4 sierpnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Nie żyje Wanda Chotomska. Uciekający przed ISIS iracki poeta znalazł schronienie we Wrocławiu. James Pattersona utracił status najlepiej zarabiającego pisarza wg Forbesa. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Nie żyje Wanda Chotomska

Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, autorka, na której wierszykach, książkach i wieczorynkach wychowały się cale pokolenia, zmarła 2 sierpnia. Przyczyną śmierci była choroba, z którą pisarka zmagała od dłuższego czasu. W chwili śmierci miała 87 lat.

Wanda Chotomka
autor fotografii: Ja Fryta
źródło: wikipedia.org
licencja: CC BY 2.0

Wrocław na ratunek prześladowanemu poecie

„Prześladowany iracki poeta znalazł schronienie przed tzw. Państwem Islamskim we Wrocławiu” – donosi portal Booklips. Chodzi o pochodzącego z Mosulu Umara Abdul-Nassera, poetę i muzyka. Jego życiu bezpośrednio zagrażał terror ISIS.

Umar Abdul-Nasser „Więzień z Mosulu”

W 2015 roku Wrocław przystąpił do ICORN, czyli Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy. Najsłynniejszą osobą, która uzyskała opiekę w ramach działalności sieci ICORN, jest laureatka Literackiej Nagrody Nobla, Swietłana Aleksijewicz.

James Patterson nie jest już najlepiej zarabiającym pisarzem

Portal Booklips informuje, że J. K. Rowling wyprzedziła Jamesa Pattersona na liście najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. Jak widać, nieprzychylne recenzje „Przeklętego dziecka” nie przeszkodziły w dobrej sprzedaży tytułu.

Obecnie lista najlepiej zarabiających pisarzy wg Forbesa wygląda następująco:

 1. J.K. Rowling – 95 mln $
 2. James Patterson – 87 mln
 3. Jeff Kinney – 21 mln $
 4. Dan Brown – 20 mln $
 5. Stephen King – 15 mln $
 6. John Grisham – 14 mln $
 7. Nora Roberts – 14 mln $
 8. Paula Hawkins – 13 mln $
 9. E.L. James – 11,5 mln $
 10. Danielle Steel – 11 mln $
 11. Rick Riordan – 11 mln $

Pomimo niskiego stanu czytelnictwa w Polsce, na książkach dalej można zarabiać duże pieniądze

Skoro już przy Forbesie jesteśmy, na jego polskiej stronie ukazał się bardzo interesujący artykuł o polskim rynku wydawniczym i możliwościach finansowych, jakie za nim stoją. Autor tekstu, Filip Kowalik, skupia się na wielkich sukcesach wydawnictw Sonia Draga i Wielka Litera.

Bardzo interesująca i inspirująca publikacja!

Znamy gości Polconu 2017

Jak informuje portal Lubimy Czytać, w tym roku odbędzie się już 30. edycja tego kultowego konwentu miłośników fantastyki. Będzie można na nim spotkać m.in. Annę Kańtoch, Angusa Whatsona, Catherynne M. Valente, Roberta M. Wegnera , Stefana Dardę, Jakuba Ćwieka… Lista jest na tyle długo, że pozostaje nam odesłać czytelników do całej publikacji 🙂

Znajdź książki Anny Kańtoch na Woblink.com

Kindle Oasis znika z półek… ale nie oznacza to niczego dobrego

Jak donosi Świat Czytników, wiele wskazuje na to, że Amazon zaprzestał dalszej produkcji ekskluzywnego czytnika e-booków Kindle Oasis. Może to zaskakiwać tych, którzy czytali nadzwyczaj przychylne recenzje urządzenia. Mniej zaskakuje tych, którzy znają jego zaporową cenę. Czyżby czytelnicy nie chcieli drogich maszyn do czytania, ale tańszych urządzeń o możliwe największej wytrzymałości?