13 lipca – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Film opowiadający historię życia A.A. Milne’a już we wrześniu wchodzi do kin, premiera nowej książki Terry’ego Pratchetta zawierającej niepublikowane dotąd świąteczne opowiadania została zapowiedziana na październik tego roku, baśń napisana na sukience przez autorkę cyklu o Harrym Potterze nadal nie ujrzała światła dziennego i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się to zmieni. A to jeszcze nie wszystkie newsy dzisiejszego przeglądu!

 Już we wrześniu wchodzi do kin film o A.A. Milne’em!

Jak podaje Lubimy Czytać, film pod tytułem „Goodbye Christopher Robin” to opowieść o życiu twórcy znanego na całym świecie Kubusia Puchatka. To również historia miłości do syna, Christopha Robina, która to zainspirowała autora to stworzenia cudownej, niezapomnianej historii przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Premiera filmu zapowiedziana jest na wrzesień tego roku (data premiery dotyczy kin angielskich).

Znajdź na Woblink.com

Mimo że twórca Kubusia Puchatka kojarzy się głównie z pełną ciepła bajką dla dzieci, to trailer otwiera scena wojenna. W filmie widz pozna historię A.A. Milne’a głównie z czasu I wojny światowej, by dopiero potem ujrzeć go jako ojca i pisarza.

Reżyser filmu to Simon Curtis, znany między innymi z „Mój tydzień z Marilyn” czy „David Copperfield”.

Wszystkim tym, którzy już nie mogą się doczekać wrześniowej premiery, polecam obejrzenie trailera:

Autorka cyklu o Harrym Potterze napisała baśń na sukience, którą założyła na swoje urodzinowe przyjęcie

Jak podaje „Los Angeles Times„, J.K. Rowling napisała baśń, którą zapisała na sukience. Nie ma żadnych informacji na temat tego, czy tekst kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Póki co szanse przeczytania go mają tylko osoby z dostępem do szafy Rowling.

Cała historia rozpoczęła się od imprezy z okazji 50. urodzin autorki, które urządziła w Halloween. Każdy miał przyjść ubrany za swój prywatny koszmar. Jak można przeczytać na Booklips, autorka przebrała się za zagubiony manuskrypt. Z wypowiedzi J.K. Rowling wynika, iż historia obraca się wokół polityki, ale nie w sensie polityki partyjnej.

Trudno stwierdzić, czy kiedykolwiek będziemy mieć szansę na przeczytanie tekstu zapisanego na sukience. Jest szansa, że autorka postanowi udostępnić go w ramach akcji charytatywnej, gdyż w przeszłości przekazywała już dochody ze sprzedaży krótkich opowiadań na takie cele (było tak w przypadku tekstu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”).

W październiku odbędzie się premiera nowej książki Terry’ego Pratchetta, zawierającej niepublikowane wcześniej świąteczne opowiadania

Booklips podaje informację, która ucieszy każdego fana Terry’ego Pratchetta. Archiwa pisarza były mianowicie pełne nigdy niepublikowanych opowiadań o tematyce świątecznej. Będzie można je przeczytać w nowej książce, której premiera została zapowiedziana na październik tego roku. Zbiór utworów napisanych przez zmarłego dwa lata temu autora będzie nosić tytuł „Father Christmas’s Fake Beard”. W jego skład wejdzie jedenaście opowiadań utrzymanych w klimacie Świąt, z czego tylko jedno z nich było wcześniej publikowane.

Znajdź na Woblink.com

Belgia – w życie wchodzi ustawa o stałej cenie książki

Jak podaje Cyfranek, w Belgii 1 lipca nabrała mocy ustawa dotycząca stałej ceny książki. To prawo dotyczy tylko i wyłącznie wydawnictw w języku niderlandzkim, a publikacje w języku niemieckim i francuskim nie są nim objęte. Warty zaznaczenia jest fakt, że ustawa ta obejmuje również e-booki – zgodnie z zasadą, że e-book to książka, a wydania elektroniczne także automatycznie podlegają regulacjom. Prowadzi to do wniosków, że i w Polsce może się to skończyć podobnie.

Pojawił się zbiór książek napisanych przez byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego

Jak można przeczytać w artykule zamieszonym na stronie Instytutu Książki, z okazji 70. rocznicy powstania niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau ukazał się wyjątkowy zbiór książek autorstwa jego byłych więźniów. Zbiór ukazał się nakładem Muzeum Auschwitz.  Jak mówi Jadwiga Pinderska-Lech, szefowa wydawnictwa Muzeum:

Publikacje, które składają się na to bibliofilskie wydanie, to dziesięć różnych, jakże odmiennych perspektyw widzenia Auschwitz. Autorzy różnią się między sobą wszystkim: wiekiem, a w związku z tym i bagażem doświadczeń, oraz formacją intelektualną, narodowością, a przede wszystkim losami obozowymi[1].

Autorami są Żydzi skazani na zagładę, cudownie ocaleni, aresztowani za czynną działalność na rzecz ruchu oporu, jak katolicki ksiądz.
Wspólny tytuł zbioru to „Dziesięć perspektyw widzenia Auschwitz”. Dostępny jest w dwóch językach – polskim i angielskim.

Przypominamy, że wciąż możecie wybrać się w niezwykłą książkową podróż z literackim biurem podróży – Woblink Travel

W tym tygodniu podróżujemy do Rosji, intrygującej i pełnej sprzeczności. Znajdziecie tam wszystko – genialnych, uwielbianych na całym świecie klasyków, nie do końca znanych pisarzy młodego pokolenia, fantastyczne postapokaliptyczne uniwersum „Metro”, przyprawiające o gęsią skórkę klimatyczne kryminały i wiele, wiele więcej. Zapraszamy!