Jak zdobywać książki przed premierą (taniej i z darmową dostawą)?

w dziale Archiwum by

Jest w Polsce pokaźna grupa hard-core’owych czytelników, którzy na premierę swojej ulubionej książki czekają niczym groupies na koncert ulubionego zespołu. Kiedy tylko zdobędą oczekiwany  tytuł, zanurzają się w lekturze w pierwszej wolnej chwili niczym zaawansowany opiumista w narkotycznym śnie. Biada tym, którzy spróbują im utrudnić rozpłynięcie się w lekturze…

My też zaliczaliśmy się do tego grona. Używam czasu przeszłego, nie dlatego, że postanowiliśmy odpocząć od czytania (dobre sobie, odpoczynek bez książki XD). Wprost przeciwnie. My po prostu nie zamierzamy czekać na premiery książek podziwianych przez nas pisarzy. Weszliśmy na poziom wyżej i zdobywamy je wcześniej. I zamierzamy się z Wami podzielić sekretem, jak to robić. Sposoby są dwa:

  1. Zdobywać egz. recenzenckie. Prawie ZAWSZE są wysyłane przed oficjalną premierą. Jeśli jesteś rozpoznawalnym blogerem lub dziennikarzem wydawca nierzadko sam proponuje Ci egz. przed oficjalną premierą. Niestety jest to transakcja wiązana. Musisz przeczytać książkę w określonym czasie (najczęściej nie dłuższym niż 2 tygodnie) i napisać profesjonalny artykuł na jej temat. Nie jest to więc „czytanie dla przyjemności”.
  2. Znaleźć księgarnie, gdzie książkę możesz zdobyć przed premierą. Jest mnóstwo sklepów, które robią tzw. „przedsprzedaże”, ale to nie jest trop, który chcemy Ci wskazać. Przedsprzedaż najczęściej oznacza, że płacisz za książkę wcześniej i to daje Ci gwarancje, że zostanie ona wysłana do Ciebie w dniu premiery. My natomiast mówimy o zdobywaniu książek PRZED oficjalną premierą tak, żebyś mógł je czytać w momencie, gdy podobni do Ciebie fanatyczni czytacze zagryzają zęby z nerwów, czekając aż ich upragniona powieść dopiero trafi na rynek.

Otóż, żeby zwykły zjadacz chleba mógł nabyć upragnioną książkę przed jej oficjalną premierą należy tylko…

[napięcie rośnie]

[tłum wstrzymuje oddech]

…kupić je w księgarni, która świadczy takie usługi! Tak, to takie proste. Jak takową znaleźć? Zwróć uwagę na to, jakie wydawnictwo publikuje upragnioną przez Ciebie książkę i sprawdź, czy nie ma powiązanej z nim księgarni.

Jeśli np. chcesz nabyć przed premierą książki wyd. Znak i Otwarte (wydają książki m.in. Johna Maxwella Coetzeego, Marka Krajewskiego, Magdaleny Kordel, Bernarda Cornwella, Normana Daviesa, Petera Wohllebena czy Patryka Vegi) to wejdź na stronę księgarni znak.com.pl i sprawdź dział „Nowości”. Okaże się wówczas, że nie tylko możesz kupić książki tydzień przed ich oficjalną premierą, ale zapłacisz za nie 30% mniej i jeszcze kurier dostarczy Ci je tak szybko jak to tylko możliwe (czyli na pewno przed ukazaniem się jej na rynku) za darmo!

Choć to jesień jest czasem najgorętszych literackich premier, to de facto każdego tygodnia można znaleźć perełki do zgarnięcia wcześniej niż trafią na rynek. Każda osoba z naszej redakcji wybrała jedną książkę i postanowiła się z Wami podzielić opinią na jej temat.

Kuba Krasny poleca:

Zdjęcie Kuby KrasnegoNiekwestionowany mistrz reportażu Wojciech Jagielski tym razem zabiera czytelników w podróż tropem hippisów pielgrzymujących do Indii. W swojej najnowszej książce relacjonuje swoją wędrówkę przez „wielki szlak hippisów”: Afganistan, Pakistan i Nepal aż do uświęconego półwyspu, starając się zrozumieć, co urzekało przybywających tu ludzi z Zachodu.

Jagielski przedstawia bohaterów zawiedzionych lub znudzonych tym, co oferuje im świat zachodni, którzy postanawiają wyruszyć do miejsc, w ich wyobrażeniu mających być ostoją wolności i bezpieczeństwa, będących ważnym etapem w drodze do spełnienia. Hipnotyzująca kraina okazuje się jednak oferować wiele ciemnych stron. Konflikty zbrojne, dający się we znaki system kastowy, rozwarstwienie materialne społeczeństwa i galopujący przyrost naturalny to tylko niewielki fragment ciemnej oblicza Indii, z którymi zderzają się ludzie zachłyśnięci wyidealizowanymi wizjami z opowieści zachodnich muzyków, pisarzy i podróżników.

