Dlaczego warto kupić czytnik na Dzień Babci i Dziadka?

w dziale Archiwum/Czytelnik XXI wieku by

Wielu z was pewnie się nie spodziewa, że najaktywniejszą grupą użytkowników czytników elektronicznych są ludzie po 45 roku życia. Według badań przeprowadzonych przez „The Guardian” ponad 3/4 z 10% najaktywniejszych użytkowników czytników Kobo to ludzie po 45 roku życia, a wśród nich największą grupę stanowią konsumenci w wieku od 55 do 64 lat. Statystyki pokazują, że czytniki ebooków są jedną z niewielu technologii, które chętniej zostały przyjęte przez dojrzałych użytkowników niż przez młodych.

22 i 23 stycznia obchodzimy kolejno Dzień Babci i Dziadka. Przy tej okazji warto zastanowić się, czy podarowanie seniorowi czytnika nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza że ludzie starsi statystycznie czytają więcej niż młodzi. Głównie ze względu na przyzwyczajenie, posiadanie większej ilości wolnego czasu i mniejsze przywiązanie do mediów i nowych technologii. Tylko czym sugerować się przy wyborze najlepszego modelu?

Możliwość zmiany wielkości tekstu, podświetlenie i e-papier

Nie ma co ukrywać, zdrowie z wiekiem zaczyna szwankować. Wzrok to zmysł wyjątkowo podatny na pogorszenie, zwłaszcza że ludzie wchodzący obecnie w wiek emerytalny mają od kilkudziesięciu lat stały kontakt z telewizorami, komputerami i reklamami w przestrzeni miejskiej, które pogarszają wzrok. Zmiana kroju i wielkości czcionki może okazać się zbawienna dla ludzi mających problemy z rozróżnieniem liter w tradycyjnej papierowej książce. Dodatkowym atutem jest technologia e-papieru, dzięki której czytanie tekstu nie męczy wzroku. Jest ona zdecydowanie lepiej przystosowana do długich lektur w przeciwieństwie do ekranu ledowego czy ciekłokrystalicznego.

Możliwość słuchania książek

Niektóre czytniki oferują możliwość zamiennego czytania i słuchania książek. Dzięki wgranemu syntezatorowi mowy w momencie, gdy czytanie zaczyna męczyć lub gdy jest fizycznie niemożliwe, istnieje możliwość dalszego poznawania fabuły przez słuchawki.

Cała biblioteczka w jednym miejscu

Posiadanie czytnika ebooków może być również zbawienne dla zdrowia fizycznego starszych ludzi. Dzięki kompaktowemu, małemu rozmiarowi można go nosić ze sobą wszędzie bez odczuwania, że ma się ze sobą coś ciężkiego. W każdej chwili można do czytnika wgrać kolejne książki, dzięki czemu starsi czytelnicy mogą nosić ze sobą całe sagi czy grube książki historyczne bez zastanawiania się, którą pozycję warto byłoby dźwigać po mieście.

Send to Kindle, Send to PocketBook…

Wgrywanie kolejnych książek do urządzenia też można znacznie uprościć. Dzięki możliwości wysyłki plików bezpośrednio do czytników wystarczy, że urządzenie znajdzie się blisko dostępu do bezprzewodowego internetu. W przypadku seniorów mających duże problemy z przyswajaniem nowych technologii takie rozwiązanie może okazać się niezwykle przydatne.

Jak wybrać czytnik?

Podaliśmy kilka argumentów dowodzących, że kupno czytnika seniorowi to bardzo dobry pomysł. W kwestii tego, jaki model wybrać, najlepiej doradzą specjaliści. Na takich portalach jak Cyfranek, Czytio czy Świat Czytników wielokrotnie pojawiały się artykuły, w których bardzo szczegółowo opisane zostały zarówno najbardziej popularne modele urządzeń, jak i te mniej znane, oferujące mniej właściwości. Szczególnie przydatne mogą okazać się artykuły „Jaki czytnik e-booków wybrać” oraz „Kupujemy czytnik Kindle babci lub dziadkowi” napisane przez Roberta Drózda z portalu Świat Czytników.

Widok starszej osoby jadącej pociągiem, która ma przed sobą czytnik, to w Polsce nadal widok rzadki. Co nie znaczy jednak, że w naszym kraju użytkowników PocketBooków, Kindle, inkBooków jest mało. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten stan rzeczy zmienić i zacząć intensywnie myśleć o podarowaniu naszym czytającym dziadkom i babciom prezentu, który na pewno nie okaże się nietrafiony.