Dzień Chłopaka, który w Polsce obchodzimy 30 września, już jutro. Dla wszystkich zapominalskich chcących jednak w jakiś sposób uczcić to święto, przygotowaliśmy zestawienie naszym zdaniem najlepszych i najbardziej uniwersalnych prezentów na dzień chłopaka, czyli książek (oczywiście pod warunkiem, że rzeczony chłopak lubi czytać). Pomożemy Wam wybrać idealną pozycję dla każdego książkoholika, więc nie musicie już w stresie i napięciu biegać po sklepach, aby znaleźć odpowiedni prezent. Nie martwcie się, jeśli zapomnieliście na śmierć o tym święcie i prezencie dla ukochanego/przyjaciela/taty/dziadka czy innego ważnego „chłopaka” w Waszym życiu. Spokojnie zdążycie jeszcze kupić odpowiedni prezent, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na e-booka – w końcu można go kupić w mgnieniu oka bez wychodzenia z domu.
Na przykład na Woblinku możecie kupować e-booki dla swoich bliskich. Wystarczy wybrać książkę, skorzystać z opcji „Wyślij w prezencie”, dodać życzenie i ustawić datę – gotowe!
Dzień Chłopaka na świecie
Dzień Chłopaka obchodzimy w tym roku w sobotę. Nie należy mylić tego święta z Dniem Mężczyzny, który przypada na 10 marca, czyli zaraz po Dniu Kobiet. Jutrzejsze święto jest zatem dedykowane chłopcom, nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby obchodzili je wszyscy przedstawiciele płci męskiej. To święto celebrowane jest na całym świecie w różnych terminach. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii przypada na 5 kwietnia, w Meksyku na 19 listopada, a w Norwegii na 7 października. Co ciekawe krajem z najdłuższą tradycją obchodzenia Dnia Chłopaka jest Japonia. To święto znane jest tam pod nazwą Tango-no Sekku już od VI wieku (od momentu zakończenia drugiej wojny światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka).
Jak wybrać prezent idealny?
Jeśli chcemy, aby nasz prezent był w 100% trafiony, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zainteresowania i gust osoby, którą chcemy obdarować. W odniesieniu do prezentu książkowego sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy wiedzieć, jaki jest ulubiony gatunek czy autorzy ukochanej osoby – to już połowa sukcesu. Drugie pół to wiedza, które książki nasz mąż/partner/tata itp. czytał, a z którymi jeszcze nie zdążył się zapoznać.
W naszych propozycjach znajdą się książki dla zapalonych kibiców, fanów mocnych wrażeń, historii z dreszczykiem, fantastyki czy klasycznych gangsterskich klimatów, a także wiele więcej. Zaczynajmy!
„Millennium” Stieg Larsson, po śmierci Larssona cykl kontynuuje David Lagerkrantz
To zdecydowanie najpopularniejsza nordycka seria książek w XXI wieku. „Millennium” Larssona sprzedało się w ogromnym nakładzie ponad 60 milionów egzemplarzy na całym świecie. Głównymi bohaterami cyklu są dziennikarz wydający pismo „Millennium”, Mikael Blomkvist, i hakerka pracująca dla służb bezpieczeństwa, Lisbeth Salander. Każda kolejna cześć opisuje nowe, bardzo ryzykowne zadanie, którego wykonania podejmują się bohaterowie. Historie są tak autentyczne, że niektóre osoby wierzą, że wydarzyły się naprawdę. Na podstawie cyklu powstały trzy szwedzkie pełnometrażowe filmy i jeden amerykański, wyreżyserowany przez Davida Finchera.
Po śmierci pisarza (z powodu zawału serca w 2004 roku) kontynuacji cyklu w luźnym oparciu o notatki Larssona podjął się David Lagerkrantz.
„Ja. Ibra. Moja historia” Zlatan Ibrahimović, wysłuchał David Lagercrantz
Wspominany wyżej David Lagerkrantz jest znany również jako współautor napisanej wraz z najsławniejszym szwedzkim sportowcem, Zlatanem Ibrahimovicem, biograficznej książki zatytułowanej „Ja, Ibra”. Okazała się ona prawdziwym bestsellerem, idealnym dla wszystkich fanów Zlatana i piłki nożnej, czy ogólnie sportu. Na kartach książki poznajemy momentami niezwykle trudne życie utalentowanej i cenionej gwiazdy piłki nożnej. Początki kariery Ibrahimovica były trudne. Pochodzi z Rosengård, sypialnej dzielnicy na peryferiach Malmö. Rodzice kolegów z drużyny chcieli usunięcia go z niej, a trenerzy zawsze byli bardziej skorzy do krytyki niż udzielania wsparcia. Pragnienie bycia lepszym i determinacja doprowadziły go na szczyt. „Ja. Ibra. Moja historia” to opowieść o ciężkiej drodze od getta do sławy. W książce piłkarz pierwszy raz opowiada o swoich przeżyciach zarówno z boiska, jak i spoza niego.