Okładka książki "Na wschód od zachodu" ilustrująca artykuł "Jak zdobywać książki przed premierą"
Kup przed premierą
Martyna Gancarczyk poleca:

Zdjęcie Martyny GancarczykPowieść Petry Hammesfahr, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów i thrillerów w Niemczech, to niezwykle wciągająca i poruszająca książka łącząca w sobie mrożących krew w żyłach thriller z trzymającą w ciągłym napięciu powieścią psychologiczną.

Główną bohaterką „Grzesznicy” jest Cora Bender: młoda, dwudziestoczteroletnia kobieta. Wiedzie coraz bardziej nużące i niesatysfakcjonujące, ale ustabilizowane życie u boku męża i dwuletniego dziecka. Wszystko zmienia się, kiedy pewnego dnia słyszy piosenkę, która już kiedyś pojawiła się w jej życiu. Utwór wywołuje w Corze natłok negatywnych uczuć podsycanych przez pozornie nieuzasadniony strach. Od tego momentu życie kobiety wymknie się spod kontroli, a mroczne wspomnienia z przeszłości zaczną na nowo odżywać w umyśle kobiety.

Pewnego całkowicie zwyczajnego dnia, podczas odpoczynku z rodziną na piaszczystej plaży Cora zabija nieznajomego mężczyznę. Zwykła, niepozorna żona i matka zostaje uznana za niepoczytalną. Jednak czy prawda kryjąca się za tą zaskakującą zbrodnią rzeczywiście jest tak prosta? Co pchnęło Corę do morderstwa? Czy było to zwykłe szaleństwo, czy też niebezpieczne sekrety ukryte głęboko w tajemniczej i pełnej okrucieństwa przeszłości kobiety?

Na podstawie powieści „Grzesznica” powstał serial wyprodukowany przez HBO z Jessicą Biel w roli głównej okrzyknięty absolutnym hitem.

Okładka książki "Grzesznica" ilustrująca artykuł "Jak zdobywać książki przed premierą"
Kup przed premierą
Mikołaj Kołyszko poleca:

Zdjęcie Mikołaja KołyszkiWybranie jednej książki, którą mógłbym polecić okazało się sporym wyzwaniem, gdyż najchętniej poleciłbym kilka. Bardzo kusiło mnie napisanie o nowej książce wielkiego literata, noblisty, dwukrotnego laureata nagrody Bockera, Johna Maxwella Coetzeego, gdyż  niebawem na rynku ukaże się jego poruszające „Dzieciństwo Jezusa”.

Niemniej będąc zmuszony do postawienia na jedną książkę wybrałem „Make your bed” autorstwa admirała Williama H. McRavena. Być może dlatego, że zamiast głębokiej literackiej podróży na początku roku bardziej potrzebuję uporządkowania swojego życia na nowo, a już samo przemówienie admirała wygłoszona w 2014 r. zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Najprawdopodobniej mieliście okazję już je zobaczyć. Gwoli przypomnienia:

Admirał służył w siłach specjalnych amerykańskiej marki, słynnych Navy SEALs. W każdym rozdziale swojej książki (a jest ich dokładnie 9) podaje jedną radę, która wydaje się brzmieć trywialnie, a następnie ją rozwija, opowiadając wiele szokujących historii ze swojej wojskowej służby i nadając jej głębi. To one pozwoliły mu i jego żołnierzom przetrwać koszmar wojny i wyjść z niej jako zwycięskie jednostki. 

Z admirałem mogę nie zgadzać się z nim w kwestii polityki, ideałów, lecz jego książkę pochłonąłem w dwa dni i zamierzam przedstawione przez niego zasady wcielać w życie, każdego dnia.

Pamiętaj: każdy dzień należy rozpocząć od wykonania jakiegoś zadania. Znajdź kogoś, kto pomoże ci w życiu. Szanuj wszystkich. Pamiętaj, że życie nie jest sprawiedliwe i czeka cię wiele porażek. Jeśli jednak podejmiesz ryzyko, dasz z siebie wszystko w najtrudniejszym momencie, postawisz się przeciwnikom, dodasz otuchy tym, którzy są w opałach, i nigdy, przenigdy się nie poddasz – wtedy zmienisz na lepsze swoje życie… a może i świat.

adm. W.H. McRaven „Make your bed”

Okładka książki "Make your bed" ilustrująca artykuł "Jak zdobywać książki przed premierą"
Kup przed premierą

Wymieniliśmy zaledwie te książki, które dostępne są w tym tygodniu, ale warto sprawdzać zapowiedzi i nowości w księgarniach typu znak.com.pl na bieżąco. Tak na marginesie, jeśli szukacie książki, której nakład całkowicie się wyczerpał, to pierwsze informacje o dodrukowanych egz. też znajdziecie w tej księgarni w kategorii „zapowiedzi”.

No i chyba sami przyznacie, że bez sensu czekać na premiery, skoro książki legalnie (i taniej) można zdobyć wcześniej 🙂

Mikołaj Kołyszko

Jakub Krasny

Martyna Gancarczyk