2 czerwca – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Marek Krajewski skończył pisać kolejną książkę. Niższy VAT na e-booki stał się faktem! W Petersburgu stanęły budki telefoniczne, z których można zadzwonić do… XX-wiecznych rosyjskich poetów! Świat Czytników opublikował listę lektur szkolnych do podstawówki, które dostępne są za darmo i w wersji e-bookowej. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Koniec z wysoką stawką VAT na e-booki 

Parlament Europejski przegłosował ustawę pozwalającą nadawać niższy VAT na e-booki stosunkiem głosów 590 do 8! To dopiero pierwszy krok do wprowadzania jeszcze niższych cen na książki elektroniczne w Europie, ale w końcu został on podjęty! Teraz pozostaje nam powoli czekać, aż ustawa zostanie wprowadzona w życie 🙂

Marek Krajewski szykuje nam kolejnego „Mocka”

Dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli retro kryminałów! Marek Krajewski poinformował na swoim profilu, że skończył prace nad swoją kolejną książką. Wiemy już, jak wygląda jej okładka, wiemy, że zostanie wydana we wrześniu nakładem wydawnictwa Znak, a bohaterem będzie słynny Eberhard Mock. We wpisie autor postanowił nam zdradzić zarys fabuły…

Halo? Poezja?

Czy w obecnym świecie zdominowanym przez telefony komórkowe ktoś jeszcze potrzebuje budek telefonicznych? O dziwo tak, choć by zainteresować tłumy, muszą pełnić specjalną funkcję.  Jak donosi portal Booklips, takie urządzenia stanęły w Petersburgu, ale… „zadzwonić” z nich można tylko do XX-wiecznych rosyjskich poetów. Po wybraniu rozmówcy słyszmy głos jednego z rosyjskich arcymistrzów liryki deklamujący wiersze.

E-bookowa lista lektur do szkół podstawowych

Robert Drózd ze Świata Czytników postanowił sprawdzić, które lektury szkolne do podstawówki można legalnie przeczytać w wersji e-bookowej, które z nich są bezpłatne, a które komercyjne, oraz wskazał miejsce, gdzie można je nabyć. Cóż możemy rzec? Kolejny świetny wpis na Świecie Czytników J Trochę smuci fakt, że wciąż tyle książek nie zostało przygotowanych do udostępnienia w wersji cyfrowej przez wydawców, ale jak napisał Robert, „nie jest bardzo źle”.

Książki, które skierowały życie Elona Muska na jego kosmiczny kurs ratowania świata

O tym, że Elon Musk jest człowiekiem niezwykłym, tworzącym technologie przełomowe, to już chyba cały świat wie. O tym, że przeczytał zawartość całej szkolnej biblioteki w wieku 9 lat już niekoniecznie. Ale o tym, które książki skłoniły go do objęcia kursu na „ratowanie ludzkości”, wie jeszcze mniej osób. Lista nie jest długa, bo chodzi tylko o dwie z nich: „Władcy much” Williama Goldinga i „Fundację”  Isaaca Asimova. Więcej na ten temat znajdziecie na portalu Lubimy Czytać.

To był piękny Dzień Dziecka!

Wczoraj mieliśmy Dzień Dziecka i blogosfera nie zawiodła. Pojawiło się mnóstwo ciekawych publikacji z tej okazji, ale nas szczególnie urzekła ta z bloga Przeczytaj mnie, polecająca książki… dla naszego wewnętrznego dziecka. Trafiło to w naszą infantylną duszę 🙂

Portal Niestatystyczny.pl z kolei opublikował dwa bardzo interesujące artykuły. Pierwszy dotyczy najlepiej sprzedających się dziecięcych serii w historii. Aż dziw bierze, że są wśród nich takie, które nigdy nie zostały przetłumaczone na język polski. Czyżby polscy wydawcy nie byli zainteresowani dziecięcymi książkami skazanymi na sukces?

Drugi z kolei poświęcony jest najciekawszym seriom młodzieżowym. Listę otwiera oczywiście  głośne ostatnimi czasy „13 powodów”, ale red. Kamil Dachnij nie skupia się tylko na tym wpisie. Gorąco polecamy!

Kto czyta, ten żyje podwójnie – ciekawa galeria

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy bardzo ciekawe zdjęcia od p. Magdaleny Gładysz, nauczycielki j. angielskiego w Gimnazjum nr 1 im. Czesława Niemena w Lubinie, i jej uczniów. Pod hasłem „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” przygotowali bardzo fajną i pomysłową kolekcję zdjęć 🙂

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Booktube o wydarzeniach w czytelniczym świecie

Na sam koniec zamieszczamy nagrania dwóch vlogerów, wyróżnionych już przez nas tytułami „Blogerów miesiąca”, przygotowujących własne podsumowanie nowości na rynku wydawniczym. Obydwoje mają niezwykle interesujące newsy, a przy okazji… zupełnie różne! To tylko świadczy o tym, jak wiele w czytelniczym świecie się dzieje!