„To” Stephen King
Prezent idealny dla wszystkich fanów króla grozy, którzy jakimś cudem jeszcze nie mieli okazji przeczytać tej opowieści. Jest to jedna z najlepszych i najbardziej dojrzałych książek pisarza. Zło ukrywające się pod postacią mrożącego krew w żyłach klauna kontra grupa przyjaciół zmuszona do konfrontacji z nim. „To” jest jedną z tych powieści, po których nocne powroty do domu nie wydają się dobrym pomysłem, a uczucie, że ktoś czai się za naszymi plecami nie zniknie jeszcze przez długi czas po zakończeniu lektury. Historia stworzona przez Kinga to też piękna opowieść o dorastaniu i sile przyjaźni.
Jeśli jednak osoba, którą chcecie obdarować ma już tę książkę za sobą, a uwielbia Kinga, to nic straconego! W końcu mistrz grozy ma na swoim koncie grupo ponad pół setki książek – o części z nich pisaliśmy TUTAJ.
Cykl „Pieśń Lodu i Ognia” George R.R. Martin
Dla wszystkich fanów fantasy idealnym podarunkiem będzie książka otwierająca cykl „Pieśń Lodu i Ognia”, a każdy kto już zaczął przygodę z prozą Martina, na pewno ucieszy się z kolejnych części. Szczególnie polecam tym, którzy oglądali serial i zostali jego fanami, a nie sięgnęli jeszcze po książkowy pierwowzór.
Akcja cyklu oscyluje wokół krwawej, nieraz bratobójczej walki o objęcie Żelaznego Tronu i władzy, którą zasiadanie na nim niesie ze sobą. Z tomu na tom walki stają się coraz brutalniejsze, intrygi i spiski bardziej zawiłe, a zagrożenie zza muru coraz bardziej realne. Cały cykl (jeszcze niedokończony, ale miejmy nadzieję, że to się szybko zmieni) to wyjątkowa uczta dla fanów nie tylko fantastyki, ale i romansu, horroru czy powieści obyczajowej – tak rozbudowana historia nie czerpie tylko z jednego gatunku, a właściwie ze wszystkich, więc każdy czytelnik znajdzie tam coś dla siebie.
Cykl „Harry Hole” Jo Nesbø
Idealną propozycją dla wielbicieli nie do końca typowego skandynawskiego kryminału doprawionego szczyptą klasycznego thrillera będzie cykl o policjancie alkoholiku, Harrym Hole’u. Cyklu nie trzeba czytać w kolejności, jednak moim zdaniem jest to najlepszy sposób lektury. Pierwszy tom poświęcony jest sprawie tajemniczej śmierci Inger Holter, która padła prawdopodobnie ofiarą seryjnego mordercy. W celu rozwikłania tej zagadki do australijskiego Sydney przejeżdża rodak zamordowanej – norweski policjant, Harry Hole. Poznaje on stopniowo coraz bardziej niebezpieczne oblicze słonecznego miasta, pełnego domów publicznych, podejrzanych lokali, handlarzy narkotyków. Pozornie spokojnymi ulicami zdaje się przemykać wielu niebezpiecznych seksualnych dewiantów. Uzależnienie od alkoholu i własne demony Harry’ego zdecydowanie nie ułatwiają mu rozpracowania sprawy, do której został przydzielony.
Jeśli chcecie zapoznać się z większym gronem pisarzy skandynawskich, aby być może wśród nich znaleźć tę idealną na prezent książkę, polecam zajrzeć TUTAJ.
„Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu” Christopher Oldstone-Moore
Ciekawym prezentem dla wszystkich posiadaczy i wielbicieli bród będzie książka w całości im poświęcona. Zwłaszcza, że już od jakiegoś czasu możemy zaobserwować powrót i triumf brody. Posiadanie zarostu na twarzy stało się po prostu modne. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne prawie zapomniane barber shopy – zawód golibrody znów jest na topie.
Christopher Oldstone-Moore w swojej książce przedstawia barwną historię brody. Pokazuje trwającą od lat walkę zarostu z brzytwą czy żyletką. Na kolejnych kartach ukazuje niezwykłe i zaskakujące dzieje brody, zaczynając od Chrystusa, przez Che Guevarę i Johna Lennona aż na Davidzie Beckhamie kończąc. To między innymi oni wpływali na losy i popularność męskiego zarostu na twarzy. Autor zabiera czytelników w podróż śladami tytułowej brody, pokazując jej burzliwą historię.
„W górach szaleństwa i inne opowieści” H.P. Lovecraft
Wszyscy fani grozy zarówno tej literackiej, jak i filmowej będą zachwyceni po otrzymaniu w prezencie utworu, który wyszedł spod pióra Howarda Philipsa Lovecrafta. Jest on uznawany (słusznie!) za ojca horroru, jaki dzisiaj znamy. Znaczna część współczesnych twórców literatury grozy, takich jak Graham Masterton, Clive Barker, Dean Koontz czy Stephen King, inspiruje się twórczością Lovecrafra.
