Z kim spotkać się na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie?

w dziale Archiwum/Co słychać?/Jak czytać?/TOP Książek by

Jesień to wyjątkowy czas dla miłośników literatury. To właśnie wtedy ma miejsce najwięcej premier książkowych i ważnych wydarzeń literackich. Szczególnie odczuwają to mieszkańcy Krakowa, dla których końcówka października od dwudziestu lat niezmiennie kojarzy się z Międzynarodowymi Targami Książki. W tym samym czasie odbywa się Conrad Festival, jeden z najważniejszych festiwali literackich w tej części Europy.

Targi odbędą się w Krakowie po raz dwudziesty pierwszy – w tym roku w dniach od 26 do 29 października. Jak zwykle pojawi się na nich wiele znanych osobistości polskiej i zagranicznej literatury. Do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO przyjedzie kilkuset pisarzy, niemożliwe jest spotkanie się ze wszystkimi, dlatego prezentujemy krótki wstęp, o tym kogo warto posłuchać i z kim się spotkać podczas tych intensywnych czterech dni.

Zagraniczni goście

Od 2013 roku na Targi zapraszani są przedstawiciele jednego z krajów świata, który podczas wydarzenia jest Gościem Honorowym Targów. Tegorocznym Gościem Honorowym będzie Francja. Dzięki temu zaproszeni zostali m.in. pisarka Arlette Cousture, historyk Jean-François Colosimo, ilustrator Serge Bloch, pisarz Pierre Assouline i autor książek dla dzieci Geoffroy de Pennart. Jednak najważniejszym gościem z Francji niewątpliwie będzie Eric Emmanuel Schmitt, autor między innymi „Oskara i Pani Róży”, „Przypadku Adolfa H.” czy „Pana Ibrahima i kwiatów Koranu”. Pisarz najprawdopodobniej będzie opowiadał o książce „Człowiek, który widział więcej”, która ukaże się w naszym kraju na początku listopada. Schmitt podpisze swoje książki w sobotę 28 października o godzinie 10:00 w sali Wiedeń A. O swojej twórczości opowie o 13:00 w Saloniku Literackim.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Data Targów i Conrad Festivalu zbiegła się również w czasie ze światowym tournee Dana Browna, który promuje swoją najnowszą powieść „Początek”. Spotkanie z autorem „Kodu Leonarda da Vinci” odbędzie się w Kinie Kijów.Centrum 26 października o 19:00. Niestety organizatorzy poinformowali, że nie będzie możliwości zdobycia podpisu autora na żadnej z jego książek.

Znajdź na Woblinku

Najciekawszym wydarzeniem dla fanów kryminałów niewątpliwie będzie wizyta szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Jej wizyta na krakowskich Targach zbiegnie się z premierą jej najnowszej książki pt. „Czarownica”, dziesiątej odsłony cyklu o Fjallbece. Läckberg spotka się z czytelnikami w Sali Lwów B o 14:00 w sobotę 28 października.

Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

Kolejnym głośnym nazwiskiem jest Nicholas Sparks, autor bestsellerowych powieści obyczajowych, który odwiedzi Polskę w związku z promocją swojej najnowszej książki „We dwoje”. Spotkanie ze Sparksem rozpocznie się w piątek 27 października o 15:00 w Sali Wiedeń B.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Polscy goście

Podczas tegorocznej edycji Conrad Festivalu swoją premierę będzie miało spolszczenie najbardziej znanej książki jego patrona – „Serce ciemności” ukaże się 28 października. Z tej okazji będzie można spotkać się z Jackiem Dukajem, autorem „odświeżonej” wersji „Jądra ciemności” na stanowisku D16 o 15:00 i D89 o 17:00 w sobotę 28 października.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

„Exodus” Łukasza Orbitowskiego to kolejna głośna premiera tegorocznych Targów. Najnowsza książka autora „Szczęśliwej Ziemi” i „Innej duszy” to opowieść zainspirowana podróżami i osobistymi przeżyciami pisarza, będąca połączeniem literackich umiejętności i zmysłu reporterskiego. Autor będzie podpisywał książki na kilku stanowiskach od godziny 10:00, również w sobotę 28 października. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.

Cezary Łazarewicz, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike, to kolejna gwiazda Targów. Podobnie jak Łukasz Orbitowski i Jacek Dukaj opowie o swoich książkach zarówno w Centrum EXPO Kraków, jak i podczas Conrad Festivalu. Warto wspomnieć, że Łazarewicz jest pierwszym autorem wyróżnionym Nagrodą Nike za reportaż. Do tej pory nagradzani byli głównie powieściopisarze i poeci.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Niedawno nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukazała się nowa książka laureata Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia, Michała Witkowskiego, pt. „Wymazane”. Autor będzie promował swoją książkę podczas Targów na stoisku C30 w sobotę 28 października.

Marek Krajewski powrócił rok temu do jednej ze swoich najbardziej wyrazistych postaci – Eberharda Mocka. Jego powieść „Mock” przenosi czytelników w czasie i jest swego rodzaju prequelem do całej serii o Breslau – poznajemy głównego bohatera u progu kariery policyjnej. W sierpniu ukazała się kolejna, dużo mroczniejsza część pod tytułem „Ludzkie zoo”. Marek Krajewski zawsze chętnie spotyka się z czytelnikami i na Targach będzie go można spotkać zarówno w sobotę, jak i w niedzielę (kolejno w sali Wiedeń A o 13:00 i na stoisku C72 o 11:00).

Znajdź książkę lub ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Celebryci na Targach Książki.

Poza pisarzami na targach często pojawiają się ludzie ze świata kultury, celebryci czy politycy, którzy napisali książkę lub byli jej bohaterami. Podczas tegorocznej edycji również ich nie zabraknie. Jednym z najgłośniejszych nazwisk będzie prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak, którego książka „Obgadywanie świata” będzie miała premierę właśnie podczas Targów. Z Owsiakiem będzie można spotkać się na stanowisku C30 w sobotę 28.10 o godzinie 16:00. Na pewno ciekawym doświadczeniem może okazać się spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym Polakiem, który poleciał w kosmos. Spotkanie z generałem Hermaszewskim odbędzie się na stanowisku B2 w niedzielę 29 października o godzinie 13:30. Na Targach będzie także okazja do spotkania z cieszącym się coraz większą popularnością prezydentem Słupska, Robertem Biedroniem, który będzie podpisywał swoją książkę na stanowisku D61 w niedzielę od 13:30.

O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali.
Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.