Najlepsze premiery czerwca

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Czerwiec to idealny moment na gromadzenie czytelniczych zapasów na urlop. Na szczęście wydawcy o tym wiedzą i nie próżnują! W księgarniach lada chwila pojawią się bardzo ciekawe tytuły. Poniżej znajdziecie kilka kryminałów, świetną biografię, a także jamnika. Zapraszam do zapoznania się z wyborem najciekawszych (według nas) nowości wydawniczych czerwca.

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” Colson Whitehead

Premiera 14 czerwca

To jedna z najważniejszych książek 2016 roku, zdobywczyni Nagrody Pulitzera 2017 i National Book Award 2016. Wymieniana była przez Baracka Obamę i Oprah Winfrey wśród ich ulubionych książek!

Cora jest niewolnicą, tak samo jak jej matka i babka. Jest własnością plantatora bawełny w stanie Georgia. Kiedy przybyły z Wirginii Ceasar proponuje jej ucieczkę, dziewczyna postanawia zaryzykować. Jeśli zostaną złapani, czeka ich los o wiele gorszy niż śmierć. A łowcy niewolników nie odpuszczają, każdy złapany to dla nich niezły zarobek. Z jednej więc strony Whitehead przybliża nam najgorsze strony ludzkiej natury, z drugiej zaś odsłania tajniki pomocy niewolnikom i systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych, odtwarzając jego misterną konstrukcję i ucieczkowe szlaki. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na Północy, zyskuje także metaforyczny wymiar.

„Lokatorka” JP Delaney

W promocji na Woblink.com

Premiera 14 czerwca

Lee Child określił tę książkę “idealnym thrillerem psychologicznym”. I muszę przyznać mu rację – czytając “Lokatorkę”, nie raz nabawicie się ciarek na plecach. Jane wprowadza się do ultranowoczesnego mieszkania przy Folgar Street 1, ale lokum to ma swoje wymagania, podobnie jak jego ekstrawagancki właściciel. Gdy Jane próbuje ustalić, co stało się z poprzednią lokatorką, odkrywa rzeczy, o których wolałaby nie wiedzieć.

„Wanda” Anna Kamińska

Premiera 14 czerwca

Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Wanda Rutkiewicz powtarzała, że zginie w górach. I tak właśnie się stało. Zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Jej odejście, tak jak wiele innych zdarzeń z jej życia, do dziś owiane jest tajemnicą.

To nie tylko biografia znanej himalaistki, to także opowieść o niezwykłej sile pasji i miłości do gór, o przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości i poszukiwaniu wolności.

„Wiara” Anna Kańtoch

Premiera 14 czerwca

Spokój upalnego lata 1986 roku zostaje zakłócony, gdy na torach w Rokitnicy zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Nikt nie wie, kim ona jest i skąd się wzięła. Młody proboszcz, który znalazł ciało, przeczuwa, że za tą sprawą kryją się tajemnice z przeszłości. Gdy jednak próbuje dowiedzieć się czegoś o historii parafii, trafia na mur milczenia. Czyżby pogłoski o tym, że parafia jest przeklęta, nie były tylko przesądną gadaniną?

„Bad Mommy” Tarryn Fisher

Premiera 14 czerwca

Jeśli szukacie książki, która długo pozostawi po sobie niepokój, sięgnijcie po „Bad Mommy”.

Jolene i Darius prowadzą szczęśliwe i spokojne życie. Pewnego dnia ich sąsiadką zostaje Fig, która szybko zaskarbia sobie sympatię młodego małżeństwa. Z czasem jednak ich relacja staje się coraz dziwniejsza –Fig zaczyna gromadzić rzeczy identyczne jak u przyjaciółki, kupuje te same ubrania, publikuje zdjęcia z jej mężem…

„Plankton” Mariusz Sieniewicz

Znajdź na Woblink.com

Premiera 14 czerwca

Jest rok 2092. Świat, który znaliśmy, przestał istnieć. Stolicą Polacji jest Olsztyn, a Kraków podczas ataku terrorystycznego został niemal całkowicie zmieciony z powierzchni ziemi. Stolicą Apostolską jest Sztokholm. “Plankton” opowiada o świecie po wojnach religijnych, po zderzeniu się cywilizacji, przedstawia niezwykle plastyczną wizję, która skłania do zadawania najtrudniejszych pytań.

„Trzecia” Magda Stachula

Premiera 5 lipca

Autorka “Idealnej”, najlepiej sprzedającego się debiutu kryminalnego ostatnich lat, wraca z nową powieścią, po przeczytaniu której na pewno dwa razy sprawdzicie, czy dobrze zamknęliście drzwi.

Pewnego dnia Eliza orientuje się, że ktoś ją śledzi. Szuka pomocy, ale nikt jej nie wierzy. A prześladowca już wie o niej wszystko, ma też listę – ona jest na niej TRZECIA.

„Lily i ośmiornica” Rovley Steven

Lily jest dla Teda kimś wyjątkowym: razem jedzą, śpią i spędzają każdą wolną chwilę. To jej ufa, to bez niej nie może żyć. I nie przeszkadza mu, że Lily jest jamnikiem.

Pewnego dnia na głowie ukochanego zwierzęcia pojawia się złowroga ośmiornica, która wywraca do góry nogami ich dotychczasowe życie. Żeby przetrwać trudne chwile, Ted ucieka w krainę wyobraźni. Szuka pomocy wśród rekinów, a nawet wyrusza na otwarte morze, aby pokonać złośliwego stwora.