Znamy tegorocznego laureata Nagrody Pulitzera! Niebawem premiera filmu dokumentalnego o Jerzym Pilchu. Ruszyło badanie czytelnictwa w sieci. W Warszawie na ulicach krzyczą o książkach. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!
Szpitale będą wzmacniać nie tylko ciało, ale też ducha i intelekt – o ile im w tym pomożemy
W ciągu dwóch lat na oddziałach dziecięcych w szpitalach w całej Polsce otworzono ponad 400 bibliotek – informuje Polskie Radio. A to wszystko za sprawą Fundacji Zaczytani.org, której twórcy organizują Wielką Zbiórkę Książek. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 23 kwietnia do 21 maja w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Trójmieście. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że w tym roku uda się zebrać 400 tys. książek. To bardzo realna perspektywa, o ile Wy, Drodzy Czytelnicy, zechcecie włączyć się do akcji 🙂
Colson Whitehead zdobywcą Pulitzera 2017!
Jak informuje portal Booknews , Colson Whitehead został nagrodzony Pulitzerem! Nagrodę zdobył za poruszającą powieść „Kolej podziemna”, która opowiada o niewolnikach próbujących uciec do wolności za pomocą tzw. „kolei podziemnej”. To metaforyczne określenie trasy, dzięki której abolicjoniści pomagali czarnoskórym w ucieczce do krajów, gdzie niewolnictwo było zakazane.
Powieść w Polsce ukaże się 14 czerwca nakładem wydawnictwa Albatros.
Masz dotykowego Kindle’a? Aktualizuj!
Świat Czytników zachęca wszystkich posiadaczy dotykowych Kindle’i powyżej modelu 6.0 do aktualizacji oprogramowania. Znacznie usprawniono funkcję podkreślania tekstów oraz… czytania komiksów. Teoretycznie to detale, ale każdy zapalony e-czytelnik wie, jak takie smaczki potrafią zwiększyć przyjemność z czytania e-booków.
Film filmem, ale wybitni aktorzy kochają też książki i się tego nie wstydzą
Każdy fan aktorki Reese Witherspoon, zdobywczyni Oscara z rolę w „Spacerze po linie”, wie, że uwielbia ona dobrą literaturę. Jednak znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak intensywnie promuje ją w swoich social mediach – o czym informuje portal Niestatystyczny.pl.
Pilch we własnej osobie na dużym ekranie
Jak informuje portal Lubimy Czytać, 18 kwietnia w Kinie Pod Baranami odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Jerzym Pilchu.
W stolicy głośno mówią o literaturze – dosłownie
Dawno temu, gdy lud był w większości niepiśmienny, na ulicę wychodzili tzw. „krzykacze”, którzy obwieszczali prostym poddanym zarządzenia władcy. Później oczytany już lud coraz rzadziej musiał nasłuchiwać obwieszczeń z rynku, a coraz częściej dowiadywał się o nich z gazet. Choć wydawałoby się, że tradycja ta bezpowrotnie umarła, portal Booklips informuje nas, że: W stolicy uznano, że dobrym powodem do wyjścia na ulicę jest ogłoszenie nominacji do 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wysłano więc na miasto grupę osób z przygotowaną informacją. Tradycję połączono jednak z nowoczesnością. Zamiast w dzwonek albo werbel, współczesnych „krzykaczy” zaopatrzono w dużo lepsze narzędzie – w megafon, dzięki któremu nazwiska pisarzy rozbrzmiewały donośnie nawet w najbardziej ruchliwych i hałaśliwych miejscach.
Jak to wyglądało w praktyce, możecie zobaczyć tu:
Gdy serial umiera, nadzieja w książkach
Niejeden fan serialu „Z Archiwum X” cierpiał katusze, próbując obejrzeć najnowszy sezon serii. Fabuła nie była dość porywająca, umiejętności aktorskie Gillian Anderson zostały ograniczone przez mimikę upośledzoną botoksem, David Duchovny tak wczuł się w rolę Hanka Moody’ego , że nie potrafił znów wejść w skórę agenta FBI Foxa Muldera… Innymi słowy, ostatni sezon w opinii większości fanów nie wypalił. To nie oznacza jednak, że świat wykreowany w serialu nie ma potencjału! Jak informuje portal GoodE-Reader, kolejna produkcja ze świata „Z Archiwum X” będzie audiobookiem. I bardzo dobrze! Jeśli obraz nie spełnił oczekiwań fanów, warto opowiedzieć im historię w formie umożliwiającej zaprzęgnięcie do tego ich wyobraźni. W powstawaniu utworu udział wezmą Duchovny i Anderson – oby lepiej sprawdzili się w tej roli.
Duża prośba o małą przysługę
Portal Lubimy Czytać oraz Polska Izba Książki zapraszają do wypełnienia ankiety dotyczącej aktywności miłośników książek w sieci. Badania czytelnictwa to ważna sprawa, dlatego warto poświęcić na to parę minut, jeśli może to pomóc w późniejszym działaniu i promocji różnych instytucji kultury.