Czytio.pl o ochronie zabezpieczającej ekran czytników: „zbędny kawałek folii”

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ochraniacze ekranu nie są zbyt popularne wśród użytkowników czytników e-booków, choć np. Amazon wymienia je jako jeden z głównych dodatków do swoich e-readerów. Dlaczego nie są popularne i czemu nie warto ich kupować, o tym w artykule.

Warstwa zabezpieczająca ekrany E Ink kosztuje nawet blisko 12,99 $. To dużo jak na zbędny kawałek folii odbijający światło. Po pierwsze, w podobnej cenie można kupić przyzwoite etui na czytnik, a po drugie, folia ta jest całkowicie zbędna.

Jedną z głównych cech odróżniających czytniki e-booków od tabletów i smartfonów jest e-papierowy ekran, który nie odbija promieni światła. Ekrany E Ink mają imitować wygląd kartki papieru, zatem jeśli położymy na nich odblaskowy kawałek folii, totalnie stracą swoje właściwości i będą męczące dla wzroku. Nawet tzw. „antyodblaskowa” osłona odbija światło bardziej niż E Ink. To jakby zalaminować każdą kartkę papieru w książce, bo tym dokładnie jest nałożenie ochraniacza ekranu.

Faktem jest, że ekrany E Ink łatwo się rysują i przebijają, zatem nałożenie warstwy ochraniającej w logice ma sens, jednakże w tej cenie lepiej kupić etui, niż narażać wzrok na dodatkowe odbicia promieni światła.

Nie jesteśmy przeciwnikami ochraniaczy ekranu, z pewnością sprawdzą się w smartfonach i tabletach, ale w czytnikach powodują więcej kłopotu niż pożytku.

Wpis został pierwotnie opublikowany na blogu Czytio.pl.

O blogu

Blog Czytio.pl koncentruje się na nowinkach ze świata czytników e-booków. Jest prowadzony przez zespół profesjonalistów skupionych wokół firmy 71media zajmującej się m.in. sprzedażą wspomnianych urządzeń..