26 października – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by
Podsumowujemy niezwykle intensywny literacki tydzień. Wystartował Conrad Festival! Znamy laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, a my przyznaliśmy kolejny tytuł Blogera Miesiąca. Dan Brown, który odwiedzi Kraków, ponownie oskarżony o plagiat. Na koniec bardzo pozytywna informacja – Polska znalazła się w czołówce eksporterów kultury w Europie!

Wystartowała 9 edycja Festivalu Conrada

Po raz kolejny końcówka października w Krakowie zdominowana została przez literaturę. Wszystko za sprawą Międzynarodowych Targów Książki, które odbędą się w dniach 26–29 października. Jednak najważniejszym wydarzeniem jest kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali literackich w tej części Europy – Conrad Festivalu. Więcej o programie i gościach przeczytacie na stronie wydarzenia.

Dan Brown ponownie oskarżony o plagiat

Dziś w ramach Conrad Festivalu w Krakowie odbywa się spotkanie z Danem Brownem. Amerykański pisarz spotka się z czytelnikami w związku z promocją swojej najnowszej książki „Początek”. Niestety po raz kolejny powracają kontrowersje związane z oskarżeniami o wykorzystywanie przez pisarza motywów z innych książek. O historii domniemanych plagiatów i nowych zarzutach wobec Browna pisze portal Booklips.

Kod Leonarda Da Vinci
Znajdź na Woblinku
Polska w czołówce Europy pod względem obrotu dobrami kultury!

Polska zajęła trzecie miejsce w zestawieniu bilansów wyliczonych na podstawie różnicy dochodów z eksportu i wydatków na import dóbr kultury. Pierwsze miejsce zajęła Wielka Brytania, która eksportuje więcej niż ściąga do siebie, notując 4,290 mld euro zysków. Na drugim miejscu są Niemcy z bilansem dodatnim na poziomie 903 mln euro. Polska znalazła się na trzecim miejscu podium z bilansem 684 mln euro. Więcej statystyk znajdziecie na stronie Shopalike.

Noc Książki w Krakowie

Klub Jagielloński zaprasza na Noc Książki, która odbędzie się 27 października podczas Conrad Festivalu w Krakowie. O godzinie 19 rozpocznie się projekcja fragmentów najbardziej udanych ekranizacji dzieł Józefa Korzeniowskiego, która będzie wzbogacona o komentarz Katarzyny Koćmy, tłumaczki i badaczki literatury, związanej z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalistka opowie o interpretacjach i intertekstualności dzieł Conrada. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

https://www.facebook.com/czytajpl/posts/2000353000233248

Oleg Pawłow laureatem Angelusa 2017

Podczas tegorocznej edycji Bruno Schulz Festiwalu poznaliśmy laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzcą w głównej kategorii został Oleg Pawłow za powieść „Opowieści z ostatnich dni”. Ponadto przyznano Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej oraz nagrodę dla tłumaczy.

Opowieści z ostatnich dni
Znajdź na Woblinku
Marta Głowacka blogerem miesiąca

Tradycyjnie co miesiąc wybieramy Blogera Miesiąca. W październiku postanowiliśmy wyróżnić Martę Głowacką, założycielkę bloga „Stacja Książka”, która prowadzi go nieprzerwanie od października 2013 roku. Swoje wpisy poświęca głównie recenzjom oraz doniesieniom z czytelniczego świata o premierach i wydarzeniach literackich. Więcej o Marcie przeczytacie na naszej stronie.

Jak współpracować z wydawnictwami? – Poradnik Blogera