Najlepsze premiery kwietnia

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Kwiecień plecień, bo przeplata same dobre premiery! Dobrze, że w tym miesiącu zapowiada się kilka spokojniejszych dni, kiedy będzie można zasiąść z dobrą książką! A i weekend majowy tuż tuż. Zapraszamy na przegląd najciekawszych tytułów, które pojawią się już niebawem na księgarskich półkach.

“Ściana burz. Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu. Tom II” Ken Liu

Premiera 12 kwietnia

Długo wyczekiwana kontynuacja “Królów Dary” – epickiego fantasy autorstwa laureata nagród Hugo, Nebula i World Fantasy Award – Kena Liu.

Kuni Garu, znany teraz jako cesarz Ragin, stara się zapewnić cesarstwu rozwój, a jednocześnie zadośćuczynić żądaniom ludu. Nie wie, że za mityczną Ścianą Burz kryje się potężna siła, zdolna rozpętać w Darze pandemonium.

 

“W skorupce orzecha” Ian McEwan

Kup na Woblink.com

Premiera 11 kwietnia

Jeden z najbardziej cenionych brytyjskich powieściopisarzy współczesnych powraca z kolejną niezwykłą historią. Chociaż nie, historia wydaje się zupełnie znajoma: jest zbrodnia, jest intryga, jest zdrada. Ale te z pozoru znajome motywy McEwan ubrał w niezwykłą narrację: wydarzenia obserwujemy z perspektywy tajemniczej osoby, ukrytej w sekretnym miejscu, niedostępnym dla oczu i uszu. Jednocześnie autor pozwala nam samym stać się świadkami i obserwatorami rozgrywających się wydarzeń.

“Osiemnaście stopni poniżej zera” Stefan Ahnhe

Kup na Woblink.com

Premiera 11 kwietnia

Kto jeszcze nie zna Stefana Ahnhema i jego “Ofiary bez twarzy” i “Dziewiątego grobu”, powinien to jak najszybciej zmienić. Tym bardziej, że na księgarskie półki trafi w kwietniu trzecia książka z cyklu o Fabianie Risku. Tym razem detektywi będą musieli rozgryźć zagadkę śmierci znanego przedsiębiorcy z branży IT, który zostaje odnaleziony w aucie zatopionym w basenie portowym. Ciało ofiary zostało zamrożone na długo przed wypadkiem. Kto i po co miałby zadawać sobie tyle trudu z mrożeniem zwłok? Czy to dopiero pierwsza z serii okrutnych zbrodni? Polecamy wszystkim fanom mrocznych kryminałów!

 

“Nocny stalker” Robert Bryndza

Kup na Woblink.com

Premiera 11 kwietnia

Upalne lato, mordowani we własnych łóżkach mężczyźni, seryjny zabójca i pani detektyw, która musi zrobić wszystko, by powstrzymać falę zbrodni. Aby tego dokonać, musi najpierw dowiedzieć się, co łączy ofiary: samotnych mężczyzn skrupulatnie dbających o swoją prywatność. Czy uda się powstrzymać szaleńca? Kto będzie jego następnym celem?

 

“#Wstydź się!” Jon Ronson

W przedsprzedaży na Woblink.com

Premiera 19 kwietnia

Nowa książka autora bestsellerowego “Człowieka, który gapił się na kozy” oraz “Czy jesteś psychopatą?” tym razem dotyka tematu wstydu. Dzięki Internetowi publiczne zawstydzanie przeżywa dziś renesans. Doświadczamy demokratyzacji sprawiedliwości. Jesteśmy bezlitośni w wytykaniu innym błędów. Tworzymy definicję normalności, rujnując życie tych, którzy nie spełniają naszych kryteriów. Używamy wstydu jako formy społecznej kontroli.

“#WstydźSię!” to książka przejmująca, ale jednocześnie przesiąknięta typowym dla Jona Ronsona poczuciem humoru.

 

“Duchowe życie zwierząt” Peter Wohlleben

Kup na Woblink.com

Premiera 12 kwietnia

Po oszałamiającym sukcesie “Sekretnego życia drzew” pojawia się u nas kolejna książka Petera Wohllebena – leśnika i miłośnika przyrody. Opierając się na badaniach oraz własnych obserwacjach i doświadczeniach, autor udowadnia, że w sferze uczuć wcale nie różnimy się tak bardzo od zwierząt. To absolutnie magiczna książka, dzięki której możemy dowiedzieć się, że zwierzęta też bywają zawstydzone, przeżywają żałobę, odczuwają troskę i współczucie.

 

“Język miast” Deyan Sudjic

Premiera 24 kwietnia

Czym właściwie jest miasto? Co stanowi o jego charakterze? W jaki sposób powstawały miasta i jak się zmieniały? Na czym polega rywalizacja między nimi? Co znaczy dla miasta tłum i jego gniew? Na te i jeszcze wiele innych pytań stara się odpowiedzieć Deyan Sudjic. W swoich dociekaniach sięga do historii, urbanistyki i ekonomii, rozkładając miasto na czynniki pierwsze. To pasjonująca, napisana z werwą i dociekliwością panorama miejskości.

“Wszyscy ludzie generała” Michael Hastings

Kup na Woblink.com

Premiera 26 kwietnia

E-book dostępny już od 12 kwietnia na Woblink.com

Jeden z najzdolniejszych reporterów młodego pokolenia przyjrzał się elitom amerykańskiej armii. Ujawnił szokujący obraz ekipy generała McChrystala, który kierował akcją wojskową w Afganistanie, ale nade wszystko marzył, by zostać celebrytą. Ujawnione przez Hastingsa fakty wstrząsnęły Białym Domem i doprowadziły do jednej z najbardziej spektakularnych dymisji w dziejach USA. Autor krótko po wydaniu książki zginął w wypadku, którego okoliczności wciąż budzą kontrowersje. Dziś ludzie generała McChrystala pracują dla prezydenta Donalda Trumpa.

Na podstawie książki Hastingsa Netflix zrealizował film “War Machine” z Bradem Pittem i Tildą Swinton w rolach głównych.

 

“Plac zabaw” Lars Kepler

Premiera 26 kwietnia

Lars Kepler, autor trzymających w napięciu thrillerów “Stalker” czy “Hipnotyzer”, tym razem zabiera nas w jeszcze mroczniejsze zakamarki swojej wyobraźni – w zaświaty.

Jasmin Pascal-Anderson, porucznik szwedzkiej armii, podczas misji w Kosowie zostaje ranna i przeżywa śmierć kliniczną. W tym stanie przenosi się do tajemniczego miasta portowego. Udaje jej się jednak opuścić królestwo śmierci. Kilka lat później jej syn ulega poważnemu wypadkowi i lekarze muszą zatrzymać akcję serca chłopca. Jasmin jest przekonana, że jeśli jej syn trafi do tajemniczego miasta, już nigdy z niego nie powróci. Sama musi się przekonać, jak wiele jest w stanie poświęcić, aby ocalić syna.

Katarzyna Skrzypczyk-Matuszczyk