13 czerwca – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Przyznanie Nagród im. Wisławy Szymborskiej i Transatlantyku, Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskich, Festiwal Miłosza – niewątpliwie krakowskie wydarzenia literackie zdominowały weekend książkolicznych newsów. Na szczęście poza grodem Kraka też się dzieje. Kot w Worku na Woblink.com, Shire w Polsce, Zagajewski doceniony w Hiszpanii. Ale to jeszcze nie wszystko!

Marcin Sendecki z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej

Na Xięgarni.pl możecie przeczytać o laureacie 5. edycji nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którym został Marcin Sendecki za tom poetycki “W”. 10 czerwca w czasie oficjalnej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, Sendecki oprócz statuetki otrzymał czek na 100 tys. złotych. Do tej pory wyróżnieni tą nagrodą zostali: Krystyna Dąbrowska, Julia Hartwig, Jacek Podsiadło, Roman Honet i Jakub Kornhauser.

Marcin Sendecki
fot. Jakub Ociepa
źródło: informacja prasowa

Booknews o 270 tys. darmowych książkach w USA

Booknews donosi: w ramach Book Rich Environment w Stanach Zjednoczonych mieszkańcy kilkudziesięciu osiedli rozmieszczonych w kilkunastu stanach otrzymają przeszło 270 tys. darmowych książek. Akcja potrwa przez całe wakacje, a w jej organizację zaangażowane są NGO-sy, administracja federalna, biblioteki, wydawnictwa oraz władze lokalne. Wszystko to ma na celu pobudzenie życia czytelniczego, aktywizację życia w bibliotekach i zachęcenie ludzi do sięgania po literaturę.

Instytut Książki: Nagroda Transatlantyk dla Lajosa Pálfalviego

Przyznanie Nagrody Transatlantyk odbyło się w czasie Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej w dniach 9–11 czerwca w Krakowie, organizowanego przez Instytut Książki. Nagroda przyznawana jest wybitnym popularyzatorom literatury polskiej za granicą. W tym roku doceniony został Lajos Pálfalvi (ur. 1959), węgierski historyk literatury, krytyk i tłumacz.

Serwis Bookeriada informuje o zbliżającym się konkursie na najlepszą książkę historyczną pierwszego półrocza

Jak podaje Bookeriada, rozpoczął się plebiscyt “Historia zebrana”. Na portalu historiazebrana.pl można będzie głosować na najlepszą książkę historyczną pierwszej połowy 2017 roku. Wśród nominowanych znalazło się aż 29 pozycji. Książki będą wybierane w trzech kategoriach: “W rolach głównych”, “Okiem badacza” i “Historia niebanalna”. Zwycięzców wybiorą internauci oraz jury złożone z redakcji portali histmag.org i granice.pl, a także naukowcy, recenzenci i publicyści historyczni.

Zagajewski z Nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie literatury

Jak informuje Miasto Literatury, wybitny polski poeta, eseista i prozaik, wielokrotnie znajdujący się wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, finalista Nagrody Nike, został doceniony za granicą. Adam Zagajewski uhonorowany został Nagrodą Księżnej Asturii przyznawaną przez króla Hiszpanii. Oprócz statuetki otrzyma czek na 50 tys. euro.

Kup wiersze Adama Zagajewskiego na Woblink.com

Słownik slangu Burgessa

Anthony Burgess, autor “Mechanicznej pomarańczy”, był tak bardzo zafascynowany miejskim slangiem, że postanowił stworzyć słownik wyjaśniający wszystkie, często tajemnicze i niezrozumiałe wyrażenia. Wydawało się, że rozpoczęty przez Burgessa leksykon zaginął, jednak niedawno znaleziono sześć pakietów po cztery kawałki papieru. Opisano na nich hasła zaczynające się na litery A, B i Z. Na portalu LubimyCzytać.pl możecie przeczytać więcej o tym projekcie.

Polak buduje Shire na Kaszubach

Miłość fanów Tolkiena do wykreowanego przez tego sławnego pisarza fantasy nie ma granic. Jeden z nich tworzy rekonstrukcję hobbiciej wioski Shire na Kaszubach! Więcej na ten temat na portalu Niestatystyczny.pl.

Kot w worku na Woblink.com

Tylko 13 czerwca na Woblink.com można kupić e-booka niespodziankę za 9,99 zł. Jaki w tym haczyk? Nie wiesz, jaką książkę kupujesz, decydujesz się na kota w worku. Jak zapewnia sam Woblink, książka jest mocną premierą, która gdy tylko trafi do stałej oferty, będzie miała dużo wyższą cenę.

Fotografia wyróżniająca: Mattias Diesel