy

W Turcji narodziła się fantastyczna inicjatywa. Powstała biblioteka, w której znajdują się książki jedynie ze śmietnika. Za pomysłem stoją funkcjonariusze służb oczyszczania miasta w Ankarze. Pierwotnie z książek korzystali jedynie pracownicy i ich rodziny, ale przybyło tak dużo tytułów, że zdecydowano o otwarciu biblioteki, do której dostęp będą mieli wszyscy mieszkańcy miasta. Więcej na stronie niezależna.pl

Klasztorny przepis na kurczaka w curry

Przepis na kurczaka w curry znaleziony… w brytyjskim opactwie benedyktynów w Downside Abbey. Ręcznie kaligrafowana książka kucharska pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku zawiera głównie tradycyjne przepisy, ale znalazły się tam też bardzo ciekawe receptury, w skład których wchodziły przyprawy niedostępne powszechnie w Europie. Więcej o tym fascynującym odkryciu można przeczytać na stronie o2.pl

Kolejni wielcy odeszli

Poprzedni tydzień nie był zbyt łaskawy dla pisarzy i ich wiernych czytelników, odeszło bowiem trzech ważnych autorów. 22 stycznia w wieku 88 lat zmarła amerykańska pisarka, autorka „Czarnoksiężnika z Archipelagu”, Ursula Le Guin. Dwa dni później, 24 stycznia odszedł kolejny amerykański autor, twórca powieści grozy, Jack Ketchum. 21 stycznia informację o śmierci polskiej reporterki Lidii Ostałowskiej potwierdził Wojciech Tochman. O każdym z tych znakomitych autorów możecie przeczytać na stronach niestatystyczny.pl, kultura.onet.pl oraz LubimyCzytać.pl.

Napad na antykwariat

Aż trudno w to uwierzyć, ale Harry Potter pierwotnie ukazał się w nakładzie 500 egzemplarzy, z których 300 trafiło do bibliotek. Według prostej kalkulacji na rynku pozostało jedynie 200 egzemplarzy z pierwszego druku. Jak donosi RMF FM miejscem kradzieży stał się brytyjski antykwariat w Norfolk. Skradziony został nie tylko jeden z archiwalnych egzemplarzy pierwszej powieści J.K. Rowling o przygodach nastoletnich czarodziejów, ale również książka Stephena Hawkinga z jego odciskiem palca. Właściciel antykwariatu wycenia straty na przeszło 40 tysięcy funtów.

Niewygodna prawda na Ukrainie

Cenzura na Ukrainie! Nieodwołalną decyzję podjął departament kontroli publikacji, zakazując rozpowszechniania książki brytyjskiego historyka Anthony’ego Beevora pt. „Stalingrad”. Jak informuje portal kultura.dziennik.pl, szef tego departamentu, Serhij Olijnyk, oznajmił, że publikacja ma charakter antyukraiński. Tematem sporu miał być fragment mówiący o tym, że ukraińscy nacjonaliści wedle poleceń nazistów na terenach zajętych przez III Rzeszę mieli dokonywać brutalnych egzekucji na dzieciach by „odciążyć oficerów SS Sonderkommando”.

Nowa książka Kinga już w maju

Stephen King nie daje o sobie zapomnieć. Jak donosi portal Paradoks, kolejna powieść Amerykanina ukaże się już w maju. Książka będzie liczyła niespełna 600 stron, niedawno w sieci pojawiła się jej okładka. „The Outsider” opowiada o losach mieszkańców Flint City. W mieście zostają znalezione zwłoki 11-letniego chłopca i wszystkie ślady wskazują na znanego trenera Little Leagues. Detektyw badający sprawę dokonuje spektakularnego aresztowania w blasku fleszy, odciski palców jednoznacznie wskazują winę trenera Terry’ego Maitlanda.


Asterix znów króluje we Francji

Kolejny epizod przygód małego Gala i jego grubego przyjaciela Obeliksa ponownie okazał się najlepiej sprzedającą się… książką roku. Premiera każdego nowego komiksu, odbywająca się tradycyjnie co dwa lata, jest w kraju nad Sekwaną ogromnym wydarzeniem. Co prawda w tworzenie ostatnich trzech tomów nie byli zaangażowani oryginalni twórcy (Rene Goscinny zmarł w 1977 roku, a 90-letni Albert Uderzo przeszedł na twórczą emeryturę), ale i tak każdy okazywał się absolutnym hitem. Nakład 37 tomu „Asterix et la Transitalique” wynosił we Francji przeszło 2 mln egzemplarzy, we Włoszech sprzedało się natomiast ponad 1 mln 300 tys. tych komiksów.

Literackie nominacje do Oscarów

23 stycznia zostały również ogłoszone nominacje do Oscarów. O literackich aspektach 90 edycji rozdania nagród pisaliśmy w artykule „Książki na czerwonym dywanie – literackie nominacje do Oscarów”. O statuetkę powalczy m.in. polsko-brytyjska koprodukcja „Mój Vincent”. Sprawdźcie sami!

*Obrazek wyróżniający artykułu jest fragmentem okładki 37 numeru komiksu „Astérix et la Transitalique” wydanego przez Les Éditions Albert René.