17 maja – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Nadchodzą Warszawskie Targi Książki, a na nich moc atrakcji! Znamy laureatów Paszportów Polityki dla książek historycznych! Analiza Bena Blatta wykazała, że co najmniej od lat 80. XX wieku powstają coraz grubsze książki. Znaleziono jedną z pierwszych drukowanych książek w Europie. A to jeszcze nie wszystko!

Warszawskie Targi Książki już za kilka dni!

Już w czwartek na Stadionie Narodowym rozpoczyna się jedna z największych imprez czytelniczych w Polsce: Warszawskie Targi Książki. Będzie na nich można nie tylko obciążyć swoje konto w banku, kupując ulubione książki, ale też w tłumie spotkać się z ulubionymi vlogerami książkowymi.

Swoją obecność na Targach potwierdziła już Księgarka

i Maja K.

Na targach ogłoszone zostaną także nominacje do wielu najbardziej prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE.

Jeśli chcecie przeczytać krótkie streszczenie najważniejszych atrakcji Warszawskich Targów Książki, koniecznie wejdźcie na portal Niestatystyczny.pl. Jeśli jednak interesuje Was dokładny plan Targów, możecie go poznać zarówno na ich stronie, która nie jest jednak do końca intuicyjna, lub na portalu Lubimy Czytać.

Targi będą trwać do niedzieli.

Paszporty Polityki dla książek historycznych

Na stronie tygodnika ukazała się lista książek historycznych nagrodzonych prestiżowymi Paszportami Polityki.

Jak pisze tygodnik: Spośród 130 nadesłanych książek nagroda w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych przypadła Dariuszowi Jaroszowi i Grzegorzowi Miernikowi za książkę „Zhańbiona” wieś Okół: opowieści o buncie. Ich praca o sprzeciwie chłopów wobec kolektywizacji to najwyższej próby historia porównawcza, odwołująca się do wydarzeń w krajach bałtyckich, ZSRR, Rumunii czy Jugosławii. W kategorii debiutu najlepsza okazała się książka Sebastiana Pawliny Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.

Pełną listę nagrodzonych znajdziecie TU.

Odnaleziono jedną z pierwszych wydrukowanych książek

Jak podaje portal Lubimy Czytać, bibliotekarka Erika Delbecque w czasie porządkowania archiwów biblioteki w University of Reading odkryła kilka stron jednej z pierwszych w historii wydrukowanych książek. Prawdopodobnie zostały wydrukowane w 1476 lub 1477 roku i pochodzą z książki „Sarum Ordinal” – przewodnika po dniach postnych pióra św. Osmunda.

Nieśmiertelna Ania

Choć od wydania pierwszych tomów przygód rudowłosej Ani Shirley minęło już ponad 100 lat, to wciąż zdobywa ona serca kolejnych zaczytanych pokoleń. Która czytelniczka choć raz nie utożsamiała się z bohaterką lub nie poczuła w niej choć przez chwilę pokrewnej duszy? Olga Kowalska, znana z vloga Wielki Buk, opublikowała na portalu Niestatystyczny.pl przepiękny artykuł, w którym podaje 5 powodów, dla których tak łatwo pokochać Anię z Zielonego Wzgórza. Trudno nie przyznać jej racji!

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Coraz grubsze, choć akurat nam to nie przeszkadza

Jak donosi portal Booknews, od lat osiemdziesiątych XX wieku na masie przybierają nie tylko kolejne pokolenia Amerykanów, ale także książki! Portal powołuje się na analizę przeprowadzoną przez Bena Blatta.

Taka otyłość nam nie przeszkadza! Czytania więcej, a książki i tak większość redakcji konsumuje w postaci e-booków, więc w dłoniach nam nie ciążą 🙂

Nowoczesne czytelnictwo

Planujecie już swój wyjazd na urlop i nie chcecie targać ze sobą walizki pełnej książek? W takim razie może warto rozważyć kupno czytnika? Jeżeli ponadto planujecie spędzać czas aktywnie, polecamy zakup urządzenia wodoodpornego. Nie wiecie, który wybrać? Nic straconego! Cyfranek przygotował dla Was zestawienie kilku tego typu urządzeń 🙂

Grafika reklamująca czytnik Pocketbook Aqua 2
źródło: pocketbook-reader.pl

Bookofakty

Strefa Czytacza serwuje kolejny odcinek Bookofaktów, w których dowiecie się m.in. jakie książki kończy właśnie Dmitrij Głuchowski (autor postapokaliptycznej serii „Metro”) oraz Andy Weir (autor „Marsjanina”).