20 lipca – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Stare egzemplarze „Pippi na Południowym Pacyfiku” niszczone przez poprawność polityczną, wizerunek Jane Austen na banknocie, Zadie Smith pisze swoją pierwszą powieść historyczną. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Pippi niszczona

Jak donosi Niestatystyczny.pl, stare egzemplarze książki „Pippi na Południowym Pacyfiku” Astrid Lindgren zostały zniszczone. Do tego wydarzenia doszło w szwedzkiej gminie Botkyrka, która znajduje się obok Sztokholmu. Internet zagotował się na wiadomość, że wspomniane książki są palone, jednak nie okazało się to prawdą –bibliotekarze poddali recyklingowi woluminy łamiące zasady poprawności politycznej. Dotyczy to także „Pippi na Południowym Pacyfiku”, ponieważ w książce znajdują się obraźliwe stwierdzenia, które mogą być uznawane za rasistowskie. Stare wydania zostają zastępowane przez nowe, niełamiące zasad poprawności. Dla przykładu „Króla Murzynów” zastąpiono „Królem Południowego Pacyfiku”.  To kolejna kontrowersyjna sytuacja mająca miejsce w tej placówce – kiedyś odmawiano wypożyczenia książek, których treść była z jakiś powodów niewygodna.

Znajdź na Woblink.com

200. rocznica śmieci Austen i jej twarz na banknocie

18 lipca od śmierci Jane Austen minęło już 200 lat. Pisarka żyła otoczona plotkami i tajemnicami na swój temat, a jej twórczość mimo upływu lat nie straciła na uroku.

Znajdź na Woblink.com

Jak podaje „Los Angeles Times„, Jane Austen wraca do obiegu. Jej twarz będzie zdobić banknot o wartości 10 funtów. Nowy banknot z wizerunkiem pisarki został przedstawiony we wtorek przez angielski bank. Autorka „Dumy i uprzedzenia” to pierwsza pisarka, która pojawiła się na brytyjskich pieniądzach. Jest też trzecim angielskim twórcą, którego oblicze zostało ukazane na dziesięciofuntowym banknocie, dołączyła tym samym do Charlesa Dickensa i Charlesa Darwina.

Śmierć Julii Hartwig

Jak podaje Onet.pl, 14 lipca w USA zmarła Julia Hartwig, wybitna eseistka, tłumaczka literatury, a przede wszystkim poetka. W sierpniu miała świętować swoje 96. urodziny. Informację o śmierci Hartwig podała za pośrednictwem Facebooka jej przyjaciółkaPaula Sawicka – opublikowała ona list od córki poetki, Danielle.

Znajdź na Woblink.com

Julia Hartwig ma bardzo bogaty dorobek literacki. Jest to głównie poezja. Wszystkich chcących przypomnieć sobie lub przybliżyć jej wyjątkowe utwory przekierowuję na portal Culture.pl, gdzie znajduje się przygotowany przez jego twórców alfabet uwzględniający utwory poetki, które ich zdaniem najlepiej pokazują to, że autorka w swojej twórczość kierowała się przede wszystkim sercem.

Zadie Smith i jej pierwsza powieść historyczna

Portal Booklips informuje, że znana pisarka Zadie Smith pisze swoją pierwszą powieść historyczną. Książka ma nosić tytuł „The Fraud”. Data premiery nie jest obecnie znana. Powieść ma być inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Miejsce akcji to Londyn w latach 30. i70. XIX wieku. Fani autorki będą musieli jeszcze trochę poczekać, gdyż najpierw powinien ukazać się jej pierwszy zbiór opowiadań (w 2019 roku).

Co czytać?

Na vlogu BukBuka pojawiła się esencjonalna i interesująca recenzja książki „Dziedzictwo” Ann Patchett.

Natomiast Olga z Wielkiego Buka przygotowała recenzję głośnej pozycji, jaką niewątpliwie jest „Misja: Encyklopedia” autorstwa Arturo Pérez-Revertego.

Być może powyższe recenzje rozwiążą problem czytelników, którzy nie mogą się zdecydować, co przeczytać.

„E-book” czy „ebook”?

Na portalu Świat czytników można przeczytać bardzo ciekawy artykuł na temat podstawowej, ale jakże ważnej sprawy. Mianowicie, jaką nazwę noszą książki czytanie na czytnikach, tabletach itp.?

Odpowiedź nasuwająca się jako pierwsza to „e-book”. Ale w takim razie jak pisany? „E-book” czy „ebook”? A może anglicyzm jest w tym przypadku niepotrzebny i lepiej używać określenia „e-książka” lub najpoprawniejszego „książka elektroniczna”? Mimo że problem nazewnictwa e-booków wydaje się czymś czysto akademickim, to problem, jakiego słowa użyć i jak je zapisać, będzie pojawiał się w wielu tekstach poświęconych elektronicznemu czytelnictwu.

Pamiętajcie, że nadal możecie wybrać się w niezwykłą książkową podróż z literackim biurem podróży – Woblink Travel

W tym tygodniu podróżujemy do Wielkiej Brytanii, słynącej z dobrej herbaty i doskonałej literatury. Przedstawiamy tam wyjątkowych twórców fantasy, topowe dzieła podejmujące tematykę utopi/dystopii, klimatyczne, klasyczne powieści kryminalne czy książki z czasów dzieciństwa. A to jeszcze nie wszystko!  Zapraszamy!

Czytnik Kindle Paperwhite II za najbardziej brytyjskie zdjęcie!

Na fanpage’u księgarni Woblink do poniedziałku włącznie trwa konkurs, w którym w zamian za zrobienie najbardziej brytyjskiego zdjęcia można otrzymać podświetlany czytnik e-booków Kindle Paperwhite II. Jedyne, co trzeba zrobić, to zamieścić zdjęcie  w komentarzu pod postem lub wstawić na Instagrama z #woblinktravel2017.