6 września – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Znamy zwycięzców Nagrody Literackiej Gdynia i finalistów Nike! Nie kupuj książek, do których masz darmowy dostęp – namawia portal Lifehacker. Ukazał się manifest artystów popierających inicjatywę „Kultury Niepodległej”. A to jeszcze nie wszystko!

Nie płać za klasyczne dzieła, jeśli masz prawo do darmowego dostępu do nich

Anglojęzyczny portal Lifehacker.com zamieścił spis kilku portali, na których można za darmo (lub za niewielką opłatą) uzyskać dostęp do klasyki literackiej. Jak raportuje nam Feedly, publikacja zdobyła sporą popularność w anglosaskiej części książkoholicznego Internetu. My od siebie dodamy, że poza wymienionymi serwisami sporo darmowej klasyki możecie znaleźć na stronie księgarni Woblink oraz fundacji Wolne Lektury!

Chcesz mieć empatyczne dziecko? Kupuj mu książki z ilustracjami…

… ale takimi, na których przedstawieni są ludzie. Naukowcy z Uniwersytetu z Toronto dowiedli, że dzieci, którym czytano książki z grafikami przedstawiającymi ludzi wykazywały większą empatię. Więcej na ten temat przeczytacie na portalu Booklips.pl.

Znamy zwycięzców Nagrody Literackiej Gdynia i finalistów Nike

Na portalu Lubimy Czytać opublikowano listę 4 laureatów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Są nimi Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Salcia Hałas oraz Ryszard Engelking.

Za tę książkę Stanisław Łubieński został laureatem Nike 2017

Z kolei nominacje do finału tegorocznej Nagrody Nike zdobyli Radka Franczak, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Cezary Łazarewicz, Stanisław Łubieński, Jacek Podsiadło, Monika Sznajderman i Krzysztof Środa. Książki finalistów szczegółowo omówiły Justyna Suchecka i Natalia Szostak, vlogerki prowadzące kanał Krótka Przerwa. Zwycięzcę poznamy już w październiku!

Początek roku szkolnego a pasja czytelnicza

Choć szkoła powinna stymulować pasje czytelnicze, to powiedzmy, że jesteśmy świadomi, iż założenia teoretyczne nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Dwa portale literackie postanowiły swoimi tekstami osłodzić gorzki koniec wakacji. Na portalu Niestatystyczny.pl pojawił się artykuł przedstawiający 10 nieoczywistych, a ciekawych książek, których akcja dzieje się w szkole, choć NIE SĄ one lekturami szkolnymi.

Ponadto na naszym portalu został też opublikowany artykuł, w którym podano 10 pomysłowych sposobów na czytanie książek w czasie nudnych lekcji. Nie korzystajcie z niego zbyt często, w końcu wszystkie przedmioty są ważne, ale jeśli są lekcje, na których nie dowiadujecie się niczego nowego… to my Was rozgrzeszamy. Czytajcie śmiało!

Bestsellery!

W najnowszym odcinku vloga Księgarka dość szczegółowo została omówiona lista najgorętszych sierpniowych bestsellerów. Co ciekawe jest wśród nich kilka książek, które jeszcze nie ukazały się na rynku, a to zaszczytne miejsce zapewniła im przedsprzedaż. Jest to o tyle zaskakujące, co… troszkę niepokojące.

Manifest Kultury Niepodległej

24 sierpnia swój manifest ogłosiła Kultura Niepodległa. Ruch ten określa się jako apolityczny i za cel stawia sobie odpolitycznienie prokulturalnej działalności rządu w tym m.in. umożliwienie twórcom uzyskania wpływu na wybór ministra kultury. Pod manifestem Kultury Niepodległej podpisały się już tysiące polskich artystów, wśród nich m.in. Sylwia Chutnik, Olga Tokarczuk czy Andrzej Saramonowicz.

Co ciekawe inicjatywa jest atakowana zarówno przez Bogdana Zdrojewskiego (ministra kultury w rządzie Donalda Tuska), jak i zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Czy słusznie? Czas pokaże, czy ich obawy są uzasadnione.

Chcesz zarabiać na korepetycjach? Powinieneś sięgnąć po tę książkę

E-book „Zawód: Korepetytor” to naprawdę solidnie przygotowane kompendium dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć zarabiać, douczając dzieci i młodzież. Zaskakujący jest fakt, że publikacja tego typu… jest dostępna zupełnie za darmo! By ją zdobyć, wystarczy zapisać się do newslettera portalu e-korepetycje.net.