Jest on jednak pisarzem trudnym. Wielu fanów horroru sięga po jego dzieła i nie kończy lektury, ponieważ spodziewali się czegoś innego (jeśli chcecie wiedzieć jak odpowiednio zabrać się za czytanie Lovecrafta polecam zajrzeć TUTAJ). . Czytanie utworów ojca horroru wymaga przygotowania i otwartości umysłu. Jednak wszyscy gotowi na dużą dawkę niepokoju i niesamowitości poczują się w pełni usatysfakcjonowani. Bohaterowie kreowani przez Lovecrafta często popadali w obłęd, bywali odizolowani od reszty społeczeństwa, cechowali się wysoką inteligencją, a mimo tego często nie znajdowali odpowiedzi na dręczące ich pytania o spotykające ich przeciwności losu i niepokój czający się zawsze z tyłu ich głów. H.P. Lovecraft jest jednak znany i ceniony głównie za wykreowaną przez niego własną mitologię – postacie Wielkich Przedwiecznych, w tym najbardziej chyba rozpoznawalnego Cthulhu.
Proponowany tutaj tom jest zbiorem najbardziej reprezentatywnych dla autora opowiadań i powieści.
„Król” Szczepan Twardoch
Powieść idealna dla wszystkich fanów brutalnych gangsterskich historii pełnych seksu, alkoholu, przemocy i dobrej literatury. Rok 1937, Warszawa. W tle coraz bardziej realna wizja wojny. Miasto podzielone przez polsko-żydowskie konflikty i związane z nimi wpływy. Polska część kreuje się na zachodnioeuropejską, bogatą, cywilizowaną i wykształconą. Jej mieszkańcy to mówiący po polsku katolicy. Druga część, skupiona wokół Nalewek, jest biedna i brudna. Zamieszkują ją głownie mówiący w jidysz Żydzi, w tym niezwykle przystojny i charyzmatyczny bokser Jakub Szapiro. Obie części Warszawy łączy przemoc i coraz bardziej eskalujący konflikt. Świat przedstawiony jest nakreślony przez Twardocha tak szczegółowo i wiarygodnie, że wydaje się wprost namacalny. „Król” to póki co najlepsza powieść w dorobku autora.
„Higgs. Odkrycie boskiej cząstki” Jim Baggott
Dla tych, którzy od beletrystyki wolą literaturę popularnonaukową, doskonałym prezentem będzie książka Baggotta o odkryciu bozonu Higgsa, często nazywanego boską cząstką. Niezwykle kosztowna budowa Wielkiego Zderzacza Hadronów okazała się grą wartą świeczki. Po przeszło czterdziestu latach od chwili, kiedy Peter Higgs sformułował przewidywania odnośnie do nowego bozonu i powiązanego z nim pola, odnaleziono nieuchwytną cząstkę, co dowiodło, że to pole Higgsa odpowiada za powstanie masy – jednej z podstawowych własności fizycznych na Ziemi.
„MOCK” / „MOCK. Ludzkie zoo” Marek Krajewski
„MOCK” i druga cześć „MOCK. Ludzkie zoo” Marka Krajewskiego to jedne z najlepszych polskich (i nie tylko) kryminałów ostatnich lat. Akcja pierwszej z nich dzieje się we Wrocławiu w 1913 roku. Komisarz policji, Eberhard Mock, wplątał się w głośny skandal obyczajowy. Wskutek tego może utracić pracę w policji. Mock dostaje jednak drugą szansę – musi jednak rozwikłać tajemniczą zbrodnię. W Hali Stulecia odnalezione zostają cztery nagie ciała należące do gimnazjalistów, a nad nimi trup ze skrzydłami u ramion, którego opinia publiczna nazwała Ikarem. Wydawać by się mogło, że to zbiorowe samobójstwo, jednak prawda jest dużo bardziej złożona. Druga powieść o Mocku rozgrywa się w 1914 roku. Policjant odkrywa szokującą prawdę o piwnicach nieczynnego dworca, przez co naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Dzika pogoń za złoczyńcą powiedzie go do granic człowieczeństwa.
„Trupia farma” Bill Bass
Książka idealna dla pasjonatów kryminologii czy medycyny sądowej. Na leśnych ostępach Tennessee, na stosunkowo niewielkim obszarze, leżą ludzkie zwłoki: zatopione w wodzie, w bagnach, ukryte w bagażnikach, zakopane w ziemi. Jest to Ośrodek Antropologii Sądowej Uniwerystetu Tennessee, znany bardziej jako Trupia Farma – wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa. Bada on co dokładnie dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci, odpowiadając między innymi na pytanie, jak blisko rozkładającego się ciała trzeba się znaleźć, żeby je poczuć?
Trupia Farma zrewolucjonizowała współczesną medycynę sądową. Autor nie tylko pokazuje czytelnikom co i kiedy dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci, ale również dzieli się historiami o najbardziej pasjonujących śledztwach.
Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże wszystkim tym, którzy dotychczas nie mieli pomysłu na wymarzony prezent – zapewniamy, że książka sprawdzi się w tym przypadku doskonale.
Wszystkim Panom życzymy samych udanych prezentów i wszystkiego najlepszego w dniu ich święta!
Martyna Gancarczyk
O autorce artykułu
Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).