Magia pisania według Katarzyny Bondy – wywiad [wideo]

w dziale Archiwum/Sławni czytają by

O iskrze bożej, samotności, nienawiści do pisania, ciężkiej pracy, wierze w osadzone w rzeczywistości źródło powstawania wielkich powieści i konfrontacji fikcji ze światem realnym – o tym wszystkim w wywiadzie opowiada Katarzyna Bonda. Ponadto autorka porusza wiele kwestii związanych ze swoim zawodem – mówi o jasnych i mrocznych stronach bycia pisarzem oraz o tym, kto pisarzem w ogóle może zostać.

Katarzyna Bonda osiągnęła niesamowity sukces na polskim rynku wydawniczym, każda kolejna powieść autorki od momentu wydania stawała się ogólnopolskim bestsellerem, a na nowe książki jej czytelnicy czekają z wypiekami na twarzy. Pisarka podkreśla istotną kwestię silnego osadzenia fabuły swoich książek w świecie realnym. Nie można odmówić jej doświadczenia w tej sprawie, ponieważ przez kilkanaście lat pracowała jako dziennikarka i na co dzień zmagała się z rzeczywistością. Jak sama mówi, nie pisze kryminałów, tylko literaturę obyczajową z wplecionymi w fabułę wątkami kryminalnymi.

W wywiadzie udzielonym podczas 8. edycji Conrad Festivalu pisarka głównie opowiadała o trudnościach związanych z procesem twórczym i o tym, jak bohaterowie wymykają się jej spod kontroli. Katarzyna Bonda zwraca uwagę na ciągłe rozpraszanie spowodowane przez prozę życia codziennego, które odciąga ją od pisania, przerywa kontakt z kreowaną rzeczywistością. Najlepiej pisze się jej w samotności, jednak to też niesie za sobą negatywne konsekwencje.

Katarzyna Bonda – polska pisarka i dziennikarka pochodzenia białoruskiego, autorka bestsellerowych kryminałów. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytyecie Warszawskim oraz scenopisarstwo na PWSFTviT w Łodzi. Prowadzi także zajęcia z kreatywnego pisania. Przez kilkanaście lat pracowała jako dziennikarka. Udzielała się m.in. w redakcjach “Super Expressu”, “Naj”, “Wprost”, “Newsweeka” i “Miesięcznika Zdrowie”. Debiutowała powieścią “Sprawa Niny Frank”, za którą nominowana była do Nagrody Wielkiego Kalibru. Na swoim koncie ma ponad dziesięć książek, w tym serię kryminalną z Hubertem Meyerem w roli głównej, oraz podręcznik literacki pt. “Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania”. Za powieść “Okularnik” otrzymała nagrodę Bestsellery Empiku w kategorii “Literatura piękna”.

Krakowskie Biuro Festiwalowe: Audiowizualna biblioteka pisarzy „Writers in Motion” to długofalowy projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzięki wywiadom przed kamerą powstają audiowizualne sylwetki pisarzy polskich i zagranicznych, zarówno tych mieszkających w Krakowie, jak i tych, którzy odwiedzają miasto podczas licznych wydarzeń literackich.